• Search form

09.06.2023 | 14:14

Srbija na Praškom kvadrijenalu, rad u fokusu

Srbija na Praškom kvadrijenalu, rad u fokusu

Srbija učestvuje na 15. Praškom kvadrijenalu (PQ) - najznačajnijoj svetskoj manifestaciji posvećenoj scenskom dizajnu i scenskom prostoru - izložbama u nacionalnoj i studentskoj kategoriji objedinjenim temom “O nežnosti, snovima i odgovornosti” koje su zasnovane na problemskom pristupu i tematizaciji rada.

Obe izložbe su i dodatno tematizovane, pa je nacionalna postavka posvećena izuzetnim ljudima i/ili njihovim radovima, dok se studentska bavi izuzetnim pričama o posebnim prostorima mladih ljudi, mestima o kojima misle i sanjaju. Specifičnost oba rada ogleda se i u uspostavljanju aktivnog odnosa prema mestu izlaganja - Praškoj tržnici, u sadržinskom, značenjskom i prostornom kontekstu.

Nacionalna postavka “Moonshine piano” koncipirana je kao višeslojna “pripovedačka mašina” koja uključuje značajne predstavnike savremene pozorišne (i nepozorišne) scene u Srbiji, u razvoj novih narativa zasnovanih na specifičnim artefaktima. Centralni element postavke je vrsta hibridnog “rekvizita za razgovor”, stvorenog od odbačenog klavira i mikro-destilerije, čiji je primarni zadatak da proizvede okvir za fiktivno pripovedanje između domaćina, gostiju i publike. Izložba “Moonshine Piano”, čiji je kustos arhitekta i scenski dizajner Miodrag Kuč, može se razumeti i kao performativna instalacija u cilju stvaranja kolektivnog narativa.

Studentska izložba “Sanjarenje” (Daydreaming) koncipirana je kao zajednički umetnički rad 15 studenata različitih fakulteta u Srbiji, izabranih putem javnog konkursa. Njihov rad, u formi performativne instalacije, nastao je tokom višemesečnog kreativnog procesa i bavi se transakcijom snova. Taj proces je nežan, odvija se kroz deljenje, prepoznavanje i dosanjavanje podeljenih snova u realnom prostoru praške tržnice. Kustoski tim Studentske izložbe čine Aleksandra Pešterac i Daniela Dimitrovska (Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad - FTN), Pavle Dinulović (Fakultet dramskih umetnosti, Beograd), Ninoslava Vićentić (Fakultet primenjene umetnosti, Beograd), Andrea Palašti (Akademija umetnosti, Novi Sad), Pavle Stamenović (Arhitektonski fakultet, Beograd), Natalija Bogdanović (FILUM, Kragujevac), a u mentorskom timu su Maja Vilić, Vladimir Savić i Maša Seničić.

U organizaciji Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu (MPU) i SCEN-a –  Centra za scenski dizajn, arhitekturu i tehnologiju Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu (OISTAT centar za Srbiju), nastup Srbije na Praškom kvadrijenalu započet je 8. juna nastupom LP Dua – pijanista Sonje Lončar i Andrije Pavlovića, a novi gosti su najavljeni svakodnevno do kraja praške manifestacije.

Tako je 9. juna gošća književnica Milica Vučković, dan kasnije teatrolog, pozorišni kritičar i profesor na FDU Ivan Medenica, 11. juna gostovaće Selena Orb, a 12. juna podkast Agelast (Galeb Nikačević-Hasci-Jare, Sandra Planojević Hasci-Jare, Marko Ignjatović, Miloš Korać). Za 13. jun najavljena je arhitekta Iva Čukić iz Ministarstva prostora, 14. juna gostovaće studenti SCEN-a (SCEN Highjack), a 15. juna Andreja Rondović i Mirko Radonjić. Za 16. jun najavljeno je Novo kulturno naselje (Siniša Tucić i Marko Jozić), dan kasnije gostovaće Marka žvaka (Dušan Šaponja i  Dušan Čavić), a za 18. jun predviđena je prezentacija Arhiva i ceremonija zatvaranja, uz nastup projekta Klavir-destilator (Marko Miljanović & XY).

Prema navodima komesara-kustosa nastupa Srbije na Praškom kvadrijenalu - istoričarke umetnosti Biljane Jotić, direktorke Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, i teoretičarke scenskog dizajna i redovne profesorke FTN u Novom Sadu Tatjane Dadić Dinulović, nastup Srbije na PQ – osim na nežnost, odgovornost i snove, oslonjen je i na autorske pristupe scenskom dizajnu u pozorištu i izvođačkim umetnostima koji tu oblast stvaralaštva vide i razvijaju kao snažni sastavni deo ukupne umetničke ideje, a ne kao podređenu ili prateću disciplinu. Reč je o delovanju umetnika (profesionalaca i studenata) koji svojim radom objedinjuju pojedinačne discipline i proširuju polja delovanja, gradeći time razvijene ili nove umetničke forme.

“U kontekstu nacionalne postavke, zanimali su nas posvećeni i odgovorni stvaraoci i njihovi radovi, bez obzira na jezike na kojima stvaraju, godine života, nacije i prethodno obrazovanje. Zanimali su umetnici i umetničke grupe koji deluju unutar i van institucija, čiji su radovi izvedeni na zvaničnim scenama, u alternativnim prostorima i/ili nezavisnim produkcionim okvirima na teritoriji Srbije, kao i domaći umetnici koji su svoja dela ostvarili izvan granica naše zemlje. Povrh svega, zanimali su nas strastveni i nežni autori, ljudi koji sa mnogo ljubavi i uverenja rade u pozorištu i oko njega. Oni koji imaju šta da kažu, i imaju želju i hrabrost da to urade. U kontekstu studentske postavke zanimali su nas studenti svih fakulteta, akademija i visokih škola, nezavisno od vrste studijskih programa i nivoa studiranja, kao i mladi umetnici. Zanimalo nas je šta oni žele i sanjaju, o čemu misle, u šta veruju, kako oblikuju i stvaraju svoje zamiljšene, sanjanane prostore života i rada. Ono što bi zaista voleli, a ne usuđuju se da stvore”, navele su Biljana Jotić i Tatjana Dadić Dinulović.

Sastavni deo nastupa je katalog, zajednički za obe izložbe, usmeren na ukupno razumevanje ideja, narativa i umetničkih postupka.

Srbija je 2015. godine na Praškom kvadrijenalu nagrađena Zlatnom medaljom za uspostavljanje dijaloga, što je bila prva nagrada Srbije na toj međunarodnoj manifestaciji, koja je osnovana 1967. godine, a danas predstavlja široku platformu za istraživanje različitih oblasti scenskog stvaralaštva – od artikulacije fizičkog prostora za igru i dizajna dekora, kostima, zvuka i svetla u pozorištu, preko umetničkih i kustoskih praksi iniciranih ukrštanjem i preklapanjem arhitekture, scenskih i vizuelnih umetnosti, do sajt-specifik projekata i upotrebe prostora savremenog grada kao pozornice.

Umetnički koncept Kvadrijenala 2023. godine posvećen je temi Rare, shvaćenoj u širokom polju mogućih prevoda tog pojma (redak; neuobičajen; izvanredan; izuzetan; nekonvencionalan; jedinstven; slabo pečen - meso, razređen - vazduh), ali sa prevashodnom željom da ukaže na retke i izuzetne ideje, dela i umetnike koji stvaraju u pozorištu i izvođačkim umetnostima u poslednjih šest godina.

Prostorni koncept Kvadrijenala posvećen je industrijskom nasleđu, pa je glavni prostor izlaganja kompleks nekadašnje klanice u praškoj oblasti Hološovice, tj. tržnice, danas istoimenog umetničkog distrikta.

Pokrovitelj nastupa Srbije je Ministarstvo kulture.

*Fotografije sa otvaranja: Nemanja Knežević

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r