Vesti

Srbija sa pet filmova na 66. Berlinalu

20. januar 2016.
SEEcult.org
Srbija sa pet filmova na 66. Berlinalu
Srbija sa pet filmova na 66. Berlinalu

Srpska kinematografija biće zastupljena na 66. Filmskom festivalu u Berlinu, sa čak pet naslova, od kojih se debitantski igrani film “VlažnostNikole Ljuce i dugometražni dokumentarni “Dubina dvaOgnjena Glavonića takmiče u programu Forum, dok u takmičarskom programu Panorama učestvuje hrvatski film sa manjinskom srpskom koprodukcijom “S one straneZrinka Ogreste.

U takmičarskom programu Perspektive Deutsches Kino biće prikazan kratki igrani film “Četiri ugla krugaKatarine Stanković, a u programu povodom 30-godišnjice nagrade Tedi za filmove LGBT tematike (Panorama Celebrates Teddy Award’s 30th Anniversary) – “Marble AssŽelimira Žilnika.

Direktor Filmskog centra Srbije (FCS) Boban Jevtić istakao je 20. januara na konferenciji za novinare da ta institucija posle dužeg vremena može da se pohvali značajnim prisustvom na jednom festivalu A kategorije.

Glumac i producent Lazar Ristovski, čija je kompanija Zilion radila dramu “S one strane” sa zagrebačkim Interfilmom, primetio je da je poziv na Berlinale uspeh i srpske i hrvatske kinematografije.

“Naše dve kuće već nekoliko godina uspešno sarađuju. Ovo nam je treći zajednički projekat. Pokazalo se da su koprodukcije u regionu i neminovne i neophodne. Tu veliku korist imamo posebno mi, čiji su budžeti manji  nego u Hrvatskoj i Sloveniji”, rekao je on. Ristovski je  podsetio na uspeh prethodnog filma Ziliona i Interfilma “Svećenikova djeca”, koji je bio nominovan za nagradu Evropske filmske akademije.

U filmu “S one strane” (On The Other Side), prema scenariju Mate Matišića i Zrinka Ogreste, igraju Ksenija Marinković, Lazar Ristovski, Tihana Lazović, Robert Budak, Toni Šestan, Tena Jeić Gajski.

Prema sinopsisu, pre 20 godina Vesna se s decom preselila u Zagreb, bežeći od događaja koji su im gotovo uništili živote. Međutim, nakon jednog neočekivanog poziva na površinu će isplivati tajna koju je kroz sve te godine nastojala da sakrije…

Mladi reditelj Nikola Ljuca izjavio je da je premijera filma “Vlažnost” na 66. Berlinalu za njega još uvek u domenu sna, te da je i dalje iznenađen što vidi svoje ime na listi programa Forum.

“Međutim, mi smo na Berlinalu bili još sa prvom rukom scenarija, pre pet godina u programu za razvoj scenarija. Bili smo i na Sinema linku na Sarajevo Film Festivalu, pa u Roterdamu. Bez te pomoći projekat ne bi opstao. Radili smo dugo, sa minimalnim budžetom, ali smo dali sve od sebe. Sada smo zahvalni FCS-u na podršci koja će omogućiti da se u Berlinu pojavi veći broj članova ekipe”, rekao je Ljuca.

U filmu “Vlažnost” (Humidity), prema scenariju Staše Bajac i Ljuce, igraju Miloš Timotijević, Tamara Krcunović i Dragan Bakema.

Ljucin film, čiji su producenti Dart film & video (Srbija), Lemming film (Holandija), 2.35 (Grčka) i Cinnamon production (Srbija), imaće domaću premijeru 26. februara na otvaranju 44. FEST-a u Beogradu.

Glumac Miloš Timotijević je ocenio da ovakav film nije viđen u srpskoj kinematografiji i da predstavlja spoj misterije i drame sa primesama trilera. Tamara Krcunović je istakla da su pre snimanja imali dug proces priprema i da su radili bez obzira na materijalne probleme jer su verovali u projekat i u ozbiljnost reditelja koji nije pravio nikakve kompromise već je poštovao svoju umetničku viziju.

Glavni lik te drame Petar zgodan je i harizmatičan menadžer uspešne kompanije koja velike državne projekte snabdeva građevinskim materijalom. Po povratku sa poslovnog puta, supruga Mina ga dočekuje na aerodromu, odlaze kući, ali, dok on spava, ona nestaje bez traga. Petar počinje da laže i skriva njen nestanak, trudeći se da održi savršenu sliku života koji je izgradio. Međutim, u kovitlacu sumnjivih poslova, porodičnih obaveza, nesanice i razuzdanih izlazaka po beogradskim klubovima, Petrovi strahovi i nesigurnosti sve više izlaze na površinu i što se on više trudi da ih potisne, oni su sve jači.

Među filmovima iz Srbije na 66. Berlinalu je i eksperimentalno-dokumentarni film “Dubina dva” (Depth Two) reditelja i scenariste Ognjena Glavonića, koji je izjavio da je na ideju došao tokom rada na svom prvom dugometražnom igranom filmu “Teret” (koji još nije završen) o vozaču hladnjače koji je 1999. godine prevozio leševe sa Kosova u Batajnicu (predgrađe Beograda).

“Snimajući mesta gde su se zločini desili, kao i svedočenja ljudi, shvatio sam da to mogu da spojim u nešto što nije rekonstrukcija, nego je informacija, ali i obraćanje gledaočevoj mašti i emocijama”, rekao je Glavonić.

Glavonićev film je i svojevrsni dokumentarni triler o masovnoj grobnici. U pokušaju da otkrije, rasvetli i da glas ovim pričama, namerno prekrivenim velom tišine, film se, meditativnim i hipnotišućim stilom, obraća doživljajima, mašti i osećanjima gledaoca, navodi se u najavi filma “Dubina dva”, čiji su producenti Non-Aligned Films iz Pančeva i srpski Fond za humanitarno pravo.

Film “Dubina dva”, kako je istakao direktor FCS-a, uzet je za Berlinale još u fazi grube montaže, što govori o njegovom kvalitetu.

Glavonić je primetio da se montaža odužila i dodao da bi ga teško završio da nije izabran za Forum.

Publika 66. Berlinala videće i kratki igrani film mlade rediteljke i scenaristkinje Katarine StankovićČetiri ugla kruga” (Four Corners Of A Circle) koji povezuje priče iz Meksika i Srbije, a snimljen je u koprodukciji nemačke kuće ZAK Film Productions i Dart Filma iz Beograda.

Premijera je bila 2015. godine na Filmskom festivalu u Lokarnu, a na Berlinalu će biti prikazan u selekciji nemačke kinematografije.

Poseban program Berlinala posvećen je jubileju Tedi nagrade, a povodom njene 30-godišnjice biće prikazan i Žilnikov film “Marble Ass” koji je to priznanje osvojio 1995. godine. Glavnu ulogu u tom filmu igrao je Vjeran Miladinović Merlinka, legendarni beogradski transvestit, koji je ubijen 2003. godine.

Na 66. Berlinalu, koji će biti održan od 11. do 21. februara, biće predstavljen i novi regionalni projekat Gete instituta u Beogradu “First Films First”, koji vodi srpski reditelj Stefan Arsenijević, a omogućiće da po osam odabranih mladih filmskih stvaralaca iz regiona dobiju svake godine priliku da snime debitantski film.

(SEEcult.org)

Tagovi