Kustoski program “Šta kustosiranje može/treba da bude” (WCSCD) biće nastavljen 5. oktobra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu predavanjem direktora i suosnivača Fondacije “Lumbardi” u Prizrenu Aresa Športe o funkciji institucija kulture u 21. veku.
U okviru predavanja “Šta bi institucije mogle/trebalo da rade”, Športa će govoriti o funkciji institucija javnog servisa u uslovima “normalizovane nestabilnosti”, te artikulisanja institucije u odnosu na okruženje.
Športa je od 2015. na čelu Fondacije “Lumbardi” koja je zaslužna za oživljavanje istoimenog legendarnog prizrenskog bioskopa i sprečavanja njegove privatizacije i rušenja.
Bioskop “Lumbardi” (Bistrica) imao je više od 400.000 posetilaca za četiri decenije postojanja, a poznat je i kao rodno mesto brojnih festivala, uključujući međunarodni festival dokumentarnog filma DokuFest, čije je 18. izdanje održano početkom avgusta.
Zahvaljujući građanskim inicijativama, bioskop “Lumbardi” je, nakon dvostrukog pokušaja privatizacije, ipak registrovan kao zaštićeno kulturno dobro 2015. Fondacija “Lumbardi” osnovana je radi upravljanja i oživljavanja tog bioskopa kroz otvoreni proces koji uključuje istraživanje, raznovrsne programe, debate i saveze. Ograničena sredstva i činjenica da je inicijativa ponikla odozdo-nagore uslovili su alternativni oblik izgradnje institucije.
Ares Športa, foto: WCSCD
Športa je i predsedavajući Mreže kulturnih organizacija u Prizrenu i Kooperative – regionalne platforme za kulturu.
Završio je studije menadžmenta u kulturi na Univerzitetu “Bilgi” u Istanbulu, sa fokusom na kulturne instucije i lokalnu kulturnu politiku. Njegov rad se kreće u rasponu od istraživanja i sastavljanja programa, do promocije, infrastrukture i institucionalnog razvoja unutar procesa oživljavanja bioskopa “Lumbardi”.
Športa je treći predavač u novoj sezoni kustoskog programa “Šta kustosiranje može/treba da bude” (WCSCD) koji je zamišljen kao međunarodni kurs i serija javnih predavanja, a pokrenula ga je i organizuje Biljana Ćirić, nezavisna kustoskinja, koja živi i radi u Šangaju od 2004. godine.
Projekat je zamišljen kao godišnji program kustoskih radionica, predavanja i studijskih poseta, u cilju okupljanja ključnih međunarodnih i lokalnih ličnosti koje se bave kustoskim diskursom, a u mogućnosti su da učesnicima pruže važna institucionalna znanja i kontakte. U saradnji sa institucionalnim i korporativnim partnerima, namera projekta je da ojača sledeću generaciju kustosa i stručnjaka pomažući im da akumuliraju znanja i uspostave nove mreže i partnerstva kroz program.
U novoj sezoni WCSCD predavanja su održali uticajna slovenačka kustoskinja Zdenka Badovinac, direktorka Moderne galerije u Ljubljani, te kustos bečkog muzeja Kunsthalle Luka Lo Pinto.
Predavanje Športe, koje počinje 5. oktobra u 18 sati u Salonu MSUB, podržala je Fondacija “Hajnrih Bel”, a besplatno je za javnost.
(SEEcult.org)