• Search form

19.03.2013 | 12:10

Šta može pesma?

Šta može pesma?

Kulturni centar Beograda pripremio je za Svetski dan poezije raznovrstan program angažovane, eksperimentalne, meditativne, izvođačke i multimedijalne poezije, koji će delom biti održan i u Novom Sadu, a uz učešće mnogobrojnih pesnika i umetnika iz Srbije i regiona, pokazaće šta sve može pesma.

KCB 13. put organizuje proslavu Svetskog dana poezije, a posle Valerija Magrelija, Ane Blandijane, Uvea Kolbea, Amira Ora i više stotina drugih evropskih, regionalnih i domaćih pesnikinja i pesnika, na pitanje “Šta može pesma?” i ove godine sledi mnoštvo različitih odgovora, koje će dati rusko-letonska poetska grupa Orbita, Amir Talić, Roland Orčik, Tanja Stupar Trifunović, Darko Cvijetić, Pesničenje, Treći trg, Argh!, Poezin, Ivan Pravdić & Alice in Wonderband, kao i mnogi drugi pesnici i pesnikinje koje je pozvala Dragana Mladenović.

Odgovori na pitanje će biti “živi”, izgovoreni oči u oči i bez dlake na jeziku, istakao je KCB, koji deo programa organizuje sa Kulturnim centrom Novog Sada.

Izmedju ostalog, učesnici Svetskog dana poezije pokušaće da odgovore i pokažu šta može kritički evokativna, kao i eksperimentalna pesma.

Koja je tradicija društveno-kritičkog, angažovanog pevanja na jeziku kojim govorimo i da li je ona skrajnuta i zašto? Koje su opasnosti u suočavanju drugih sa zločinom počinjenim u njihovo ime? Da li pevanje iz ugla zla znači i njegovu demistifikaciju? Kada su ironija i satira lekovite, a kada otrovne? Da li je moguće jezičko oslobađanje od dominantne nacionalističke ideološke matrice? Da li je recept za to saosećajnost, empatija, duhovitost, iskrenost, jednostavnost, situacija kada strašan dokument postaje poezija jer je sila njegovog društvenog potiskivanja ogromna? Koja vrsta kreativnosti je potrebna da bi se pevalo o užasima počinjenim u naše ime? Da li postoji neangažovana, čista poezija? Da li je svaka dobra pesma subverzivna na neki način?

To su samo neka od otvorenih pitanja povodom Svetskog dana poezije.

Budući da su medju učesnicima i pesnici koji deluju u različitim, mahom alternativnim poetskim krugovima, poput Pesničenja, Poezina, ARGH-a i festivala “Trgni se! Poezija!”, kao i srpsko-mađarski projekat Šinobus fest i multimedijalni grupa pesnika Orbita iz Letonije, program bi trebalo da pokaže i šta može eksperimentalna pesma (inovativna/ spoken word/ predstavljačka/ multimedijalna...) - da li takav vid pesništva doprinosi širenju poetskog polja, da li ono na pravi način utiče na promociju i popularizaciju pesništva i koji su dometi eksperimentalne i multimedijalne pesme.

Trodnevni program počinje 20. marta diskusijom i čitanjem poezije u galeriji Artget na temu “(Kako da) Čovek peva posle rata”, a uz moderaciju Dragoljuba Stankovića, najavljeni su Amir Talić (Sanski Most), Darko Cvijetić (Prijedor), Tanja Stupar Trifunović (Banjaluka), kao i Tomislav Marković, Miloš Živanović i Siniša Tucić.

U Artgetu će 21. marta biti održana diskusija “Prostor pesme”, uz moderaciju Dragane Mladenović i učešće Artura Puntea, Milana Mijatovića, Dragoslave Barzut, Dragana Protić Prote, Rolanda Orčika (Segedin) i Danila Lučića, dok će u klubu Ventil sa čitaocima razgovarati Tanja Stupar Trifunović, Roland Orčik i Grupa Orbita iz Rige.

Neposredan kontakt posetilaca manifestacije sa pesnicima za "kafanskim“ stolom evocira urbani mit o pesnicima boemima, odnosno romantičarski mit o sveprisutnosti i društvenoj moći poezije, naspram aktuelnog verovanja da poezija u savremenom društvu nema nikakvu ulogu, ovaj program bi trebalo da bude neka vrsta dekontrukcije oba mita. Za stolovima u klubu Ventil, u isto vreme, sedeće domaćini-pesnici, a publika će se za svakim od njih smenjivati na deset minuta. Tokom tog vremena, autori će čitati poeziju, a potom razgovarati s publikom-sagovornicima.

Za 22. mart u Podroomu KCB-a najavljena je radionica sa srednjoškolcima "Grgolјenje reči – čik ko da spreči!“ (Laboratorija odbačenih reči i nepotrebnih pokreta) koju vode Dragan Protić Prota i Ana Nedeljković, a u Artgetu će biti održan performans “Veseli pakao poezije” prema tekstovima Branka Andrića Andrle, Vojislava Despotova, Ištvana Domonkoša, Katalin Ladik, Vujice Rešina Tucića, Slobodana Tišme, Ota Tolnaija, Siniše Tucića i Judite Šalgo.

Performans, u produkciji KCNS-a, izvode Alice in Wonderband i Ivan Pravdić, koji je i autor koncepta i reditelј.

Raznovrstan program najavljen je i u Pop-up knjižari KCB-a.

Tako će 20. marta čitanje poezije voditi Minja Bogavac, a među učesnicima su: Amir Talić, Darko Cvijetić, Tomislav Marković, Miloš Živanović, Siniša Tucić, Tanja Stupar Trifunović, Dragoslava Barzut, Dejan Čančarević, Dragolјub Stanković, Ana Ristović, Zvonko Karanović i Roland Orčik. Za 21. mart najavljen je performans grupe Orbita, a potom nastupaju autori Pesničenja, Poezina, Trećeg Trga, ARGH-a i Šinobusa (u izboru urednika tih projekata): Uroš Kotlajić, Goran Živković, Nikola Oravec, Jelena Savić, Slobodan Ivanović, Anja Marković, Roland Orčik i autori/ke Pesničenja.

Čitanje poezije sa grupom Orbita biće praćeno klavirskim improvizacijama, dok, u pozadini, publika sluša uličnu buku i zvuke, ranije snimljene u različitim gradovima i emitovane na radiju, uz korišćenje kućnih radio aparata na sceni.

Svetski dan poezije, 21. mart, proglašen je na 30. Uneskovoj sednici 1999. godine u Parizu, a u KCB-u se proslavlja od 2001. godine.

Prema Uneskovoj odluci, osnovni cilj te akcije je da se podrži jezička raznovrsnost kroz pesnički izraz i da se ugroženim jezicima ponudi mogućnost da se “čuju” unutar svojih velikih zajednica.

Svetski dan poezije podrazumeva podršku povratka usmenom nasleđu recitovanja poezije, promociji učenja poezije, obnovi dijaloga između poezije i drugih umetnosti poput pozorišta, plesa, muzike, slikarstva i drugih, podršku malim izdavačima i stvaranje privlačnog imidža poezije u medijima. Jer, pesnička umetnost nije prevaziđena, već jedinstvena forma…

Generalna direktorka Uneska Irina Bokova poručila je povodom Svetskog sana poezije da u “svetu koji se neprekidno razvija, u svetu brzih promena i društvenih transformacija, pesnici postoje, uz građanske pokrete, i znaju kako da upozore na nepravdu u svetu, kao i da nas ohrabre da cenimo njegovu lepotu. Nov život poeziji mogu udahnuti i nove tehnologije. Kratke poruke koje kruže društvenim mrežama, negovanje kreativnosti na tim mestima, kao i razmena pesama i stihova mogu pomoći da se još čvršće povežemo sa svetom".

Povodom Svetskog dana poezije, i pesnici i građani pozvani su da odgovore na temu "Šta može pesma?”, a najbolji tekstovi naći će se na sajtu KCB-a www.kcb.org.rs

Program povodom Svetskog dana poezije nalazi se i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

*U PRILOGU: Biografije učesnika

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav