Vesti

Sto godina Milene P. Barili

16. jul 2009.
SEEcult.org
Sto godina Milene P. Barili
Sto godina Milene P. Barili

Reprezentativna izložba “San o buđenju” slikarke Milene Pavlović Barili (1909-1945), koja će svečano biti otvorena 17. jula u Galeriji SANU u Beogradu, povodom stogodišnjice rođenja te svestrane umetnice, predstaviće i neke dosad neviđene radove u Srbiji, uključujući sliku “Pametna i luda devica” koju je pozajmio kolekcionar iz Kanade.

Ta slika stigla je danas neposredno uoči konferencije za novinare u Galeriji SANU, na kojoj je autorka izložbe Jelica Milojković predstavila i obiman katalog-monografiju na više od 400 strana, objavljen pod naslovom “Zvezdanim tragom - Milena Pavlović Barili - 100 godina od rođenja”, kako je i izložba prvobitno nazvana.

Jelica Milojković rekla je da ne zna zašto je naziv izložbe u Galeriji SANU, na kojoj će biti predstavljeno više od sto radova, promenjen u Ministarstvu za kulturu, koje je organizator i pokrovitelj obeležavanja jubileja Milene Pavlović Barili.

Prema njenim rečima, još za vreme bivšeg Ministarstva kulture, na čijem je čelu bio Vojislav Brajović, planirano je bilo da izložba bude otvorena početkom ove godine u Rimu, u galeriji “Karavađo”, za šta je i izdvojeno milion dinara.

Rimska postavka, koja je trebalo da predstavi oko 40 radova, otkazana je krajem decembra prošle godine.

Prema rečima Jelice Milojković, i katalog za rimsku izložbu bio je odštampan, a poslat je i ministru Nebojši Bradiću, na njegov zahtev, samo bez korica.

Jelica Milojković rekla je da je 70.000 dinara koštao prevod kataloga, štampanje 450.000, dok je za zakup galerije “Karavađo” Ministarstvo prebacilo bilo 500.000 dinara, a ne zna zašto je izložba potom otkazana.

U Ministarstvu kulture Portalu SEEcult.org rečeno je da su katalog dobili u elektronskoj formi - na CD-u, kao pripremu za štampu.

Prema navodima u Ministarstvu, kada su uplatili novac za izložbu u Rimu, obavešteni su da je galerija “Karavađo” zauzeta u planiranom terminu, pa je izložba otkazana u dogovoru s Galerijom Milene Pavlović Barili u Požarevcu.

I ambasadorka Srbije u Rimu Sanda Rašković Ivić rekla je da galerija “Karavađo” nije adekvatan prostor za takvu postavku, a novac predviđen za rimsku izložbu prebačen je za postavku u Galeriji SANU.

Ministar Bradić će otvoriti izložbu u Galeriji SANU, uz pozdravnu reč italijanskog ambasadora u Beogradu Armanda Varikija (Varricchio).

Prema rečima autorke izložbe Jelice Milojković, koja je nekoliko godina radila na projektu “Zvezdanim tragom - Milena Pavlović Barili - 100 godina od rođenja”, prostor galerije SANU daje priliku da se može predstaviti svaki od devet veoma složenih segmenata umetnosti te svestrane autorke, koja je rođena u mešovitom braku Italijana i Srpkinje, a još kao dete je otišla u Italiju.

Izložba prati njen zvezdani put, i to ne samo u smislu karijere, već i u ikonografskom smislu, jer su zvezdice prisutne na mnogim njenim slikama, kao i u poeziji, rekla je Jelica Milojković.

Navodeći da se Milena Pavlović Barili 1932. pojavila u Parizu kao slikarka blagih snova i nemira, nakon čega je otišla u Rim, gde je za tri meseca napravila čak 40 radova, a izložba tih dela izazvala je senzaciju među kritičarima i novinarima.

Iako se obično smatra da je uvod u metafizičko-renesansni period njenog stvaralaštva od 1935. do 1937. u Rimu i Parizu, Jelica Milojković rekla je da je Milena Pavlović Barili 1935-36. radila u Srbiji - Požarevcu i Beogradu, pa se može reći da je izložba u Rimu iz 1937. godine pripremana i realizovana u Požarevcu.

Milena Pavlović Barili kasnije se u Parizu okružila najpoznatijim imenima avangarde, a od 1939. prilazi i grupi jugoslovenskih umetnika koji su živeli u francuskoj prestonici.

U predvečerje Drugog svetskog rata otišla je i u Njujork, gde je sarađivala sa “Vogom”, izlagala radove iz Pariza i nastavila sa metafizičko-renesansnim radovima, inspirisana Botičelijem.

Sarađivala je i sa pozorištima, radila kostime za balet Sebastijan u Americi, a pred smrt je dobila i ponudu da uradi kostime za Šekspirov “San letnje noći”, rekla je Jelica Milojković, ističući da je Milena Pavlović Barili bila jedinstvena po fantazmagoričnim temama između dva rata, dok su se ostali slikari u to vreme uglavnom bavili drugim temama.

Prema njenim rečima, slavna slikarka volela je dosta Požarevac, a pogotovo Beograd.

U Galeriji Milene Pavlović Barili u njenoj rodnoj kući u Požarevcu čuva se 894 radova, od čega je 136 ulja.

Među više od sto radova, koji će biti prikazani u Galeriji SANU, a uglavnom su iz kolekcije požarevačke galerije i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, nalaze se i slike, i crteži, i skice, kao i modne kreacije Milene Pavlović Barili, koja je pisala i poeziju, a bila je među retkim umetnicima sa ovdašnjih prostora koji su tokom prve polovine 20. veka radili u duhu svog vremena, družeći se i izlažući sa najistaknutijim predstavnicima evropske umetničke scene.

Rođena 1909. u Požarevcu, Milena Pavlović Barili studirala je slikarstvo u Beogradu (1922-1926) i Minhenu (1926-1928), a po napuštanju Jugoslavije, 1930. godine, živela je u Rimu, Parizu i Londonu, gde se družila i izlagala s predstavnicima evropske avangarde.

Umrla je 1945. u Njujorku u 36. godini, a njeni posmrtni ostaci prebačeni su 1949. u Italiju, odnosno Rim.

Milena Pavlović Barili izlagala je u Beogradu, Londonu, Rimu, Parizu, Njujorku.., a njena dela nalaze se širom sveta u privatnim i muzejskim kolekcijama.

Izložba povodom stogodišnjice njenog rođenja biće u manjem obimu predstavljena i po gradovima u Srbiji, a planirana je i u pojedinim gradovima u Evropi i u Njujorku.

(SEEcult.org)

Tagovi