Sudbina nagrade za najčitaniju knjigu u bibliotekama u Srbiji, koju je dodeljivala Narodna biblioteka Srbije (NBS), zavisiće od odluke Zajednice matičnih biblioteka, saopštio je 3. marta upravnik NBS Laslo Blašković povodom burnih reakcija koje je izazvalo ovogodišnje nedodeljivanje tog priznanja. Blašković se pritom zauzeo za slovenački model prema kojem pisci dobijaju novac (planiran u državnom budžetu) od svake pozajmlјene, a pretpostavlja se i pročitane knjige.
Ocenjujući da nagrada za najčitaniju knjigu u mreži javnih biblioteka Srbije od samog početka nije bila dobro koncipirana, Blašković je u pisanoj izjavi naveo i da je zbir pozajmlјenih knjiga “samo statistički podatak, uz to prilično neprecizan, jer bibliotekarstvo u Srbiji nije na takvom tehnološkom nivou da se sa sigurnošću može utvrditi tačan broj pozajmlјenih, a kamoli broj pročitanih knjiga”.
Kriterijumi su, kako je dodao, oduvek bili nejasni, nedefinisani i “čitava ta stvar pre je ličila na falsifikat stvarnosti, nego na relevantnu i tačnu činjenicu”.
“To se pokušalo ispraviti promenom pravilnika 2008. godine, koji je davao mogućnost da žiri izabere ‘najbolјu od najčitanijih knjiga’. I to rešenje imalo je vidlјivih manjkavsti, mešalo je različite kriterijume, pa je, posle duge rasprave, sadašnji Upravni odbor NBS odlučio da Narodna biblioteka ne dodelјuje više nagradu, koja, po prirodi stvari i po mišlјenju UO, pripada Zajednici matičnih biblioteka Srbije i prepustila Zajednici odluku o dalјoj sudbini nagrade”, naveo je Blašković.
Blašković je podetio da je, na osnovu Pravilnika koji važi od 2008. godine, nagrada dodelјivana proteklih godina najbolјoj od 25 najčitanijih knjiga u bibliotekama Srbije, pa knjiga koja u anketi (biblioteka) osvoji najviše bodova nije, automatski, i knjiga pobednik, već o tome odlučuje žiri.
“Rečju, ove godine, nagrada nije ukinuta, ali ni njen laureat nije unapred proglašen činom objavlјivanja spiska ‘najčitanijih’ knjiga”, naveo je Blašković.
Navodeći da se nacionalne biblioteke u okruženju različito odnose prema tom pitanju - neke od njih nagradu za najčitaniju knjigu ne dodelјuju uopšte, a neke imaju modele drugačije od dosadašnjeg u Srbiji.
“Stvar je, po mome mišlјenju, najbolјe rešena u Sloveniji. Tamo pisci dobijaju novac (planiran u državnom budžetu) od svake pozajmlјene (da ne kažem) pročitane knjige. Tako slovenački čitaoci, bukvalno i materijalno, nagrađuju svoje pisce. Taj mi se model čini najinteresantnijim i njemu bi valјalo da težimo. Naravno, slovenačko bibliotekarstvo je, pre svega tehnološki, kudikamo razvijenije od našeg, pa je naš prelazak na viši nivo – proces, koji ne može biti primenjen i realizovan preko noći”, naveo je upravnik NBS, koji je po automatizmu i na čelu Zajednice matičnih biblioteka Srbije – asocijacije osnovane 2005. godine u cilјu izgrađivanja jedinstvenog bibliotečko-informacionog sistema, unapređivanja ostvarivanja matičnih funkcija i matičnosti u bibliotekarstvu, kao i unapređivanja bibliotečko-informacione delatnosti u bibliotekarstvu u Srbiji.
Nagrada za najbolju među najčitanijim knjigama u mreži javnih biblioteka Srbije tradicionalno je dodeljivana 28. februara, povodom Dana NBS i Nacionalnog dana knjige, a ove godine se o njenom izostanku saznalo svega nekoliko dana ranije.
Nagrađivani pisac Dragan Velikić, čiji je roman “Islednik” bio najčitaniji u bibliotekama u 2016. godini, izjavio je tim povodom da ga pre svega uznemirava način na koji je nagrada ukinuta - par dana uoči uručenja i bez suvislog objašnjenja, po modelu najnižeg partijsko-birokratskog delovanja. Velikić nije prisustvovao obeležavanju Dana NBS, čiji je program prvobitno uključivao i razgovor sa njim na temu “Najčitanija knjiga u 2016. godini”.
Nedodeljivanje nagrade NBS za najbolju knjigu među najčitanijim izdanjima u bibliotekama izazvalo je burne reakcije u javnosti, pa i ocene da je razlog za to - podrška Velikića kandidaturi dosadašnjeg zaštitnika građana Saše Jankovića na predsedničkim izborima.
UO NBS kratko je saopštio 24. februara da je nagradu za najčitaniju knjigu godine statistički utvrđivala Zajednica matičnih biblioteka Srbije, te da je NBS samo formalno uručivala to priznanje i da će nastaviti da sprovodi anketu među javnim bibliotekama Srbije i objavlјivati spisak deset najčitanijih knjiga, dok se povodom ukidanja nagrade više neće oglašavati.
Prošle godine je nagradu za najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka u 2015. godini dobio Filip David, za roman “Kuća sećanja i zaborava”, za koji je dobio i NIN-ovu nagradu i koji je bio i najcitanija knjiga u bibliotekama u 2015. Svečanost uručenja nagrade za najbolju knjigu obeležena je Davidovim ograđivanjem od prisustva predsednika Srbije Tomislava Nikolića - zbog neslaganja sa politikom koju vodi još od 90-ih.
(SEEcult.org)