Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) predstaviće 21. novembra javnosti nezavidnu situaciju u kojoj se našao zbog povećanja zakupa za programski prostor i netransparetnosti komunikacije s nadležnim gradskim i pokrajinskim vlastima. Sa predstavnicima drugih udruženja i grupa, okupljenih u Inicijativu nezavisne kulturne scene Novog Sada, biće reči i o pregovorima sa gradskim vlastima za poboljšanje stanja u oblasti kulture, vanrednom gradskom konkursu za umetničko stvaralaštvo i javnoj raspravi o Akcionom planu za sprovođenje nedavno usvojene Strategije kulturnog razvoja Novog Sada.
Umetnici i članovi Predsedništva SULUV-a, koje se našlo u problemu nakon što mu je Poslovni prostor povećao cenu zakupa programskog prostora, predočiće medijima trenutnu situaciju i ukazati na problem transparentnosti u zvaničnoj komunikaciji sa Gradom i Pokrajinskim sekretarijatom koja je doprinela da se ta jedina reprezentativna asocijacija umetnika u oblasti likovnih umetnosti na teritoriji Vojvodine nađe pred gašenjem.
Uprkos nedavno dobijenoj laskavoj tituli Evropske prestonice kulture 2021. godine, u Novom Sadu postoji veliki broj problema i neregularnosti u toj oblasti o kojoj u prethodnih nekoliko meseci javno govore oni koji od nje i žive, naveli su SULUV i Inicijativa nezavisne kulturne scene koji će se obratiti javnosti 21. novembra u podne u Galeriji SULUV.
Osnovni problemi SULUV-a i dalje su usmereni na pitanje održavanja programskog prostora i “šuma u komunikaciji” sa koji postoji između Udruženja, Poslovnog prostora i Grada.
Prema navodima SULUV-a, njegove programske aktivnosti dovedene su u pitanje, pri čemu za obavljanje mnogih od njih ima i zakonsku obavezu.
Neopravdano odlaganje uplata i revizije troškova dovele su u pitanje osnovnu profesionalnu i programsku delatnost tog udruženja umetnika.
Uz umetnike iz SULUV-a, medijima i drugim građanima obratiće se i predstavnici Inicijative nezavisne kulturne scene Novog Sada, koji će ukazati na trenutno stanje u procesu pregovaranja sa Gradom, u vezi sa predlogom promena u načinu rada Gradske uprave za kulturu kako bi se poboljšali uslovi za život i rad u toj oblasti.
Biće reči i o jesenjem, vanrednom gradskom konkursu u oblasti umetničkog stvaralaštva koji je bio raspisan od 11. do 19. oktobra, nakon što su na prethodnom u potpunosti ignorisane organizacije civilnog društva koje deluju u oblasti kulture, pa je to i bio jedan od povoda za njihovo ponovno okupljanje.
Predstavnici Inicijative nezavisne kulturne scene govoriće i o svom učešću u nedavnoj javnoj raspravi, tzv. “radnom telu”, održanom u Skupštini grada Novog Sada u vezi sa izradom Akcionog plana u okviru gradske Strategije kulturnog razvoja.
Uz članove Predsedništva SULUV-a Bosiljku Zirojević Lečić (Akademija umetnosti Novi Sad) i Danijel Babića (samostalni umetnik), govoriće i Zoran Pantelić (samostalni umetnik, član Centra za nove medije_kuda.org) i Zoran Gajić (član Grupe za konceptualnu politiku).
Kao i na dosadašnjim konferencijama za štampu, namera SULUV-a i Inicijative nezavisne kulturne scene Novog Sada je da nastave seriju javnih razgovora kojima bi pozvali javnost da se uključi u rešavanje problema koji već decenijama sistemski osujećuju rad udruženja građana na nezavisnoj kulturnoj sceni, a onda i svaki drugi rad ljudi u oblasti kulture.
Dijalog predstavnika novosadskih vlasti zaduženih za kulturu i Inicijative nezavisne kulturne scene Novog Sada počeo je u julu u vezi sa brojnim nagomilanim problemima. Uoči razgovora sa gradskim zvaničnicima, organizacije sa nezavisne kulturne scene održale su nekoliko internih sastanaka, na kojima su definisale urgentne i dugoročne zahteve i predloge za rešavanje uočenih problema.
(SEEcult.org)