• Search form

29.07.2013 | 13:00

Šušur - o ljubavi u leto

Šušur - o ljubavi u leto

Festival za i o književnosti “Šušur! Festival od riči” biće održan od 7. do 12. avgusta na ulicama i trgovima starog gradskog jezgra Korčule, a ponovo će ponuditi publici razgovore sa uglednim piscima, uz filmski i radionički program.

Letnje romanse, uz posebno poglavlje posvećeno galebovima, kao čuvarima gotovo izumrle umetnosti zavođenja, biće predmet rasprava sa autorima i tema književnih okršaja drugog festivala “Šušur”.

U književnom delu programa najavljeni su nastupi Tanje Mravak, Vlade Bulića, Marije Borovičkić, Marka Pogačara i drugih, a posebno veče biće posvećeno liku i delu korčulanskog autora Roberta Tomovića.

Osim književnika i pesnika, u raspravama o ljubavi pridružiće se i istoričari Dragan Markovina i Boris Stamenić, a učešće su najavili i autori popularnog stripa “Lavanderman”.

Tokom opuštenog ćaskanja sa mulitmedijalnim umetnicima u sitne noćne sate, biće istraženo na koji način se umetnost odnosi prema letnjim ljubavima, da li je i na koji način zabeležen fenomen galeba, da li je on specifičnost jadranskog priobalja i i ima li ikakve šanse za opstanak u Evropskoj uniji, u koju je Hrvatska ušla početkom jula.

U filmom programu najavljeni su filmovi “Dobrodošli u Igrane Kristine Kumrić (2007), jugoslovenski klasik “Lito vilovitoObrada Gluščevića iz 1964. godine, te kratki film “Trapula” (2012) koji potpisuju Ivan Ramljak i Marko Škobalj.

Dobrodošli u Igrane” je duhoviti (anti)turistički film koji otkriva drugu, manje poznatu stranu leta u malom dalmatinskom mestu. Cela galerija upečatljivih likova (lokalnih vlasnika restorana, ilegalnih bukera, hotelskih konobara, penzionisanih i još uvek aktivnih galebova) iznosi u filmu svoj doživljaj turističkog preživljavanja - od borbe za svakog gosta, preko analize potrošačkih i mentalitetskih karakteristika različitih naroda koji se svakoga leta, poput evropske zajednice u malom, gužvaju na igranskim plažama, pa sve do dragocenih zavodničkih saveta iskristalizovanih kroz generacije galebarskog iskustva.

Gluščevićev film “Lito vilovito” posvećen je turističkoj sezoni u neimenovanom dalmatinskom gradiću, u kojem tri mladića otpočinju, svako na svoj način, akciju osvajanja pristiglih strankinja. Klasik jugoslovenske kinematografije uhvatio je duh posleratne epohe i prve fenomene masovnog turizma na Jadranu, a glavne uloge igraju Milena Dravić, Beba Lončar, Milutin Mićović, Boris Dvornik, Ljubiša Samardžić, Dejan Dubajić, Karlo Bulić

Kratki film “Trapula”, koji su neki kritičari nazvali “mediteranskom meditativnom metafizikom”, snimljen je u celini na ostrvu Korčula leta 2012. godine, a proizašao je iz jedne noćne more, ali i iz konkretne fascinacije lokacijom na kojoj je sniman (poluostrvo Ražnjić i njegova okolina). Vizuelno posvećen svim nijansama ostvra Korčula, donosi priču o tankoj granici sećanja i različitih realnosti u koje uranjamo kao u morsko plavetnilo.

Uz književni i filmski program, festival “Šušur” pripremio je i za sve one koji sa Korčule žele da odnesu uspomene, a ne samo suvenire, i dve radionice: foto-radionicu pod paskom Davora Konjikušića, koja će se baviti letnjom foto-memorabilijom, te radionicu “Ričolov” koja će kroz reči i sliku aktivno uključiti učesnike u razotkrivanje samog grada Korčule.

Festival organizuje zagrebačko udruženje kulturne akcije “Kula”, u partnerstvu sa Gradskom knjižnicom “Ivan Vidali” iz Korčule, Centrom za kulturu Korčula, gradskim muzejem Korčula i gradom Korčula.

Svi će programi biti održani na otvorenom - u uličicama i na trgovima starog gradskog jezgra, a u potpunosti su besplatni.

Festival “Šušur” prvi put je održan prošle godine na Korčuli, a predstavio je grupu književnika, putopisaca i pesnika iz regiona, uz gostovanje umetničkog projekta “Laserski samit jeftine grafike” iz Beograda, te nekoliko radionica koje su bile namenjene deci.

Festivalski sajt je www.susur.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav