Vesti

Svakodnevne banalnosti

30. jun 2019.
SEEcult.org
Celje Fokus
Celje Fokus

Festival fotografije Celje Fokus, posvećen ove godine temi “Svakodnevne banalnosti”, otvoren je tokom vikenda intenzivnim programom koji je okupio umetnike i stručnjake iz regiona i ostatka Evrope, skrećući pažnju na vizuelne manifestacije različitih fenomena današnjice – od kulturnog pejzaža, preko javnog prostora, fetišizma, do kiča i samo-referentnosti, koji se redovno pojavljuju u oblasti savremene fotografije i umetnosti u 21. veku.

Ovogodišnje izdanje festivala Celje Fokus posvećeno je odnosu fotografije i vizuelne kulture prema svakodnevnim, običnim, nespektakularnim, poznatim, ali i bizarnim… situacijama.

Program je počeo otvaranjem serije izložbi, međunarodnim simpozijumom, prezentacijama i susretima, a među učesnicima su umetnice Anja Carr (Norveška), Anna Ehrenstein (Nemačka/Albanija), kolektiv Fotosfera, istoričar umetnosti i kustos Miroslav Karić iz Beograda, fotografi Martin Kollar iz Bratislave i Borut Krajnc iz Ljubljane, umetnik Davor Konjikušić iz Zagreba, istoričarka umetnosti, kritičarka i kustoskinja Sandra Križić Roban iz Zagreba, istoričarka umetnosti i kustoskinja Slađana Petrović Varagić iz Pozege, fotograf Klaus Pichler iz Beča, arhitekta, fotograf i teoretičar Peter Rauch iz Ljubljane i umetnica Sara Rman iz Ljubljane.

Izložba Klausa Pichlera “Ovo će promeniti vaš život zauvek” otvorena je u Muzeju novije istorije Celja, a obuhvata antropološku studiju dometa i uticaja new age ezoteričnih pokreta, kao i njihovih sistema verovanja. Pićler je dokumentovao i pratio fenomen ezoterizma ciji protagonisti veruju da su otkrili duhovne, političke ili pseudonaučne modele “istine”. S druge strane, ezoterizam se uglavnom doživljava kao način sticanja profita prodajom trivijalnosti koje navodno mogu da obezbede brzo, efikasno i poželjno rešenje svakodnevnih problema današnjice.

© Klaus Pichler

Martin Kollar i Borut Krajnc predstavili su se izložbom “Normalizacija” u Likovnom salonu koja je osmišljena kao svojevrsni dijalog dvojice društveno osvešćenih fotografa iz Bratislave i Ljubljane, čije su kreativne prakse posvećene analizi društvenih fenomena na odabranim lokalitetima stalno menjajućeg sveta.

“Pojedi ovo” naziv je izložbe u Raškoj galeriji na kojoj učestvuju Anja Carr, Anna Ehrenstein i Sara Rman, umetnice interdisciplinarnog pristupa čiji radovi pružaju različite perspektive na dekonstrukciju rodnih i identitetskih politika. Anja Carr, Anna Ehrenstein i Sara Rman istražuju u predstavljenim radovima kako se kič i fetiš manifestuju u svakodnevnom životu.

© Martin Kollar

Početak festivala obeležen je i simpozijumom u Slovenskom ljudskom gledališču u Celju, gde su se, osim umetnika koji učestvuju na izložbama, predstavili predavanjima i Davor Konjikušić, Sandra Križić Roban, te Miroslav Karić i Slađana Petrović Varagić, koji su govorili o kolektivnim praksama u oblasti savremene fotografije u Srbiji i na širem području nekadašnje Jugoslavije koje su nastale u periodu burnih ideoloških preokreta u poslednje tri decenije u pokušaju da nadomeste nedostatak institucionalne infrastrukture i podrške. Kolektivne akcije stoga su svedočanstvo svakodnevnog života i odnosa umetnika prema aktuelnim društveno-političkim situacijama.

Učesnici simpozijuma iz različitih perspektiva promišljaju fotografiju i druge izraze vizuelne komunikacije koji odražavaju pojave običnog, svakidašnjeg i banalnog u našoj neposrednoj okolini.

© Anna Ehrenstein

Takođe, u okviru simpozijuma je održana i prezentacija knjige kolektiva Fotosfera “Razglednice iz Slovenije” koja se na kritički i (samo)ironični način osvrće na svakodnevne motice slovenačkog urbanog i ruralnog okruženja.

Programska direktorka festivala Celje Fokus je Jasna Jernejšek, a u Programskom odboru su: Jaka Babnik, Miha Colner, Matej Gorjup i Matija Plevni.

Festivalski sajt je celjefokus.si, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi