Sve što nam je zajedničko
Skopski i solunski muzeji savremene umetnosti započeli su saradnju izložbom koja obuhvata radove 14 umetnika iz Jugoistočne Evrope, a ispituje nesigurnost unutar različitih društvenih, političkih i kulturnih konteksta zemalja u regionu.
Izložba “Sve što nam je zajedničko” (All That We Have in Common) skopskog MSU otvorena je od 17. jula do 15. septembra u Eksperimentalnom centru za umetnost solunskog Muzeja savremene umetnosti (MOMus), a obuhvata video radove, slike, fotografije i instalacije.
Reč je o radovima koji, kako su navele kustoskinje Mira Gaćina i Jovanka Popova iz MSUS, podižu svest o opštoj opasnosti i primoravaju nas da postavimo pitanje načina na koji sagledavamo sadašnju situaciju, kao i da razmislimo kako naše individualne vizije, odgovornosti i obaveze mogu da budu društvene i kako mogu da služe zajedničkim ciljevima.
Na izložbi učestvuju umetnici Jane Čalovski, Hristina Ivanoska, Đorđe Jovanović i Velimir Žernovski iz Severne Makedonije, Maria Papadimitriou i Antonis Pittas iz Grečke, te Ana Adamović (Srbija), Lučezar Bojadžiev (Bugarska), Flaka Haliti (Kosovo), Ibro Hasanović (Bosna i Hercegovina), Alban Muja (Kosovo), Ahmet Ögüt (Turska), Renata Poljak (Hrvatska) i Anri Sala (Albanija/Francuska).
Izložba “Sve što nam je zajedničko” održana je 2018. godine u skopskom MSU uz učešće nešto šire grupe umetnika, a gostuje u Solunu kao deo šireg saradničkog programa MOMus-a sa institucijama i muzejima u regionu Jugoistočne Evrope.
Uzvratna izložba solunskog muzeja u skopskom MSU najavljena je za kraj septembra.
(SEEcult.org)