Međunarodni festival etnološkog filma (MFEF) u Beogradu prikazaće u 25. izdanju, koje će biti održano od 12. do 16. oktobra u Etnografskom muzeju, 57 filmova odabranih među oko 220 prijavljenih iz više od 40 zemalja.
Selekcija jubilarnog MFEF-a pružiće uvid u najnoviju svetsku i domaću produkciju etnološkog i antropolološkog filma, saopštili su organizatori.
Originalnost teme i tematska raznovrsnost, kao i umešnost autora da ispriča priču (kamera, režija, montaža, interpretacija, dužina trajanja filma), bili su kriterijumi na onovu kojih je obavljena selekcija, u pokušaju da odgovori na pitanje: Da li se film može okarakterisati kao “etno” film?
Za prikazivanje na 25. MFEF-u predloženo je 57 filmova, od kojih 32 u takmičarskom programu, 21 u informativnom programu i četiri u neprofesionalnoj kategoriji.
Selekciona komisija XXV MFEF-a, koju su činili viši naučni saradnik Etnografskog instituta SANU Aleksandra Pavićević i istoričar filma Stevan Jovičić, pogledala je ukupno 219 pristiglih filmova iz više od 40 zemalјa (Francuska, Italija, Švajcarska, Zapadna Sahara, SAD, Španija, Pakistan, Brazil, Holandija, Meksiko, Rumunija, Nemačka, Izrael, Belorusija, Rusija, Kina, Jermenija, Polјska, Kanada, Belgija, Slovačka, Češka, Iran, Irak, Finska, Indija, Nepal, Estonija, Indonezija…).
Od toga je bilo 119 u kategoriji međunarodnih i 10 u kategoriji neprofesionalnih.
Prema navodima Selekcione komisije, etnološki film se bez sumnje prepliće i sa drugim žanrovima i gotovo da nema teme koja se u njegovim okvirima ne bi mogla ispričati. Ipak, on mora da pronađe i svoju posebnost, nešto po čemu će biti na prvi pogled prepoznatlјiv. To su zapravo okviri u kojima se vrši naracija, odnosno okviri u kojima se ona interpretira.
“Smatramo da su izabrani filmovi uspeli da sklope taj čudesni kaleidoskop sazdan od raznobojnih delića kulturne stvarnosti. Sada još samo ostaje da gledalačka publika da o tome svoj sud”, navela je Selekciona komisija.
Prema festivalskim propozicijama, filmovi će se takmičiti za glavnu nagradu – Gran pri, te za nagrade za najbolјi domaći i najbolјi inostrani film, najbolji neprofesionalni film, najbolјi film na konkursu ID3min, kao i za nagradu doprinos nematerijalnom kulturnom nasleđu, najbolјu kameru, montažu i za najbolјu kontekstualnu primenu zvuka.
MFEF je 2015. godine prikazao više od 60 filmova, u nameri da se vrati izvornim idejama i principima, odnosno doslednijem sprovođenju žanrovskog opredelјenja ka što čistijem etnološkom i antropološkom filmu. Selekciona komisija tada je ukazala da je kategorija etnografskog/antropološkog filma poslednjih nekoliko godina u potpunosti relativizovana - ako se prihvati tvrdnja da je gotovo svaki film koji govori o lјudima i prikazuje lјude – “antropološki film”. To bi značilo da su i svi drugi festivali koji prikazuju lјude i lјudske probleme – antropološki. Konstatujući da etnologija/antropologija, kao disciplina, ipak ima jasnu i preciznu naučnu definiciju, sfere i metode istraživanja, Selekciona komisija zauzela je stoga stav da bi i filmovi prikazani na MFEF-u trebalo da ih odražavaju.
(SEEcult.org)