Tamara Skrozza: I dalje borba za slobodu
Nagrada “Osvajanje slobode” Fonda “Maja Maršićević Tasić” uručena je 24. septembra u Beogradu novinarki nedeljnika “Vreme” Tamari Skrozza koja je poručila da sloboda u Srbiji i danas mora da se osvaja na svakom planu, i svakog dana iznova.
Primajući u Kulturnom centru Rex nagradu, koju čine skulptura vajara Mrđana Bajića i plaketa, Tamara Skrozza je rekla da joj je, kao feministkinji, posebna čast što dobija priznanje koje nosi ime Maje Maršićević-Tasić i koje su do sada dobile žene koje su hrabrošću, pameću i aktivizmom pozitivno uticale na društvo. S druge strane, kako je dodala, mora da pridruži onim dobitnicama koje su isticale da nagradu "Osvajanje slobode" dobijaju za nešto što zapravo nisu osvojile, na neki način za sopstvene poraze.
Navodeći da se i sama bar delimično tako oseća, Tamara Skrozza konstatovala je da u ovom trenutku nestaju slobodni mediji; novinari moraju da štrajkuju glađu radi odbrane svojih osnovnih prava; svako ko vredi završava oblaćen na naslovnim stranama tabloida; lopovluk, bezobrazluk i primitivizam postali su deo društvene klime; ljudi se hapse uživo u rijaliti programu, Zakon o rodnoj ravnopravnosti postaje žrtva međustranačkih obračuna, a pravi izazov je reći, napisati, misliti, pa i biti.
“U državi za koju smo mislili da je na neki način oslobođena 5. oktobra 2000, danas sloboda mora da se osvaja na svakom planu, i svakog dana iznova. Svaki lični izbor koji iole odskače od tradicionalnog, osuđen je na osude, na muku i na borbu. Svaki politički i javni, podrazumeva razapinjanje na krst, blaćenje, moćne ili manje moćne neprijatelje. Uskraćeno nam je pravo na normalno lečenje, na normalno obrazovanje, pa i na normalno kretanje gradom raskopanim samo i isključivo iz političkih razloga - bez ikakve empatije prema ‘običnom’ čoveku. I možda ništa od toga ne bi bilo toliko strašno, da mi - na ovaj ili onaj način - nismo toliko umorni i potrošeni, zadihani od višedecenijskog maratona i borbe koja često izgleda besmislena”, rekla je Tamara Skrozza, kojoj je nagradu uručila prošlogodišnja dobitnica i predsednica žirija Ljiljana Spasić.
Ljiljana Spasić i Tamara Skrozza
“Mislim ipak da nismo totalno poražene, i da raspad, jad i trulež koji vidimo oko sebe nije znak da smo bile neuspešne. Protiv nekih okolnosti jednostavno nije moglo, iako su mnoge žene - a listom sve dobitnice ove nagrade - učinile najviše što je bilo moguće. A to, samo po sebi, nije poraz. Jer i borba se računa. Nismo poražene i zato što se još uvek borimo, što mrdamo, što se ne damo, i što je delo onih koje nažalost više nisu među nama - i dalje živo i značajno. Uostalom, i ova nagrada se diči tim trajnim glagolom - osvajanjem, nečim što traje i što ne može tek tako da se završi.
Zato, idemo dalje. Lično, više sam nego ponosna što dalje idem u ovoj, tako hraboj i neokaljanoj koloni žena koje nikada nisu pognule glavu”, rekla je Tamara Skrozza.
Ovogodišnji žiri činile su sve dosadašnje dobitnice nagrade: izvršna direktorka organizacije građanskog društva “Građanska akcija Pančevo” Ljiljana Spasić, novinarka Danica Vučenić, profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Danica Popović, novinarka i autorka emisije “Insajder” Brankica Stanković, istoričarka i vanredna profesorka na odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu Dubravka Stojanović, direktorka nevladine organizacije Urban-In Aida Ćorović, profesorka Univerziteta u Beogradu Srbijanka Turajlić, glumica Mirjana Karanović, direktorka i glavna i odgovorna urednica PG Mreža Lila Radonjić, direktorka programa Građanski pakt za Jugoistočnu Evropu Hedvig Morvai-Horváth, osnivačica i direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević, Ružica Đinđić, dramaturškinja Biljana Srbljanović, fotografkinja Goranka Matić i novinarka Olja Bećković.
Tamara Skrozza
Nagrada “Osvajanje slobode” dodeljuje se svake godine 24. septembra - na dan izborne pobede nad Slobodanom Miloševićem 2000. godine.
Fond “Maja Maršićević Tasić“ osnovan je 2001. godine sa idejom da očuva uspomenu na ženu koja je osvajala slobodu i da promoviše napore svih žena koje to čine i danas.
Ovogodišnja dobitnica Tamara Skrozza bavi se novinarstvom i medijima 20 godina. U nedeljniku “Vreme” od maja 2000. godine piše o medijima, politici i društvenim fenomenima. Novinarka je i veb portala Cenzolovka koji se bavi analizom medijskih sadržaja. Takođe, saradnica je portala "Moj izbor" i gej časopisa "Optimist".
Članica je Komisije za žalbe Saveta za štampu (gde predstavlja NUNS), kao Upravnog odbora "Crte" i koordinatorka medijskog tima te organizacije, te Upravnog odbora Fonda za otvoreno društvo.
Karijeru je započela 1997. kao novinarka i urednica nezavisnog radija Index, a 2000. nastavila u nedeljniku "Vreme".
Pisala je i za modne i lajf-stajl magazine “Gracija”, “Elle”, “Fame” i “Playboy”, za tinejdžerski edukativni magazin NAJ, medijski časopis “Link”, magazin "Status"… Televizijsko iskustvo stekla je kao saradnica autora dokumentarnih filmova "Slom vojske Jugoslavije", "Vukovar, pogled preko nišana - 12 godine posle" i kao izvršna producentkinja trodelnog dokumentarnog filma o bombardovanju Jugoslavije i filma posvećenog desetogodišnjici petog oktobra.
U periodu od 2004. do 2006. bila je potpredsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije, a od 2005. do 2008. koordinatorka Ženske mreže NUNS-a.
Jedna je od autorki Uputstava i smernica Etičkog kodeksa novinara Srbije. Članica je Radne grupe za pisanje Medijske strategije do 2023.
Autorka je i zbirke novinarskih kolumni "Sve po spisku" koje su objavljivane u magazinu "Link" od 2003. do 2007. godine.
Kao ekspertkinja za medijsku etiku i ženska ljudska prava, od 2003. predaje na seminarima namenjenim novinarima i aktivistima nevladinih organizacija. Angažovana je kao predavačica na seminarima OEBS-a, Saveta Evrope, Beogradskog centra za ljudska prava, Centra za istraživačko novinarstvo, Fondacije "Slavko Ćuruvija", ženskog dokumentacionog centra INDOK, Konrad Adenauer fondacije, Fakulteta političkih nauka, Ženskih studija i drugih.
Aktivna je i saradnica Ženske platforme, te incijatorka Fejsbuk kampanje kojom je u decembru 2016. sprečeno osnivanje Odbora za borbu protiv abortusa.
Pokretačica je incijative "Naše dete - naša odluka" za izmenu Porodičnog zakona.
Dobitnica je i nagrade "Jug Grizelj" za 2015. godinu, koja se dodeljuje za dostignuća u istraživačkom novinarstvu u službi razvijanja prijateljstva među ljudima i uklanjanja granica među narodima, te nagrade "Ličnost godine 2016" za doprinos u medijima, koju Misija OEBS-a u Srbiji dodeljuje za doslednost u angažovanju i promovisanju medijskih sloboda, etike u medijima i tolerancije u novinarstvu.
(SEEcult.org)