Muzej savremene umetnosti u Beogradu biće otvoren na 50. rođendan, 20. oktobra 2015. godine, najavio je 15. oktobra ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, otvarajući u Kući legata izložbu reprezentativnih dela jugoslovenske umetničke scene druge polovine 20. veka iz zbirki MSUB-a.
Tasovac je podsetio da je zgrada MSUB na Ušću zatvorena već sedam godina za javnost, a mnogobrojnoj publici otkrio je da je Vlada Srbije “ispunila sve preduslove da posle rebalansa budžeta do kraja ove godine budu raspisani tenderi za završetak rekonstrukcije MSUB-a”.
“Prema detaljnom planu koji smo uradili, Muzej će biti otvoren 20. oktobra sledeće godine, tačno 50 godina od otvaranja tog zdanja”, rekao je Tasovac.
Prema njegovim rečima, izložba “50 umetnika iz zbirki MSUB – Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989. godine” predstavlja idealan trenutak za osvrt ne samo na istoriju MSUB-a, već i za pogled na budućnost.
“Čini mi se da je izložba ‘50 umetnika iz zbirki MSUB’ idealan trenutak da na kratko pogledamo ne samo 50 godina MSUB-a, već da otvorimo prozor i za onih 50 godina koje su ispred nas”, rekao je Tasovac, koji je podsetio i na istorijat MSUB-a, počev od 1958. godine i otvaranja Moderne galerije iz koje je ponikao.
Moderna galerija osnovana je Odlukom Saveza za kulturu narodnog odbora grada Beograda, a njen zadatak bio je da prati razvoj jugoslovenske i srpske moderne i savremene umetnosti 20. veka.
Moderna galerija počela je da radi 1959. godine, a njen osnivač i prvi upravnik bio je slikar, teoretičar i umetnički kritičar Miodrag B. Protić, koji je bio i prvi upravnik MSUB-a.
Izvršno veće Srbije odlučilo je da za potrebe Moderne galerije sazida zgradu koja bi zadovoljila moderne muzeološke principe i odredila lokaciju na Novom Beogradu, na ušću Save u Dunav, naspram Beogradske tvrđave. Konkurs za idejno rešenje nove zgrade raspisan je 1960. godine, a izabrane su arhitekte Ivan Antić i Ivanka Raspopović. Zgrada je građena od 1960. do 1965. godine, a Savet Moderne galerije usvaja nov naziv Muzej savremene umetnosti, koji je otvoren 20. oktobra 1965.
Tasovac je podsetio da je formiranje umetničkog fonda MSUB-a počelo još u vreme Moderne galerije, a danas fond tog muzeja ima više od 8.000 dela i predstavlja najreprezentativniju kolekciju jugoslovenskog umetničkog prostora 20. veka.
Završetak rekonstrukcije zgrade MSUB na Ušću najavljivan je već nekoliko puta tokom mandata prethodnih ministara kulture, a kao najveći problem ispostavio se nedostatak finansijskih sredstava, kao i u slučaju Narodnog muzeja, čija je stalna postavka takođe godinama zatvorena.
Rekonstrukcija MSUB-a započeta je u januaru 2008. godine, a prema prvobitnom planu, trebalo je da bude završena za godinu dana.
Krajem 2013. godine tadašnji v.d. direktrora MSUB-a Vladislav Šćepanović rekao je da je na sastanku u Ministarstvu kulture i informisanja, u prisustvu predstavnika Ministarstva finansija, dogovoreno da za nastavak radova na rekonstrukciji zgrade na Ušću bude odobren celokupan potreban iznos od 764 miliona dinara. Ideja ministarstava kulture i finansija, kako je naveo, bila je da MSUB, uz Narodni muzej, bude kapitalni trogodišnji projekat, na osnovu čega je izvedena projekcija da rekonstrukcija zgrade na Ušću bude završena 2016.
Državnim budžetom za 2014. godinu, međutim, predviđeno je da MSUB u naredne tri godine dobije polovinu od potrebne sume, odnosno nešto više od 360 miliona dinara (254,5 miliona u 2014, 28,3 u 2015. i 85 miliona u 2016).
Prethodni ministar kulture Bratislav Petković najavljivao je otvaranje zgrade MSUB-a za 2014. godinu, navodeći da je prvobitni projekat revidiran zbog poskupljenja troškova, ali i zbog toga što je tehnologija uznapredovala. Petković je u aprilu 2013. rekao da je za završetak rekonstrukcije MSUB-a izdvojeno 250 miliona dinara za završetak radova. U julu 2013. Ministarstvo kulture je zatražilo od Republičkog javnog tužilaštva da podnese krivičnu prijavu zbog sumnje da je bilo zloupotreba u procesu rekonstrukcije MSUB-a i izvršenja ugovora potpisanog sa firmom “Montera”, kao izvođačem radova.
MSUB je, u nadi u završetak rekonstrukcije, a u susret 50-godišnjici otvaranja zgrade na Ušću, organizovao i izložbu “50 umetnika iz zbirki MSUB – Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989. godine”.
Kao druga “pripremna” izložba za buduću stalnu muzejsku postavku, izložba u Kući legata nadovezuje se na prethodnu izložbu “100 dela iz zbirki MSUB. Jugoslovenska umetnost od 1900. do 1945”, predstavljenu tokom aprila i maja u Muzeju istorije Jugoslavije.
MSUB je uputio svojevrsni apel za završetak zgrade na Ušću i 2012. godine, organizujući (ne)izložbu odabranih radova i dokumentacije, kojom je želeo da skrene pažnju javnosti na problem zaustavljene rekonstrukcije i nefunkcionalno stanje napuštenog gradilišta.
Izložbu “50 umetnika iz zbirki MSUB – Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989. godine” predstavili su na svecanom otvaranju u Kući legata i njen autor Zoran Erić i v.d. direktor Jovan Despotović.
Izložba obuhvata dela: Petra Lubarde, Bogoljuba Jovanovića, Petra Omčikusa, Ivana Tabakovića, Leonida Šejke, Vladana Radovanovića, Olge Jevrić, Gabrijela Stupice, Miodraga Miće Popovića, Vojina Bakića, Radomira Damnjanovića Damnjana, Julija Knifera, Miodraga B. Protića, Stojana Ćelića, Vladimira Veličkovića, Dušana Otaševića, Marine Abramović, Dragoljuba Raše Todosijevića, Zorana Popovića, Mrđana Bajića, Marije Dragojlović, Milete Prodanovića, Milovana Destil Markovića…
Izložba će biti otvorena do 7. decembra, a obuhvata bogat prateći program sa autorskim i tematskim vođenjima subotom, susretima sa umetnicima sredom i vikend radionicama za školsku populaciju.
(SEEcult.org)