• Search form

03.09.2013 | 16:10

Teško je biti 47. BITEF

Teško je biti 47. BITEF

Beogradski internacionalni teatarski festival - BITEF suočen je u 47. godini sa finansijskim problemima koji prete njegovom daljem opstanku, ali je, uprkos drastično smanjenom budžetu, pripremio uzbudljiv program koji nudi “mnogo kritičkog, pametnog i subverzivnog pozorišta”.

I sloganom “Teško je biti” 47. BITEF ukazuje, između ostalog, i na teškoće sopstvenog opstanka i opštu krizu u kojoj se nalazi kultura u Srbiji. Programskom selekcijom, za koju su i ove godine zaslužni Jovan Ćirilov i Anja Suša, BITEF progovora i o drugim problemima današnjeg društva u Evropi.

Publika 47. BITEF-a videće od 22. septembra do 1. oktobra 12 predstava, od kojih su četiri domaće, četiri iz regiona, a četiri iz ostalih evropskih zemalja, uključujući dve iz istočne i dve iz zapadne Evrope, saopšteno je 3. septembra na konferenciji za novinare.

Prvobitno najavljenoj selekciji od 11 predstava provokativnih trupa i umetnika, naknadno je dodata i predstava “Mandić stroj” slovenačke trupe Via Negativa iz Ljubljane - poslednji deo trilogije Marka Mandića.

        Mandić stroj

Prema rečima Anje Suše, to je duhovito autoironična monodrama kojom Mandić prolazi kroz svoju pozorišnu karijeru, a podrazumeva aktivno ucešće publike.

“Izabrali smo ono što je vredno”, rekao je Ćirilov, ističući da su sve predstave na visokom nivou, počev od nemačko-belgijske “Before Your Very Eyes” trupe Gob Squad iz Berlina, kojom će 22. septembra biti svečano otvoren u Pozorištu na Terazijama.

To je reprezentativna predstava nemačkog inovativnog pozorišta, ovoga puta sa “starmalom decom” koja iz svog ugla i bez predrasuda govore o iskustvima sa starijom generacijom. God Squad se prvi put u svom 17-godišnjem radu ne pojavljuju na sceni, već predstavljaju grupu dece, koju publika posmatra zatvorenu u “sigurnoj sobi”, ograđenu jednosmernim staklima sa ogledalima, kao insekte u tegli. Deca bulje u budućnost, u svoju starost, u smrt… U kompleksnim interakcijama igranog i audio materijala, reditelj preispituje i invertuje značenja ideja “mudre starosti” i “nevine mladosti”, dajući zapravo - iz pespektive deteta pod lupom - ozbiljnu kritiku sadašnjeg društvenog trenutka u Evropi.

      Before Your Very Eyes

Nemačka je, inače, kako je istakao Ćirilov, učestvovala na BITEF-u svih proteklih 46 godina.

Predstave odabrane za 47. BITEF uglavnom su interaktivne i traže stav publike, prikazujući pozorište koje je pokretač novih tema koje i njega samog ugrožavaju.

Jedna od najaktuelnijih predstava 47. BITEF-a je “Europeana”, koja pruža originalni pogled na opasne klišee međunarodnih organizacija i njihove jalovosti, a ujedno označava povratak Čeha na beogradski festival posle gotovo dve decenije.

        Europeana

U toj predstavi teatra Divadlo na Zábradlí iz Brna, u režiji Jana Mikulášeka, istorija Evrope 20. veka tretirana je humorno i ironijski. Banalnosti i ključni momenti, kojima je data ista važnost, daju novu sliku bliske evropske prošlosti. Mistifikacijom, ali i iznošenjem konkretnih istorijskih činjenica, kreirano je bizarno pozorišno svedočenje o svetu 20. veka.

Beogradska publika videće “Europeanu” 23. septembra u Ateljeu 212, a dan kasnije gostovaće i u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.

Francuska predstava “Beograd”, u režiji Juliena Fišera, koju će pariska Compagnie Espace Commun izvesti 25. septembra, inspirisana je dramskim tekstom o Beogradu poznate performerke i spisateljke Angelice Liddell. Ona je napisala tekst o gradu u kojem nikada nije bila, inspirisana vestima u medijima o sahrani bivšeg predsednika Slobodana Miloševića.

Od stranih produkcija, ne računajući region, publika 47. BITEF-u videće još i predstavu “Teško je biti BogProton Cinema + Theatre iz Budimpešte, koju potpisuje veliki mađarski filmski i pozorišni reditelj Kornél Mundruczó, a posvećena je tranziciji iz nesavršenog socijalizma u nesavršeni kapitalizam. Jedan od najradikalnijih mađarskih umetnika pokazuje teško stanje u kulturi svoje zemlje koje se donekle može uporediti sa Srbijom.

        Teško je biti Bog

Naslov te predstave, koja će biti igrana 30. septembra i 1. oktobra u Brodogradilištu Beograd (Cargo logistički centar), bio je inspiracija za slogan 47. BITEF-a, čiji ostatak programa čine domaće i predstave iz regiona - “Žene u Narodnoj skupštiniNarodnog pozorišta u Subotici - ekstremno čitanje Aristofana, u režiji Nikole Zavišića, zatim “55+” zagrebačkog Montažstroja, autora i reditelja Boruta Šeparovića, “Post scriptumCrnogorskog narodnog pozorišta iz Posdgorice, u adaptaciji i režiji Varje Đukić, “OlujaAleksandra Ostrovskog, u produkciji Mestnog gledališča Ljubljana i režiji Jerneja Lorencina, “GalebSrpskog narodnog pozorišta, u režiji Tonija Janežiča, te dve domaće predstave o ubijenom premijeru Srbije - “Zoran ĐinđićAteljea 212 i Olivera Frljića i “Ubiti Zorana Đinđića” Studentskog kulturnog centra Novog Sada, u režiji Zlatka Pakovića.

      Zoran Đinđić

Obrazlažući programsku koncepciju, Anja Suša je rekla da se ne slaže sa kuratorima koji smatraju da se ne može pogrešiti ako se odabere ono što je najkurentnije na tržištu.

Umesto takvog pasivno-konzumerističkog pristupa, Anja Suša zauzima se za aktivistički pristup, jer je, kako je istakla, potrebno da se nešto i proizvede. Ako to nije moguće, onda treba ponuditi nešto što je autentično.

“Mi smo se opredelili za balans ove godine između te dve koncepcije i, bez obzira na sve teškoće, možemo biti izuzetno zadovoljni ovogodišnjim programom”, rekla je Anja Suša.

Za selekciju predstava, kako je rečeno, bilo je na raspolaganju svega 20 miliona dinara, budući da je festivalski budžet ove godine svega 30 miliona dinara. To je 57 odsto manje nego 2008. godine.

“30 miliona je vrlo malo u kontekstu Milanskog edikta, a i evropske festivale ovog tipa”, rekla je Anja Suša, dodajući da su predstave na koje je BITEF navikao skupe - od pet do sedam miliona.

Ovo je donja granica”, rekla je Anja Suša, upozorivši da bi - ako se ne promeni odnos države prema BITEF-u, jer BITEF mora da ima državnu brigu - moglo da dođe do ukidanja tog festivala.

      Ubiti Zorana Đinđića

Na tešku finansijsku situaciju osvrnula se i direktorka Bitef teatra Jelena Kajgo, navodeći da je Grad Beograd, osnivač BITEF-a, obezbedio 17,5 miliona, što je tri miliona manje nego 2012. godine, a Ministarstvo kulture 10,5 miliona (2012. je dalo 17 miliona). Pokrajinske vlasti Vojvodine dale su 2,5 miliona.

Uz tih oko 30 miliona, obezbeđeno je još oko deset miliona na ime sponzorstva i donacija ambasada zemalja koje učestvuju u programu.

Uprkos krizi, BITEF će i ove godine imati i prateći program, a čine ga “Bitef Polifonija”, “Bitef na filmu” i izložba “Teško je biti… u vremenu” koja će biti realizovana na više lokacija, a autorke su Biljana Tomić i Dobrila Denegri.

       55+

Međunarodnim žirijem 47. BITEF-a predsedavaće dramaturg Kristijan Holchauner (Christian Holtzhauner) iz Nemačke, a čine ga i rediteljka Jana Ros (Yana Ross) iz Litvanije, pozorišni kritičar Igor Ružić iz Zagreba, pozorišni reditelj Andraš Urban iz Subotice i dramski pisac i dramaturg Filip Vujošević iz Beograda.

Ulaznice za 47. BITEF - po ceni od hiljadu do 2.000 dinara, u prodaji su na blagajni Pozorišta na Terazijama, a ukoliko preostanu, biće proavane i sat pre početka predstave na mestu održavanja.

Rezervisane ulaznice preuzimaju se do 7. septembra. Komplet ulaznica u prodaji je uz 20 odsto popusta.

Ulaznice za predstave u okviru “Bitef Polifonije” se ne naplaćuju, a moguće ih je preuzeti na blagajni Pozorišta na Terazijama.

Ulaznice za “Bitef na filmu” po ceni od svega sto dinara moguće je kupiti na blagajni Pozorišta na Terazijama, kao i u Jugoslovenskoj kinoteci sat pred početak filma.

Vizuelni identitet 47. BITEF-a osmislio je Slavimir Stojanović.

Festivalski sajt je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav