• Search form

01.07.2013 | 20:01

Tkačenku Mangelos za 2013.

Tkačenku Mangelos za 2013.

Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2013. godinu dobio je Saša Tkačenko, saopšteno je 1. jula u Galeriji Remont u Beogradu na otvaranju izložbe finalista tog prestižnog priznanja za mlade umetnike u Srbiji.

U finalu su bili i Ana Krstić, Nemanja Lađić, Marko Marković i Ana Nedeljković, a o dobitniku je odlučio žiri koji su činile istoričarke umetnosti i kustoskinje Jelena Veljković, Una Popović (MSUB), Jelena Spaić (Galerije FLU), istoričar umetnosti i kustos Srđan Tunić, jedan od autora projekta Kustosiranje, umetnik Slobodan Stošić, dobitnik nagrade “Mangelos” za 2012. godinu, kao i gostujući član Aron Levi, izvršni direktor i glavni kustos Slought fondacije iz Filadelfije.

Tkačenko je, prema mišljenju žirija, naizgled sa lakoćom (poput video rada "Perfect ride", 2012), nepretenciozno dotakao mnoga pitanja savremene umetničke prakse, kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou. Osim poslednjih radova, koji su realizovani u mediju videa, Tkačenko realizuje objekte i instalacije, uvek promišljajući intenzivan odnos tih medija sa prostorom. Njegovi poslednji radovi  realizovani su unutar muzeja  koji su zatvoreni - Narodni muzej od 2003. godine, a  Muzej savremene umetnosti u Beogradu od 2007. godine, te je automatski, suptilno ali i hrabro, načeo bolna mesta identiteta, muzeologije, artefakata, politike, kulturne politike, praznih prostora i mesta tranzicije, interpretacije istih i naravno pitanje autorstva na pragu trećeg milenijuma.

Njegovi kolaborativni projekti, kako je istakao žiri, takođe ukazuju na otvoreno promišljanje mentalnih prostora i odnosa pregovaranja.

Rad "Is this real life" nastao je u saradnji sa petoro fotografa (Aleksandrija Ajduković, Nemanja Knežević, Goran Micevski, Mihailo Vasiljević i Ivan Zupanc), a samih pet fotografija i predstavljaju konačan rad, a ne neonska instalacija unutar muzeja, jer ona kao takva više nikada neće biti izvedena.

"Rad predstavlja pet potpuno različitih pogleda iste neonske 'izjave':  'Is This Real Life' u Narodnom muzeju ispred monumentalne kompozicije 'Krunisanje cara Dušana' Paje Jovanovića, koja je u procesu restauracije, pune prostor značenjima do pucanja. Naspram mirne, svetleće izjave (bez znaka pitanja na kraju) Saša Tkačenko idejom o konačnim fotografskim varijacijama kao različitim čitanjima i osobenim pristupima u odnosu na referentno mesto, stvara uznemirujući kontrast mimoilaženja prošlosti i sadašnjosti, bez mogućnosti prevazilaženja. A to je sada nekako najvažnije", istakao je žiri.

Saša Tkačenko, rođen 1979. godine u Majdanpeku, diplomirao je vajarstvo 2007. na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a usavršavao se na Letnjoj umetničkoj akademiji u Salcburgu.

Tkačenko je imao samostalne izložbe u Beogradu (Velika očekivanja, s Markom Markovićem, Galerija Doma omladine, 2012; Manual Work, Galerija Nova, 2012; Higijena, Magacin u Kraljevića Marka, 2008) i Berlinu (Objekat H, Galerija Lage Egal, 2011).

Učestvovao je na grupnim izložbama “Faceless” (kustosi B. Doringer i B. Felderer) u MuseumsQuartier u Beču i Mediamatic Fabriek u Amsterdamu 2013; “Šta se dogodilo sa Muzejem savremene umetnosti?” (kustosi U. Popović, D. Sretenović, A. Dolinka) u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 2012; “Između realnog i realnosti (topografija privatno/javnog prostora)” (kustos J. Veljković), Treći Beograd, 2012; “Bez odlaganja” (kustos A. Bogdanović), KC Grad, 2012. i “Spring Serbian Salad ‘Fresh, Colorful and Delicious’” (kustos S. Janjić) u Lukas Feichtner galeriji u Beču 2012.

Njegovi radovi “Perfect ride” i “Higijena” nalaze se u kolekciji Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti.

Osnivač je i selektor vizuelnog programa festivala Sound and visions (2010) u Majdanpeku, čije je četvrto izdanje upravo održano. Tkačenko je s grupom umetnika pokrenuo ove godine i veb magazin za savremenu umetnost Supervizuelna.com.

Tkačenko je i 2012. godine bio u finalu za nagradu “Mangelos”, koja podrazumeva šestonedeljni boravak u umetničkom centru ISCP (International Studio and Curatorial Program) u Njujorku i samostalnu izložbu.

Finalisti nagrade “Mangelos” za 2013. pojedinačno su predstavili svoj rad članovima žirija pre otvaranja izložbe u Remontu, nakon čega je žiri doneo konačnu odluku.

Na konkurs je bilo pristiglo 39 prijava koje predstavljaju svojevrstan presek aktuelne umetničke produkcije mlađe generacije likovnih autora u Srbiji. Raznovrstan i raznorodan materijal omogućio je žiriju uvid u tekuću produkciju domaće scene, uvid u različite poetike, prakse, procese mišljenja, analize, strategije i realizacije umetničkih dela, ali i u sve one probleme sa kojima se suočava srpska umetnička scena koja je, kako se čini, u dubokoj krizi kao posledici dugogodišnjih nepovoljnih okolnosti u kojima se razvija i pokušava da opstane.

"Umetnicima objektivne sistemske okolnosti već godinama ne idu na ruku: u zemlji ne postoji ozbiljan umetnički časopis otvoren za kritičko mišljenje, glavni muzeji su već godinama zatvoreni za širu javnost, obrazovni sistem je zastareo, direktna i kreativna saradnja sa drugim strukama (kustosi, kritičari, radnici u kulturi i dr.) je pre izuzetak no pravilo. Godina 2013. je i godina kada je umetnička scena Srbije, institucije, galerije, umetnici i drugi akteri na sceni suočeni sa velikim teškoćama - 0.6% je izdvojeno iz državnog bužeta za kulturu, u junu ove godine napravljen je proglas i protest umetnika, kustosa i kulturnih radnika zbog katastrofalno loše situacije i osnovne sistemske podrške", konstatovao je žiri, navodeći da se iz svega toga otvaraju i brojna pitanja značaja nagrade "Mangelos" u ovom trenutku, ali i definisanja potreba i značaja rezidencijalnih boravaka.

"Umetničke rezidencije mogu se razumeti kao 'limitirano/ograničavajuće' stanje unutar prostora i vremena. Šta se dešava kada se ove 'ograničavajuće', ali opet izuzetne okolnosti ponude nekome ko dolazi iz zemlje koja je definisana unutar konstante političke dvosmislenosti i osporavanja, i koliko rezidencijalni umetnički boravak ima uticaja na umetnikov pojedinačni rad, ali i na poziciju unutar umetničke scene i sredine iz koje kojoj umetnik dolazi i nastupa", naveo je žiri.

Finalisti nagrade "Dimitrije Bašičević Mangelos" za 2013 godinu, kako je istakao žiri, kompleksne su umetničke ličnosti sa kompleksnim umetničkim poetikama, ali različitog umetničkog senzibiliteta i fragilnosti. Na osnovu svega toga, žiriju je bilo teško da se odluči samo za jednog, jer su apsolutno svi finalisti pokazali analitičnost i višeslojnost u radu, kontinuitet i progres, šarm mladog autora u Srbiji, svest o apsurdnosti situacije/vremena i mesta u kojem se nalaze i ono što je najvažnije - svest i želju da umetnik može biti akter promene.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” dodeljuje se vizuelnim umetnicima do 35. godine života koji se aktivno bave umetnošću, državljani su Srbije i imaju najmanje jedan umetnički rad realizovan tokom prethodne dve godine. Nagrada se dodeljuje za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju, ostvarene u kontinuitetu.

Rezidencijalni šestonedeljni boravak u ISCP-u predviđen je u periodu između 1. oktobra 2013. i 31. marta 2014. godine, a obezbeđeni su troškovi vize, zdravstveno osiguranje, putni troškovi, smeštaj i dnevnice.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos”, koja nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, ove godine će biti dodeljena 12. put, uz podršku: Fondacije za civilno društvo (Foundation for a Civil Society), Fonda za međusobno razumevanje (Trust for Mutual Understanding) i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Dodelu nagrade organizuju Remont - nezavisna umetnička asocijacija iz Beograda i Fond “Ilija & Mangelos” iz Novog Sada.

Nagradu su ustanovili 2002. godine Centar za savremenu umetnost u Beogradu i Fond za civilno društvo (The Foundation for a Civil Society - FCS) iz Njujorka, kao deo regionalnog projekta YVAA (Young Visual Artists Awards), koji podrazumeva dodelu nagrada mladim umetnicima u svakoj od zemalja uključenih u tu mrežu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r