• Search form

23.03.2023 | 20:11

Tomas Nun i lutka na 20. BFI

Tomas Nun i lutka na 20. BFI

Engleski reditelj, koreograf i igrač Tomas Nun, sa lutkom nastalom prema njegovom liku u prirodnoj veličini, izvešće 24. marta u Bitef teatru, u okviru 20. Beogradskog festivala igre (BFI), predstavu "Posle zabave" koja se bavi pitanjem identiteta.

"Komad se u velikoj meri bavi pitanjem identiteta – ko sam ja i šta svako od nas predstavlja. Lutka je bila logična ekstenzija tih misli i zgodna metafora“, rekao je Nun 23. marta na konferenciji za novinare.

Istakao je da mu je lutku za predstavu napravio jedan genije - brazilski umetnik Andre Melo. "Nismo se poznavali. Radio je na osnovu fotografija koje sam mu poslao. Kada je lutka stigla izgledala je identično kao ja, toliko da se moja žena uplašila“, dodao je. "Ispostavilo se da na kraju lutka ukrade šou. To je na neki način bila i ideja komada. Inače, lutka mi pomaže zato što kako sam stariji nisam više onaj igrač kakav sam bio. Ona predstavlja i duhoviti osvrt na to što sam nekada bio i dozvoljava mi da još uvek igram, da budem na sceni“, rekao je Nun.

U predstavi Nun i lutka razgovaraju. "Oboje pričamo, ali mnogo više igramo“, rekao je autor.

"Interesantno je kako publika kada ja govorim za lutku gleda u nju, ljudi imaju osećaj da ona govori. To je divna stvar u vezi sa lutkarstvom. Svi znamo da je to laž, ali želimo da verujemo da lutka priča, želimo da joj ulijemo život“, kazao je Nun, koji dolazi iz Londona, ali već 26 godina sebe smatram umetnikom iz Barselone, gde već godinama živi i vodi svoju veliku trupu.

"Bavim se uglavnom koreografijom, radim sa mojim igračima. Međutim, poželeo sam da istražujem gest, pokret i lutkarstvo i tako sam odvojio vreme da uradim jedan solo“, izjavio je Nun.

"U podtekstu su pitanja zašto ta lutka igra mene, zašto mi je potrebna da se izrazim. Priča kreće sa čovekom koji posle jedne zabave razmišlja o tom događaju i ljudima koje je sreo, ljudima šarmantnim, agresivnim, stidljivim... Preispituje i sebe, kakav je bio i šta je radio na tom partiju. Predstava je dosta tamna, a lutka unosi dozu duhovite ironije“, rekao je Nun.

Zamenik ambasadora Španije Dario Derom izrazio je zadovoljstvo time što BFI u jubilarnom izdanju predstavlja neke od najznačajnijih španskih umetnika, među kojima su Blanka Li i Izrael Galvan i, kako je rekao, španski usvojeni umetnik Tomas Nun.

"Vrlo je važno za nas u okviru španske kulturne politike da dobijemo mesto na različitim scenama i sredinama, u okviru različitih platformi. Beograd je jedna dobra i otvorena platforma, ne samo kada je reč o BFI već i o drugim umetničkim oblastima. Tomas Nun reprezentuje ne samo ono najbolje u oblasti savremene igre, nego je i primer onoga kakva kultura treba da bude, a to je multinacionalna i multidisciplinarna. Važna poruka za sve nas je da nas kultura ujedinjuje, da nas umetnost dovodi u uzajamnu vezu. U današnjem tako složenom svetu to je ono što nam je potrebno i što želimo da podržimo“, izjavio je španski diplomata.

Direktorka BFI Aja Jung istakla je da je "Posle zabave“ veoma zanimljiva predstava koju je videla publika na mnogim evropskim pozornicama.

"Nun je u Beograd došao iz Vićence, gde je postigao veliki uspeh, isto kao i pre nekoliko meseci u Rimu, kada smo ovu predstavu odabrali za BFI“, rekla je Aja Jung.

Španski Toledo ocenio je, nakon premijere predstave u Barseloni, da Nun i njegova lutka "pune scenu životom, dramom, humorom, ironijom… Takođe, igrom i ritmom iz rukopisa prestižnog koreografa".

"Čovek propada usled čulnog preopterećenja nastalog od mnoštva razgovora koji počinju da se stapaju u jedan glas. Pokušavajući da odvoji važno od beznačajnog, on se priseća dobrog i iznova prekraja loše. Neočekivana pojava njegovog alter ega pokreće dijalog, podjednako intenzivan i apsurdan, gde se istine, laži i snovi izražavaju kroz pokret i reakcije prilično buntovne lutke“, navedeno je o predstavi u katalogu BFI.

Nun je prvobitno studirao geologiju na Oksfordu. Nakon što je diplomirao, otišao je da izučava umetničku igru u londonskoj Rambert školi. Usledili su angažmani u trupama Djazzex, Reflex i kod Icika Galilija u Holandiji, da bi se kasnije pridružio belgijskoj trupi Charleroi Danses pod vođstvom Frederika Flamana. Dolazak u Barselonu označio je početak saradnje sa nekoliko lokalnih koreografa, uključujuli čuvenog Seska Želabera i Ramona Ojea. Ubrzo, Nun osniva sopstvenu trupu, sa kojom je do sada kreirao više od 35 produkcija koje uključuju celovečernja dela, predstave za porodice, saradnje sa muzičarima i umetnicima drugih disciplina, kao i inkluzivne radove. Trupa beleži nastupe na važnim scenama i festivalima u Španiji i u svetu.

Nun često radi i kao gostujući pedagog i koreograf. Kreirao je za mnoge poznate trupe, a od 2006. godine je programski konsultant SAT teatra u Barseloni. Dobitnik je nagrade Barselone za igru 2011.

*Foto: ZD/BFI

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.