• Search form

22.10.2014 | 23:44

Tompson predstavlja Kišovu biografiju

Tompson predstavlja Kišovu biografiju

Nagrađivani britanski istoričar i pisac Mark Tompson (1959), autor prve biografije Danila Kiša na engleskom, predstaviće knjigu “Izvod iz knjige rođenih” u Novom Sadu i Beogradu, kao gost kuće Clio koja je objavila to izdanje na srpskom jeziku, u prevodu Muharema Bazdulja.

Tompsonov “Izvod iz knjige rođenih” ove godine uvršten je među pet najboljih biografskih izdanja 2013. godine u SAD – prema izboru američkog Nacionalnog udruženja književnih kritičara (NBCC).

Tompson će 25. oktobra predstaviti knjigu u Američkom kutku u Novom Sadu, a potom i u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, a dan kasnije imaće susret sa čitaocima i na štandu kuće Clio na beogradskom Sajmu knjiga.

Na promociji knjige govoriće, osim Tompsona, i pisac i prevodilac Muharem Bazdulj, urednik edicije Klepsidra, prevodilac i profesor Univerziteta u Beogradu Zoran Paunović i reditelj Aleksandar Mandić (u CZKD-u).

Tompson je gotovo dve decenije predano proučavao Kišovu zaostavštinu i razgovarao sa njegovom porodicom, prijateljima i poštovaocima. Intimno poznavanje piščevog života i regionalne istorije čine osnovu njegovog temeljnog čitanja i razumevanja Kišovih dela i okolnosti u kojima su stvarana.

Više od odavanja priznanja jednoj važnoj figuri srpske književnosti i jugoslovenske, ili još bliže srednjoevropske kulture, “Izvod iz knjige rođenih” je, kako ističe Clio, neobičan, subjektivan vodič kroz destruktivne putanje politike koje će, nedugo posle Kišove smrti, dovesti do izbijanja najvećeg nasilja u Evropi od Drugog svetskog rata.

Tompsonova knjiga odaje svojevrsno priznanje Kišovom eksperimentalizmu, budući i sama u svojoj formi – eksperimentalna. Komponovana je kao niz komentara na kratki Kišov autobiografski tekst “Izvod iz knjige rođenih”.

Čarls Simić je u recenzentskom tekstu ukazao na važnu činjencu da je “Izvod iz knjige rođenih” prva biografija i obimna kritička studija o Kišu na engleskom jeziku.

U naše vreme, kaže Čarls Simić, kada se strana književnost predaje sve manje i manje na koledžima i univerzitetima i kad studenti pa čak i neki njihovi profesori više ne prepoznaju nekada poznata imena, odlučnosti izdavača poput Dalkey Arćive, Northwestern University Preš, i još nekoliko njih u SAD da nastave sa objavljivanjem pisaca iz zemalja koje mnogi smatraju kulturnim zabitima junački je poduhvat. Zahvaljujući njima, sve što je Kiš napisao prevedeno je i sada se može naći u knjižarama, a njegove knjige i dalje bude interesovanje ozbiljnih čitalaca savremene književnosti, kao što objavljivanje Tompsonove knjige pokazuje.

Tompson je autor i knjiga “Kuća od papira - Kraj Jugoslavije” i “Kovanje rata” o medijima u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Tompsonova knjiga o Kišu bila je u užem izboru za Nacionalnu književnu nagradu američke kritike u kategoriji biografskih dela, zajedno s knjigama o Lorensu od Arabije, Bahu, Marijan Mur i Džonatanu Sviftu. Nagradu je osvojilo delo “Jonathan Swift: His Life and His World” Lea Damroša (Damrosh) o anglo-irskom satiričaru, esejisti, piscu pamfleta i pesniku, autoru “Guliverovih putovanja”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav