Multimedijalni centar “Led Art” poziva sve zainteresovane da prisustvuju realizaciji performansa “Totalna rasprodaja umetnosti”, koji će se izvesti od 1. do 4. septembra u Kreativnom distriktu u Novom Sadu, u završnici programa ReKAPITULACIJA, koji obuhvata tridesetogodišnje delovanje umetničkih grupa Led Art, Art klinika i Šok ZaDruga sa Grafičkom mrežom.
“Totalna rasprodaja umetnosti” biće održana od 18 sati do ponoći ispred Kulturne stanice Liman. U ponudi će biti crteži, slike, grafike, kolaži, digitalni otisci, knjige, bojanke i majice novosadskih umetnika i umetnica, pogodni za “svačiji džep i novčanik”.
Šok ZaDruga organizuje performativnu rasprodaju umetničkih dela već čitavu deceniju, a bila je i deo izložbe ReKAPITULACIJA: Neposlušni objekti / subjekti 1992-2022 koja je održana nedavno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, predstavljajući pregled 30-godišnjih umetničkih aktivističkih praksi - od Zamrznute umetnosti Led Arta, nastalog 1992. godine na inicijativu Nikole Džafa, preko delovanja Art klinike i Šok ZaDruge, do aktivnosti najmlađeg kolektiva Grafička mreža.
ReKAPITULACIJA, MSUV, 3. jul – 2. avgust 2022, foto: SEEcult
Projekat “ReKAPITULACIJA” obuhvatao je od 19. juna i reizvođenje nekih od najpoznatijih performansa i akcija Led arta (Dan leda, Puj, spas, za sve nas!, Bio most...) na različitim lokacijama u Novom Sadu, a realizovan je u sklopu programskog luka “Tvrđava mira programa Novog Sada – Evropske prestonice kulture 2022. Posetioci su imali priliku da učestvuju u performansima, realizuju umetnička dela sa umetnicima, ali i da istražuju impresivnu arhivu koja pruža uvid u funkcionalnost/nefunkcionalnost kolektivnog delovanja.
Grupa Led Art osnovana je 1993. godine na inicijativu umetnika Nikole Džafa kao reakcija na ratom zahvaćenu SFR Jugoslaviju i devastaciju svih društvenih i materijalnih vrednosti.
Prva velika akcija Led arta – “Zamrznuta umetnost”, izvedena je 15. maja ratne i hiperinflatorne 1993. godine ispred Doma omladine Beograda, kada su umetnici zamrzli svoja dela u želji da na simboličan način sačuvaju umetnost za neka bolja vremena. Takođe, to je značilo da ostavljaju svoje stvaralaštvo po strani da bi kroz umetničke akcije doprineli zaustavljanju ludila koje je tada već uveliko zahvatilo prostor bivše Jugoslavije. Uz načelo Etika pre estetike, umetnici i brojni istomišljenici iz drugih sfera delatnosti, kroz javne umetničke akcije i performanse apostrofirali su negativne društvene i političke tendencije i žestoko se suprotstavljali režimu tadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića. U situaciji devastacije moralnih, društvenih i materijalnih vrednosti, s ratom koji se razbuktavao na teritorijama bivše domovine, postavilo se pitanje da li treba raditi u takvim okolnostima i u kom pravcu treba delovati. Zamrzavanje se može shvatiti dvojako – s jedne strane to je odlazak u hibernaciju ili čak svesna eutanazija, a sa druge - zamrzavanjem se vrednosti čuvaju za neki bolji trenutak.
Dan leda, 19. jun 2022, foto: Srđan Veljović
Osim Zamrznute umetnosti, među važnijim projektima Led arta su i: Potop (Novi Sad 1993); Art kuvar (Beograd 1994); Lokalitet No 1 i No 2 (Subotica, Beograd 1994); serija javnih šišanja Ko was šiša (Beograd 1995, Niš 1997, Novi Sad…); Ekspedicije: Deponija “Vinča” (Beograd 1997), Mediana (Niš 1998), Plzenj (Češka 1998); Ikonomahija (Beograd 1998); Rekonstrukcija zločina (1995-2013); Kunstlager (Novi Sad 2000).
Puj, spas, za sve nas!, 25. jun 2022, foto: Srđan Veljović
Druga faza delovanja i udruživanja počela je institucionalizacijom - osnivanjem MMC “Led art” (2002). Oživljavanjem ruiniranog podruma u Grčkoškolskoj ulici 5, formirana je Art klinika koja je sa svojom Šok galerijom - najmanjom na Balkanu, ubrzo postala kultno mesto na mapi kulturnih dešavanja u Novom Sadu i šire. Vođena utopijskom idejom da se umetničkim delovanjem može lečiti bolesno društvo, Art klinika je punih deset godina, uz materijalne i brojne druge nedaće, okupljala uglavnom mlađu populaciju i bila mesto za razmenu ideja, mišljenja, za realizaciju izložbi, performansa i akcija, unutar i van podruma u kojem se nalazila.
Zbog promenljive naklonosti gradskih struktura i finansijske nemoći, Art klinika se u projektu “Bankrot”, nakon proglašenja eutanazije, reorganizovala i preselila u novi radni prostor – u pasažu Zmaj Jovine 22, gde je 2013. pokrenuta Šok ZaDruga koja funkcioniše na principima sličnim prethodnim grupacijama.
U izlagačkom prostoru unutar Šok zadruge, u izlozima Šok koridora (Pasaž Milana Mladenovića) i formiranjem mikrogalerija na periferiji grada (Petrovaradin, Telep, ŠOSO “Milan Petrović”), MMC “Led Art” pokušava da pronađe model za delovanje i preživljavanje umetnika u uslovima koje nameće liberalni kapitalizam. Godine 2021. u novosadskom naselju Telep (Jovana Popovića 43) počela je da radi Grafička mreža koja u svojim projektima okuplja umetnike grafičke struke i pruža im prostor za kreiranje, rad i razmenu ideja.
(SEEcult.org)