• Search form

27.04.2024 | 15:21

Treće Novosadske pozorišne igre – pogled u bolju budućnost

Treće Novosadske pozorišne igre – pogled u bolju budućnost

Novosadske pozorišne igre biće održane treći put u Pozorištu mladih u Novom Sadu od 8. do 15. maja, a nude deset predstava koje propituju važne teme današnjeg mladog čoveka.

O najboljim predstavama, koje dolaze iz Italije, Slovenije, Hrvatske, Češke, Bugarske i Srbije, odlučiće žiri koji čine: glumica Marija Radovanov, rediteljka Sonja Petrović i kostimografkinja Zdenka Lacina Pitlik.

Treće Novosadske pozorišne igre otvoriće Pozorište Koper iz Slovenije 8. maja plesnom predstavom "Dnevnik Ane Frank", u režiji Renate Vidič.

Scensko uprizorenje dnevničkih zapisa Ane Frank iz skrovišta u Amsterdamu, u kojem se njena porodica krila od nacista, i dalje je inspiracija za stvaraoce koji tom pričom podsećaju na strahote Drugog svetskog rata. To klasično štivo dirnulo je i koreografa i igrača Sinišu Bukinca, koji je život u skrivanju, a posebno Anin lični doživljaj sveta, prvu ljubav i otpor prema podrazumevanom autoritetu odraslih, pretočio u plesne korake. Njegov ples podseća na besmislenost ratova – prošlih i sadašnjih, navedeno je u najavi te predstave, predviđene za publiku stariju od 11 godina.

Pozorište “Boško Buha” iz Beograda nastupiće 9. maja predstavom "Tajni dnevnik Adrijana Mola", u režiji Tanje Mandić Rigonat, a ta čuvena dnevnička proza koja na zabavan način prikazuje život pubertetlije-intelektualca, namenjena je publici starijoj od devet godina.

Tajni dnevnik Adrijana Mola, foto: Vladimir Jablanov

Iako je priča smeštena u 1980-te godine u Velikoj Britaniji, Adrijanovi problemi su univerzalni, i vremenski, i prostorno. On raste u disfunkcionalnoj porodici, preživljava razvod roditelja i odlazak majke iz porodičnog doma, trpi vršanjačko nasilje, otac mu ostaje bez posla, preživljava patnju i sreću koju donosi prvo veliko zaljubljivanje. Ubeđen je da je veliki pisac u nastajanju i u tome ne mogu da ga pokolebaju ni odbijenice koje stalno dobija od BBC-a, kome uporno šalje svoju poeziju. Adrijan s publikom deli svoja najintimnija razmišljanja, vodeći je kroz burne događaje iz svog života kojim defiluju uvrnuti likovi vršnjaka, roditelja, komšija, nastavnika...

Bugarski umetnici iz Lutkarske laboratorije iz Sofije izvešće 10. maja za publiku stariju od 14 godina predstavu "Ja, Sizif", u režiji Veselke Kunčeve, koja istražuje put čovekovog večnog povratka sebi.

Još od antike, filozofi su otkrili apsurdnost ljudskog ponašanja: kojim god putem neko krenuo, ko god drugi pokušao da postane, koji god put za bekstvo da odabere, uvek se vraća sebi. Ljudski život je ponavljanje jedne te iste radnje: spiralno, isto, predvidljivo. To nas tera da ne meditiramo o smislu, već o besmislenosti ljudskog života, navedeno je u najavi.

Ja, Sizif, foto: Aleksander Bogdan Tompson

Češko Pozorište “Continuo” iz Malovica i reditelj Pavel Štaurač predstaviće se 10. maja predstavom "Hic sunt dracones", vizuelnom poemom sa elementima magije, apsurda i groteske, koja je namenjena publici starijoj od 15 godina. Predstava kombinuje fizičko pozorište, animaciju materijala i objekata, s principima vizuelnog umetničkog teatra. Ovo je izlet u nepoznati kraj u kojem nas ništa ne podseća na našu svakodnevicu budnog života. To je otkrivanje oblasti koje su drevni kartografi opisali kao "Hic sunt dracones", istaklo je Pozorište mladih.

Osiječki Kulturni centar gostovaće 11. maja predstavom "Plišana revolucija" u režiji Vanje Jovanovića, pričom o Dušku Radiću koji je na pragu velike promene u životu. Nakon pet godina provedenih na selu, on se vraća u grad da bi završio studije istorije. Ostalo mu je jedno veče do odbrane diplomskog, veče koje označava kraj njegovog studentskog života i ulazak u svet odraslih. Trenutak od koga mnogi studenti, zbog straha od budućnosti, potajno zaziru, za Duška je samo jedan običan dan, jer, za razliku od svojih vršnjaka, on ima temelj za početak sopstvene revolucije... Međutim, njegove planove prekida dolazak neočekivanih gostiju.... Predstava je namenjena publici starijoj od 17 godina.

Plišana revolucija, foto: Kristijan Cimer

Pozorište “Atelje 313” iz Sofije izvešće 12. maja predstavu "Klovn i njegova deca" za publiku stariju od četiri godine - komad u režiji Ženi Pašove i Petra Pašova o deci i klovnu, umetniku koji svoju umetnost predstavlja i malima, i velikima, pred siromašnim i bogatim, na sceni i na trgu.

Pozorište za decu i mlade iz Kragujevca i reditelj David Zuazola izvešće 12. maja "Grad svetlosti", lutkarsku predstavu koja teži da istraži nove kreativne mogućnosti, koje prevazilaze tradicionalne osnove lutkarstva. Razmišljajući o važnosti uključenja lokalne zajednice u stvaranje te predstave, ekipa je htela da gledaoci ne budu samo puki posmatrači, već će ih povesti na put na kojem će steći novo, sveobuhvatno iskustvo...

Grad svetlosti, foto: Laki Lazarević

Bugarsko Gradsko pozorište lutaka iz Stare Zagore i reditelj Ljubomir Želev nastupiće 13. maja predstavom “Hotel” za  publiku stariju od deset godina, povodom koje su naveli da je ljubav na prvi pogled trenutno sudbonosno poverenje koje nađemo u drugom ljudskom biću i stanje u kojem magnetizam postaje nezasita gozba za dušu i čula.

Pretposlednjeg festivalskog dana, 14. maja, zagrebačko Gradsko pozorište “Žar ptica” izvešće komad "Mala Frida" za decu stariju od sedam godina, autorski projekat Jelene Kovačić i Anice Tomić koji priča o prijateljstvu, odlučnosti i mašti. Inspirisan je detinjstvom meksičke slikarke Fride Kalo. Sedmogodišnja Frida vodi publiku u Meksiko, u porodičnu kuću, gde pokušava da ojača svoju bolesnu nogu, zbog koje je vršnjaci izbegavaju i zovu "Frida Drvena noga". Dane provodi družeći se sa roditeljima i životinjama, ali mašta i o stvarnim prijateljima koji joj se ne bi rugati. Jednoga dana u njen život ulazi stvarni dečak, koji će tek uz Fridu spoznati šta znači biti prijatelj.

Za završnicu trećih NPI 15. maja najavljena je “Crvenkapa” italijanskog Pozorišta “Zakes” iz Firence, u režiji Luane Gramenje, koja otkriva da deca daleko od majčinih očiju prelaze granice i suočavaju se s opasnostima i rizicima, ali i svojim strahovima. Jezici igre, pozorišta lutaka i muzike, delikatni su instrumenti kroz koje se priča ta priča, namenjena za publiku stariju od sedam godina.

"Zmajevi se mogu ubiti ili pripitomiti, ali u svakom slučaju moramo ih poznavati. Tako moramo i mi, bili dete ili odrasla osoba, moramo upoznati sebe da bismo prevazišli svoje strahove. Jer, hrabri nisu oni koji se ne boje, već oni koji odluče da ne skidaju pogled sa straha", poručili su autori predstave.

Crvenkapa, foto: Gido Menkari

Prateći program NPI sastavljen je od nekoliko segmenata: promocije knjige “Dan kao naručen” pesnika za decu Duška Domanovića i dve stručne knjige dr Lidije Kroflin, kao i od predstave “Zločin i kazna” Pozorišta mladih - domaćina NPI, te od promocije studija lutkarstva Akademije umetnosti u Novom Sadu, okruglog stola mladih kritičara i tribine - “Šta mladi traže u pozorištu?”

Na sve prateće programe, osim na predstavu “Zločin i kazna”, ulaz je besplatan.

Cena pojedinačne karte za predstave je 500 dinara, dok se za grupne posete, kao i za komplet festivalskih ulaznica za sve predstave dobija popust od 30 odsto.

Program trećih NPI nalati se na festivalskom sajtu, kao i u Kalendaru Portala SEEcult.org.

*Naslovna fotografija: Dnevnik Ane Frank - Jaka Varmuž

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav