Umetnička zadruga Treći Beograd, koju čine Anica Vučetić, Olivera Parlić, Marina Marković, Sanja Latinović, Radoš Antonijević, Milorad Mladenović, Marko Marković i Selman Trtovac, predstaviće se izložbom u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu od 20. jula do 1. avgusta, koja obuhvata tri elementa njihovog umetničkog delovanja.
Prvi element izložbe "Treći Beograd" su radovi svakog pojedinačnog člana te umetničke zadruge, dok drugi segment predstavljaju njihovi zajednički radovi - “Kolektivni san”, “Toplo mesto” i “Ručak na travi”.
Ta tri rada-akcije biće prikazana u formi video instalacije.
Kolektivni san
Ručak na travi
Izložba obuhvata i predstavljanje umetničke strategije Trećeg Beograda (tekstovi, foto-dokumentacija, skice, crteži...), kao i partnerskih organizacija - Protoka iz Banjaluke i Foruma Tranzitorne mreže, na inicijativu Muzeja tranzitorne umetnosti (MoTA) iz Ljubljane i partnera: CIANT (Prag), Kitchen (Budimpešta), WRO (Vroclav), Artos Foundation (Kipar), CENATUS CIC (London), Amber Platform (Istanbul), Marz (Talin) i njihovih pozicija iz regiona i šire.
Tranzitorna mreža je pokušaj uspostavljanja zajedničkog programa rezidencijalnog boravka umetnika u istočnoj Evropi i na Balkanu.
Ciljevi prvog Foruma su da podstakne kritičko istraživanje i refleksiju, da uspostavi platformu za eksperimentalnu umetničku produkciju, te da otvori prostor za diskusiju o ključnim lokalnim i međunarodnim pitanjima u vezi sa ulogom umetnosti i sa umetničkom produkcijom.
Beograd je odabran za prvi TNF, jer je, prema navodima organizatora, oduvek bio hotspot u regionu - istorijski, politički i kulturni centar Balkana, a s bogatim i različitim kulturnim scenama, ostaje jedan od najživopisnijih gradova.
Forum Tranzitorne mreže, odnosno prezentacije partnerskih organizacija, biće održani u okviru izložbe “Treći Beograd” od 21. do 23. jula u prostoru Salona MSUB i galerije Treći Beograd.
Galerija Treći Beograd, koja se nalazi na levoj obali Dunava (desno od Pančevačkog mosta), otvorena je u martu ove godine predstavljanjem instalacije “Toplo mesto”.
Time je označen početak realizacije Trećeg Beograda kao kolektivne umetničke utopije inspirisane modelom poljoprivrednih zadruga, u kojima su ratari udruživali sredstva za rad u cilju efikasnije proizvodnje.
*U PRILOGU: Tekst Milorada Belančića “Mikroutopija umetnosti: Treći Beograd”
Više o TNF-u u tekstu: Prvi Forum Tranzitorne mreže
(SEEcult.org)