Trijumf Lerotića i Keče na 28. Sarajevo Film Festivalu
Film “SIgurno mesto” hrvatskog reditelja Juraja Lerotića osvojio je Srce Sarajeva za najbolji film 28. Sarajevo Film Festivala, a Lerotić je dobio i nagradu za najboljeg glumca. Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je “Muzej revolucije” Srđana Keče iz Srbije.
Srce Sarajeva za najbolju režiju u takmičarskom programu igranog filma 28. SFF-a, koji je svečano završen 19. avgusta, dobila je Maryina Er Gorbach za ukrajinsko-turski film “Klondike”.
Najboljom glumicom proglašena je Vicky Krieps za ulogu u filmu “Korset”, koprodukciju Austrije, Luksemburga, Nemačke i Francuske, odlučio je žiri koji su činili austrijski reditelj i scenarista Sebastian Meise, rediteljka, scenaristkinja i producentkinja Lucile Hadžihalilović iz Francuske, rediteljka i scenaristkinja Antoneta Alamat Kusijanović iz Hrvatske, glumac Milan Marić iz Srbije i producen i konsultant Katriel Schory iz Izraela.
Pobednički film 28. SFF-a “Sigurno mjesto”, debitantsko dugometražno igrano delo Jurja Lerotića, osvojio je i nagradu CICAE Međunarodne konfederacije umetničkih bioskopa za najbolji film u kategoriji igranog filma, te nagradu Cineuropa koju dodeljuje istoimeni portal posvećen evropskoj kinematografiji i njenim stvaraocima. Lerotićev film prethodno je trijumfovao na 75. Filmskom festivalu u Lokarnu, osvojivši nagrade za najboljeg reditelja, najboljeg glumca (Goran Marković) i za najbolji prvi dugometražni igrani film u okviru takmičarskog programa Concorso Cineasti del presente.
Nastao u produkciji Pipsera, Lerotićev film govori o iznenadnom pokušaju suicida koji otvara procep u svakodnevici tročlane porodice. Njihov život menja se iz temelja, kao da su uvučeni u rat nevidljiv svima ostalima. Radnja se zbiva unutar kratkog perioda i redukovana je na ono najakutnije - spasiti bližnjeg. FIlm je zasnovan na ličnom iskustvu autora Lerotića, koji ujedno igra i glavnu ulogu, pored Gorana Markovića i Snježane Sinovčić Šiškov.
Sigurno mjesto
Prema odluci žirija SFF-a za dokumentarni film, koji su činili reditelji Hilal Baydarov iz Azerbejdžana i Salome Jashi iz Gruzije, te umetnička direktorka festivala Movies that Matter u Holandiji Margje de Koning, Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film, osvojio je “Muzej revolucije” Srđana Keče, koprodukcija Srbije, Hrvatske i Češke o postjugoslovenskim društvima kroz priču o nikada dovršenom projektu izgradnje velikog muzeja u Beogradu, planiranog u slavu revolucije naroda Jugoslavije..
Najboljim kratkim dokumentarnim filmom proglašen je “Mi… kompozicija”, kosovsko-nemačka koprodukcija u režiji Visara Jusufija.
Nagrada za ljudska prava dodeljena je hrvatskom filmu “Veće od traume” Vedrane Pribačić.
Specijalna nagrada žirija dodeljena je ukrajinsko-slovačkom filmu “Krhko sećanje” Igora Ivanka, a u programu kratkog dokumentarnog filma hrvatskom ostvarenju “Babajanja”, čiju režiju potpisuje Ante Zlatko Stolica.
U konkurenciji kratkog filma Srce Sarajeva dodeljeno je mađarsko-rumunskom ostvarenju “Naopako” Balaša Turaija, koje se time kvalifikovalo i za nominaciju za Oskara - odlukom žirija koji su činili Ido Abram iz Eye Film Filmmuseuma u Holandiji, francuska rediteljka Morgane Dziurla-Petit i reditelj Christos Massalas iz Grčke.
Specijalno priznanje žirija dodeljeno je austrijsko-grčkom filmu “Pet poslepodne kraj mora” Valentina Stejskala.
Srce Sarajeva za najbolji studentski film dodeljeno je hrvatskom “Nije zima za komarce” Josipa Lukića i Klare Šovagović – odlukom žirija koji su činili kreativna konsultantkinja i kustoskinja Ludmila Cvikova (Slovačka, Holandija), izraelska rediteljka Maya Dreifuss i predavač na Univerzitetu umetnosti u Amsterdamu Nduka Mntambo.
Specijalna nagrada za promovisanje rodne ravnopravnosti dodeljena je britansko-američkom filmu “Posle sunčanja” Charlotte Wells, a odluku je doneo žiri koji su činili rediteljka, video umetnica i istraživačica Marta Popivoda iz Srbije, rediteljka Selma Spahić iz Bosne i Hercegovine i producent i scenarista Miguel Valverde iz Portugala. U tom filmu glavna junakinja se priseća zajedničke radosti i vlastite melanholije odmora koji je provela sa ocem pre 20 godina.
Ranije su dodeljene nagrade Srce Sarajeva za TV serije, a trijumfovala je hrvatska serija “Područje bez signala” u kategoriji dramskih, dok su među komedijama nagrade pobrale srpske serije “Advokado” Nikole Pejakovića i “Čudna ljubav” Nikole Koja.
Program 28. SFF-a zatvoren je svetskom premijerom filma "Praznik rada" bosanskohercegovačkog reditelja Pjera Žalice, u okviru Open Air programa.
Sarajevo film festival prikazao je od 12. do 19. avgusta čak 235 filmova iz 62 zemlje, raspoređenih u 19 programskih celina, a otvoren je filmom “Trougao tuge” nagrađivanog švedskog reditelja Rubena Ostlunda, kome je uručeno Počasno Srce Sarajeva, kao i ukrajinskom scenaristi, reditelju i producentu Sergeju Loznici, kome je priređena i retrospektiva.
Zvezda 28. SFF-a bio je i danski glumac Mads Mikelsen, kome je uručeno Počasno Srce Sarajeva koje mu je dodeljeno pre dve godine, ali ga zbog okolnosti izazvanih pandemijom nije dosad primio.
Počasni gost 28. SFF-a biće i američki glumac, reditelj, dramski pisac i autor Džesi Ajzenberg, kome će 15. augusta biti uručeno Počasno Srce Sarajeva, uoči projekcije filma "Nakon što spasiš svet“, njegovog rediteljskog dugometražnog prvenca.
Počasno Srce Sarajeva uručeno je i američkom glumcu, reditelju, dramskom piscu i autoru Džesiju Ajzenbergu uoči projekcije filma "Nakon što spasiš svet“, njegovog rediteljskog dugometražnog prvenca.
Dobitnik Počasnog Srca Sarajeva 28- SFF-a je i američki reditelj i scenarista Pol Šreder, a tim povodom održana je specijalna projekcija njegovog filma “Kockar”.
*Foto: SFF
(SEEcult.org)