Vesti

Trijumf nemačkih filmova na 11. VFF-u

27. avgust 2017.
SEEcult.org
11. Vukovar film festival
11. Vukovar film festival

Nemački filmovi trijumfovali su na 11. Vukovar film festivalu (VFF) - najboljim igranim filmom proglašena je drama “Iz ništavilaFatiha Akina, a nagradu u dokumentarnoj konkurenciji odneo je rediteljski tandem Marcus Vetter i Karin Steinberger, nagrađen za film “Obećanje”.

Akinov film “Iz ništavila” dobio je nagradu Zlatni šlep jednoglasnom odlukom žirija 11. VFF-a, koji su činili bosanskohercegovačko-hrvatski glumac Emir Hadžihafizbegović, urednica na HRT-u Branka Papić i filmski kritičar Dean Kotiga, ističući da je reč o snažnoj drami o sudbini žene koja, nakon gubitka supruga i sina u bombaškom napadu, kreće u besomučnu borbu za pravdu.

“Film koji uverljivom glumom, konciznim dijalozima, te rediteljskim prosedeom koji sjajno korespondira s dramaturškom strukturom, prikazuje surovu današnjicu koja uprkos iluziji svoje smislenosti, razara malog čoveka”, naveo je u obrazloženju žiri, posebno fasciniran i ulogom Diane Kruger, koja je ove godine u Kanu nagrađena za najbolju glumicu za ulogu u Akinovoj drami, koja je nedavno proglašena nemačkim kandidatom za Oskara.

Akin zbog obaveza nije mogao da dođe u Vukovar, a video porukom pozdravio je 26. avgusta publiku na zatvaranju 11. VFF-a i zahvalio na nagradi.

Posebno priznanje u konkurenciji dugometražnih filmova dodeljeno je filmu “Ana, ljubavi moja” rumunskog reditelja Calina Petera Netzera, koji je 2014. godine odneo glavnu nagradu na VFF-u filmom “Poza deteta”. “Ana, ljubavi moja” priča je o kompleksnom bračno-ljubavnom odnosu koji otkriva brojne potisnute ponore i tabue modernog rumunskog društva, a na Berlinalu je nagrađen Srebrnim medvedom za posebno umetničko ostvarenje. Reč je o filmu koji “minucioznom psihološkom studijom prikazuje razvoj odnosa dvoje ljudi od davnih studentskih dana do njihovih zrelih godina, ne bežeći od problematizovanja kompleksnih, ali katkad neizbežnih životnih tema”, naveo je žiri VFF-a u obrazloženju.

Najboljim kratkim filmom žiri je proglasio “Noć u Tokorikiju” mlade rediteljke Roxane Stroe, kojoj je to diplomski rad koji na Akademiji nikako nije prijao njenim profesorima, ali je kasnije ušao u konkurenciju Berlinala i okitio se nagradom za najveću rediteljsku nadu.

Kako je istakao žiri, to je film koji “netipičnim pristupom već mnogo puta viđenu temu čini svežom i zanimljivom, zahvaljujući hrabroj rediteljskoj odluci da audiovizualnoj komponenti da primat nad verbalnom”.

Roxana Stroe i žiri 11. VFF-a

Najboljim dokumentarnim filmom na 11. VFF-u proglašen je nemački “Obećanje” rediteljskog tandema Marcus Vetter i Karin Steinberger, poznatih ljubiteljima dokumentaraca po “Prognostičaru”, prikazanom u konkurenciji VFF-a pre dve godine. U “Obećanju” su se uhvatili u koštac s jednim od najskandaloznijih sudskih procesa, u kojem se optuženi za ubistvo već tri decenije pokušava izvući iz ralja pravnih postupaka “s greškom”.

“Izuzetan film o krivici i pravdi. To nije samo film o pravosuđu i zakonu, već priča o ljubavi i izdaji. Narativni deo filma u kojem glumci čitaju originalna pisma protagonista doprinosi izuzetnoj kombinaciji narativnog i dokumentarnog”, naveo je žiri koji su činili Tim van Beveren, Marek Tomasz Pawlowski i Irena Škorić.

Žiri za dokumentarni film dodelio je i dva počasna priznanja - nemačkom filmu “Kamo, gospođiceManuele Bastian, koju je putovanje u Indiju inspirisalo za priču o mladoj ženi koja svojim primerom krči put ženskom oslobođenju od okova ukorenjene tradicije. Portret mlade i hrabre Indijke koja krši stroga pravila patrijarhalnog društva dat je nakon trogodišnjeg rediteljkinog praćenja glavne protagonistkinje u nastojanju da postane vozačica taksija. I drugo počasno priznanje odlazi u Nemačku – dodeljeno je filmu “U potrazi za EdithPetera Stephana Jungka, uzbudljivoj priči autobiografskog predznaka, u kojoj reditelj traži istinu o svojoj rođaci, slavnoj fotografkinji i sovjetskom tajnom agentu - za šta dotad niko u porodici nije znao.

Peter Stephan Jungk

Na svečanom zatvaranju 11. VFF-a prikazana je noir drama “Mrtve ribe” hrvatskog reditelja Kristijana Milića, u prisustvu ekipe predvođene glumcima Draganom Despotom, Slavenom Knezovićem, Markom Cindrićem i Ana-Marijom Percaić. Za ulogu ciničnog profesora boema koji nenadanim samoubistvom napravi haos u svom gradiću, VFF je nagradio Dragana Despota za posebno umetničko ostvarenje.

Na 11. VFF-u, koji je zatvoren tradicionalnim vatrometom, uručena je i nagrada “Krsto Papić” za poseban doprinos hrvatskoj kinematografiji akademiku, književniku i scenaristi Pavlu Pavličiću.

Ranije je reditelju Antunu Vrdoljaku, koji je izazvao burne reakcije u javnosti radom na filmu "General" o Anti Gotovini, dodeljena nagrada za životno delo.

VFF je prikazao u 11. izdanju više od 80 filmova na deset lokacija, uključujući deset naslova iz konkurencije Kana, koji su imali hevatsku premijeru, te pet filmova sa ovogodišnjeg Berlinala.

(SEEcult.org)

Tagovi