Gran pri 35. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro film festivala (FFHN-MFF) pripao je hrvatskom filmu “Stric” Davida Kapca i Andrije Mardešića, koji je dobio i posebno priznanje – plaketu “Zoran Živković”, a odneo je i nagradu za najbolju mušku ulogu Predraga Mikija Manojlovića. Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je “Prilagođeni” Dejana Petrovića, a najboljim studentskim “Planiranje leta” Aleksandrua Mironeskua (Alexandru Mironescu).
Velika zlatna mimoza pripala je filmu “Stric” za “podsećanje da svaka nacija ima svog oca, ali i strica”, kako je naveo žiri 35. FFHN-a, svečano završenog 28. avgusta na Kanli kuli projekcijom kanskog pobednika “Trougao tuge” Rubena Ostlunda.
Miki Manojlović nagrađen je za naslovnu ulogu u “Stricu” uz obrazloženje žirija da je toliko puta viđen “u ulozi potlačenog, red je da se i on opusti u ulozi tlačitelja”.
Žiri u takmičarskoj selekciji dugometražnog igranog filma, koji su činili: glumica Jelena Gavrilović, reditelji Zrinko Ogresta, Srđan Dragojević i Ivan Ikić i scenarista Stefan Bošković, dodelio je Zlatnu mimoza za najbolju režiju Sonji Tarokić za hrvatski film “Zbornica”, koji je odneo i nagradu za najbolju žensku ulogu – ravnopravno dodeljenu Marini Redžepović za ulogu Ane Marije i Nives Ivanković za ulogu direktorke Vedrane.
Za najbolji scenario nagrađene su Tanja Šljivar i Milica Tomović za srpski film “Kelti”, u kojem je ponuđen, kako stoji u obrazloženju, “margarin za rođendanski sendvič, bugarski viski za roditelje i bensendin za celo društvo”.
Nagrada “Živko Nikolić” za specijalni doprinos filmskom izrazu dodeljena je Jeleni Stanković, za najbolju fotografiju u filmu “Strahinja Banović” Stefana Arsenijevića iz Srbije, jer “uz svakog uspešnog reditelja, stoji uspešna snimateljka” – kako je naveo žiri.
Specijalno priznanje žirija 35. FFHN-a pripalo je reditelju Ivanu Bakraču, za film “Posle zime“, koji je “generacijski vapaj za slobodom”.
Zlatnu mimozu za najbolji dokumentarni film žiri je dodelio filmu “Prilagođeni” reditelja Dejana Petrovića iz Srbije, koji na društveno progresivan način, uz upotrebu precizne filmske nacije, “pokazuje svet humanosti za koji smo mislili da je autsajderski, a zapravo prilika da publika prođe kroz prilagođavanje”.
U dokumentarnoj kategoriji dodeljeno je i specijalno priznanje filmu “Gnezdo” reditelja Hlynur Palmasona, uz obrazloženje žirija, koji su činili reditelji Samir Karahoda i Marko Grba Singh i producentkinja Bojana Radulović, da kroz minimalistički dispozitiv prikazuje dnevnik jednog radosnog detinjstva i čini da “zajedno idemo ka utočištu kojem svi težimo”.
Zlatna mimoza za najbolji studentski film pripala je ostvarenju “Planiranje leta” Aleksandrua Mironeskua, studenta Nacionalnog univerziteta za pozorište i film “I.L. Caragiale” u Bukureštu, za “narativno umeće, osobenost u glumi, ambiciozni vizuelni stil i tehničku virtuoznost kinematografije 35mm filma”.
Specijalna priznanja u studentskoj konkurenciji dodeljena su crnogorskom autoru Andriji Mugoši za “specifičan pank vizuelni stil, izuzetnu glumu i tretman životne apsurdnosti” u filmu "Ječam žela" i Karmen Obrdalj sa banjalučke akademije koja u ostvarenju “Kad jutro svane” nudi “iskren portret snažnog ženskog protagoniste koji se bori za svoje želje i strasti u provincijalnoj sredini”.
U žiriju koji je odlučivao o najboljem studentskom filmu bili su reditelj Nikola Ljuca, producent, scenarista i reditelj Gijom de Sej i scenaristkinja Dunja Kusturica.
Nagrada žirija Federacije filmskih kritičara Evrope i Mediterana – FEDEORA (Mikelanđelo Mesina, Nino Kovačić i Stojan Stamenić) pripala je filmu “Jahači” Dominika Menceja za autentičan i potentan način na koji kanališe regionalnu realnost. Kako stoji u obrazloženju: “Priču ‘Jahača’ ličnom mogu doživjeti na svim kontinentima, bez bilo kakvog poznavanja konteksta društvene realnosti regiona, što je vrlo važno za naš internacionalni žiri kritičara”.
Plaketa “Milan Žmukić”, o kojoj su odlučivali članovi festivalske Direkcije i predstavnik “Centar filma” iz Beograda, pripala je Gordani Ogurlić, dugogodišnjoj urednici filmskog programa u JUK “Herceg-fest”, kao i novinarki i publicistkinji Vitki Vujnović, za angažman na FFHN-u od prvog izdanja do danas.
Festivalski Savet, u saradnji sa Crnogorskom kinotekom, nagradio je poveljama zahvalnosti filmske montažerke Sonju Pekić i Ginu Paović, koje su, pored ugogodišnjeg plodonosnog rada na polju FTV montaže, već duže vreme angažovane i za brigu o celuloidnoj baštini u arhivi Kinoteke.
Savet FFHN-a dodelio je i nagrade za životno delo reditelju Želimiru Žilniku, direktoru fotografije Bojanu Bazeliju i glumici Vesni Pećanac, koje su uručene na otvaranju.
Hercegnovski festival je tokom proteklih sedam dana okupio filmske stvaraoce iz celog sveta i brojne ljubitelje sedme umetnosti. Publika je imala priliku da uživa u filmovima pet festivalskih programa, na lokacijama na otvorenom: tvrđavama Kanli kula i Forte mare, u dvorištu Kuće nobelovca Iva Andrića i u amfiteatru Dvorane Park, ispred palate Burovina.
Pokrovitelji 35. FFHN-MMF-a su Ministarstvo kulture i medija Crne Gore i Opština Herceg Novi, a izvršni producent Javna ustanova kulture “Herceg-fest”.
*Foto: Vuk Ilić, FFHN
(SEEcult.org)