Vesti

Turski anticenzorski virus

18. april 2015.
SEEcult.org
Turski anticenzorski virus
Turski anticenzorski virus

Istanbulski filmski festival završava se 18. aprila bez zvanične ceremonije, nakon otkazivanja takmičarskih programa posle zabrane prikazivanja filma “Bakur” (Sever) o Kurdistanskoj radničkoj partiji (PKK), a uz nastavak protesta turskih filmskih radnika, na sličan potez odlučio se i 26. Filmski festival u Ankari.

Organizatori Festivala u Ankari saopštili su da otkazuju takmičarske programe domaćeg dokumentarnog i kratkog filma, jer neće biti fer bez učešća “Bakura”, koji se bavi svakodnevnim životom kurdskih boraca iz zabranjene PKK, a nema zvaničan sertifikat koji zahteva Ministarstvo kulture.

Reditelji filmova čije su projekcije otkazane pozvani su da u to vreme razgovaraju sa publikom, saopštili su organizatori 26. Ankara filmskog festivala, koji će biti održan od 23. aprila do 3. maja.

“Čak i ako samo jedan film ne može da pokaže svoj zvanični registracioni sertifikat, koji zahteva Ministarstvo kulture za prikazivanje domaćih filmova na festivalima u Turskoj, to neće biti fer takmičenje. S obzirom na situaciju, odlučili smo sa članovima žirija da otkažemo nacionalne takmičarske programe dokumentarnog i kratkog filma. Filmovi koji imaju sertifikat biće prikazani besplatno, a reditelji i drugi članovi ekipa filmova bez sertifikata moći će da se sretnu sa publikom u vreme otkazanih projekcija njihovih filmova”, saopštio je Filmski festival u Ankari.

     Foto: SIYAD

U međuvremenu, u završnici 34. Istanbulskog filmskog festivala, turski filmski umetnici održali su 18. aprila protest i na ulicama Istanbula.

Na protestu su, kako je saopštila Međunarodna feedracija filmskih kritičara (FIPRESCI), učestvovali predstavnici udruženja glumaca, filmskih snimatelja, filmskih radnika i pojedinih festivala, noseći transparente “Stop cenzuri!”, “Ustajemo protiv svih zabrana”, “Kaži ne cenzuri, sloboda bioskopima!”…

Istanbulski filmski festival otkazao je takmičarske programe i ceremoniju zatvaranja nakon sopstvene odluke da otkaže projekciju filma “Bakur”, na osnovu pisanog upozorenja Ministarstva kulture da taj film nema zvanični registracioni sertifikat.

U znak solidarnosti sa filmskom zajednicom u Turskoj, i međunarodni žiri FIPRESCI na 34. Istanbulskom festivalu odlučio je da podnese ostavku. Istovremeno, žiri FIPRESCI je izrazio podršku organizatorima Istanbulskog festivala, kao najuticajnijoj filmskoj platformi nezavisnog domaćeg i stranog filma.

“Snažno se suprotstavljamo zahtevima za pribavljanje zvaničnog sertifikata za domaće filmove na festivalima u Turskoj, jer to može da bude sredstvo cenzure i političke represije. Cenzura koju primenjuje Ministarstva kulture ugrožava i turske filmske autore i festivale”, naveo je u saopštenju žiri FIPRESCI (Alexander Grozev, Sasja Koetsier, Giovanni Ottone, Antti Selkokari, Senem Erdine, Senay Aydemir).

Povodom cenzure filma “Bakur”, turski filmski autori pozvali su na solidarnost sve festivale i profesionalne organizacije, zahtevajući izmenu regulative koja učešće turskih filmova na domaćim festivalima uslovljava pribavljanjem registracionog sertifikata.

Ministarstvo kulture i turizma odbacilo je u međuvremenu kao neosnovane optužbe za cenzuru i prebacilo odgovornost za neprikazivanje filma “Bakur” na organizatore Istanbulskog festivala.

Ministarstvo je saopštilo da se Istanbulski festival pozvao na pismo koje potiče još od 9. januara 2014. godine, i koje je poslato “samo informativno”.

“Festivalski odbor je objavio staro pismo kao da je nedavno poslato, pokušavajući da nas proglasi cenzorskom institucijom”, saopštilo je Ministarstvo kulture.

Direktorka Istanbulskog filmskog festivala Azize Tan izjavila je, međutim, da je Generalni direktorat za film, koji deluje pri Ministarstvu kulture, poslao proteklog vikenda - uoči planirane projekcije filma “Bakur”, elektronsku poruku sa zvaničnim obaveštenjem da taj film nema sertifikat. To obaveštenje jeste bilo datirano na 9. januar 2014. Takođe, Azize Tan je izjavila i da su pripadnici policije posetili festivalske kancelarije kako bi “proverili da li je određeni film bez sertifikata prikazan ili ne”.

Više od sto filmskih autora, uključujući i dobitnika Zlatne palme Nurija Bilge Džejlana (Bilge Ceylan), protestovalo je zbog cenzure i represije za koju optužuju vladu.

Potpisnici protestnog pisma naveli su da iza otkazivanja projekcije filma “Bakur” stoje politički motivi, jer su mnogi drugi domaći filmovi prikazivani do sada bez problema, a takođe nemaju sertifikat.

Na protestnom skupu, koji je održan za vreme Istanbulskog filmskog festivala u bioskopu Atlas, objavljeno je zajedničko saopštenje oko 400 filmskih profesionalaca i oko 40 turskih institucija i organizacija, među kojima su Nacionalna dokumentarna asocijacija, Nacionalna asocijacija filmskih glumaca, Udruženje filmskih reditelja, Sindikat glumaca, Asocijacija scenarista, Udruženje filmskih radnika, Asocijcija filmskih producenata…

Potpisnici saopštenja, koje je pročitala predsednica Turske asocijacije glumaca Meltem Kumbul (Cumbul), poznata najširoj javnosti i po ulozi u seriji “Sulejman veličanstveni”, zatražili su od Ministarstva kulture da obezbedi slobodu izražavanja filmskih autora i dostupnost njihovog rada publici bez bilo kakvih ograničenja.

(SEEcult.org)

Tagovi