Turski filmski otpor cenzuri
Istanbulski filmski festival (IFF) otkazao je glavne takmičarske programe, kao i završnu ceremoniju nakon što su producenti i reditelji više od 20 filmova odlučili da ih povuku, u znak protesta zbog prethodne zabrane prikazivanja dokumentarnog filma “Bakur” (Sever) o Kurdistanskoj radničkoj partiji (PKK).
“Bakur”, čiji naziv aludira na sever Kurdistana, trebalo je da bude prikazan tokom proteklog vikenda, ali je projekcija otkazana svega nekoliko sati ranije, nakon što su organizatori dobili pisano obaveštenje turskog Ministarstva kulture da taj film nema registracioni sertifikat.
Organizatori 34. IFF-a iz Istanbulske fondacije za kulturu i umetnost (IKSV) odlučili su da se povinuju zahtevu Ministarstva i otkažu projekciju, ali je to izazvalo oštar protest filmske zajednice, pa je više od sto filmskih autora, uključujući i dobitnika Zlatne palme Nurija Bilge Džejlana (Bilge Ceylan) optužilo vladu u pismu javnosti za “represiju i cenzuru”.
“Protivimo se primeni ove odredbe kao sredstva cenzure”, poručili su potpisnici protestnog pisma, ocenjujući da iza otkazivanja projekcije filma “Bakur” stoje politički motivi, posebno zato što su domaći filmovi već prikazivani bez problema, a takođe nemaju sertifikat.
Koreditelj “Bakura” Ertugrul Mavioglu izjavio je da je impresioniran reakcijom koju je izazvala zabrana tog filma koji je snimio sa Džajanom Demirelom (Cayan). “Ovo je prvi put da je stvorena tako masovna solidarnost protiv cenzure, što je, naravno, pozitivno”, izjavio je Mavioglu, koji smatra i da je IKSV trebalo odmah da otkaže ceo festival, umesto što se povinovao naredbi Ministarstva.
Maviouglu je ocenio da turske vlasti ne mogu da se suoče sa PKK i kurdskim konfliktom u Turskoj čak ni na velikom ekranu. “Na jednoj strani govore o mirovnom procesu, a na drugoj ne mogu da tolerišu ni trunku pogleda koji se razlikuje od njihovog”, rekao je Mavioglu, čiji se film bavi svakodnevnim životom na planinama Kurdistana iz ugla kurdskih boraca iz PKK.
Direktorka IFF-a Azize Tan izjavila je da je IKSV bila u pregovorima sa Ministarstvom o izmeni regulative o filmskoj licenci, koja je uvedena još 2004. godine i važi samo za domaće filmove.
Azize Tan je saopštila da regulacija o sertifikatu uglavnom nije primenjivana u praksi, ali stvara već godinama velike probleme i festivalima i filmskim autorima, zbog čega je IKSV i započeo bio pregovore sa Ministarstvom o izmeni tih odredbi.
“Nadam se da će se ova situacija preokrenuti u mogućnost da čitava filmska industrija izdejstvuje promenu ove regulative. Da bismo prevazišli probleme, mislim da nova regulativa mora da osigura slobodu prikazivanja filmova na festivalima bez bilo kakvih problema”, rekla je Azize Tan.
Istanbulski festival traje do 19. aprila, a nastavljen je uprkos otkazivanju glavnih takmičarskih programa – domaćeg i međunarodnog igranog, kao i domaćeg dokumentarnog.
Organizatori Festivala pozvali su filmske autore i ekipe njihovih filmova da dođu u bioskopske sale u vreme koje je bilo predviđeno za projekcije i učestvuju u diskusiji o novonastalim problemima.
(SEEcult.org)