• Search form

19.08.2016 | 14:32

U potrazi za istinom

U potrazi za istinom

Teatar Mimart učestvovao je protekle dve nedelje u Burnemontu u Velikoj Britaniji u okviru evropskog programa Erasmus+ projekta The Complete Freedom of Truth - TCFT (Potpuna sloboda istine), 2014/19. Izuzetno ambiciozni plan aktivnosti za glavni skup na Burnemont Univerzitetu, u kome je učestvovalo preko 100 učesnika iz 8 zemalja, realizovali smo kroz svakodnevnu doedukaciju i razmenu iskustava, kako između mladih, tako i sa nama koji smo držali radionice, fascilitaciju i tematska predavanja.

Iskreno, kada smo počeli ovaj projekat 2014. godine niko od nas mentora nije verovao da ćemo postići ovako dobre rezultate, jer pre svega cilj projekta je da se oformi mreža mladih lidera, koji svojim stavom, kvalitetom i stečenim iskustvom neformalnim obrazovanjem žele da utiću na svest evropskih građana. Kroz svoje aktivnosti uz logistiku, sistematičnost i istraživanja inovativnih formi zaposlenja, uz empatiju brinu se kako na lokalnom nivou o mladima, tako i za sve generacije koje dolaze. Zato svake godine uključujemo nove mlade iz svake zemlje, gde kroz kreativne međunarodne razmene i volontiranje na festivalima i forumima mladih, učimo ih o samostalnom predstavljanju ličnih stavova, o inkluziji, uključujemo ih u humanitarni rad i učimo ih o realizaciji festivala, a ne samo o kreativnim umetničkim formama i prezentacijama kroz performanse.

Ove godine tema je bila ISTINA, tako da smo govorili otvoreno o bregzitu, o budućnosti EU, o demokratiji, o klimatskim promenama, o migrantima i važnom aktivizmu mladih kao načinu da se ukaže državi šta treba promeniti.

Kreativnost u svim aktivnostima je neophodna, tako da smo kroz radionice različitih umetničkih formi inicirali potencijale kreativnosti kod mladih, te otkrili talente koji su već ove godine dobili značajne nagrade širom sveta, upisali fakultete i zaposlili se. Aktivirali smo mlade da se uključe u traženje novca za TCFT projekat, tako što su postavili na društvenim mrežama crowdfunding, kako bi obezbedili što više razmena i putovanja između zemalja učesnica.

Jedna od najsavremenijih predmeta novih tehnologija na Burnemont Univerzitetu je 3D modelovanje koju vodi prof. dr Susan Sloan. Iako skupa obuka, za ove mlade ljude je bila dostupna kroz radionice u našem projektu TCFT. Dvoje mladih iz Srbije, iz Mimarta, Lidija Antonović i Saša Dobrohotov, kroz intezivan celodnevni kurs kvalitetno su savladali ovu tehniku, što su i prikazali na finalnoj prezentaciji.

Kroz Mimart metod radila sam radionice uličnog aktivizma sa svim polaznicima, a za prezentaciju pripremili smo performans ZID - bez granica. Pokretanje istine o trenutnoj situaciji sa migrantima bila je ideja koja je značajno uticala na učesnike performansa iz svih zemalja, jer jedino zajedničkom energijom mogu da promene budućnost.

Lara Popović, kostimografkinja je učestvovala u kreiranju vizuene umetničke prakse i realizaciji instalacije koju su polaznici samostalno naslikali u radionicama kod profesora Rikija Romina i Sedua Kadime (UK). Katarina Orlandić, glumica je učestvovala u radionicama pozorišnih tehnika kod Benđija Rida (UK) i Laure Fatini (Italija). Nina Petrov je u organizacionom bordu TCFT-a i vodila je razgovor o demokratiji, učestvovala je u radionicama poezije i u samostalnom akrobatskom performansu na instalaciji. Pored odabranih radionica mladi iz Srbije su učestvovali u drugim aktivnostima, produkcije, radija, muzičkih radionica, filma i fotografije, poezije, organizacije i debatama.

Predavanja i tematske diskusije vodili su značajni britanski gosti TCFT-a: predstavnice evropskog parlamenta Julija Vard i Kler Mudi, savetnik za evropsku kulturnu politiku Alan Ruše (Belgija), trener komunikologije Džeraldina Šarp Njuton i predstavnici Crvenog krsta za migrante Dorčester.

Svake večeri organizovali smo okupljanje svih učesnika projekta, gde su bile prezentacije zemalja, koje su doprinele boljem upoznavanju i razumevanju različitosti, razmeni kreativnosti kroz kratke filmove, koncerte, poetske večeri i zajedničke obilaske oblasti Dorset.

Mimart mladi prikazali su tri kratka aktivistička dokumentarna filma i dva video arta, koji su bili zapaženi i koji su izazvali diskusiju, posebno film o migrantima.

Finalnu prezentaciju radio je tim fascilitatora Bili Alvin i Nela Antonović sa timom mladih za logistiku, produkciju i organizaciju. Sukcesivna prezentacija dvonedeljnog rada sastojala se na početku od radionica koje su vodili mladi sa publikom (community art) i prezentacije filmova nastalih na radionicama fotografije, snimanja, animacije i 3D modelovanja.

Kroz pozorišne prezentacije na otvorenom, 7 performansa poezije, prezentacije parkur tehnike, 5 muzičkih kompozicija nastalih u radionicama, 4 kratka performansa koja su povezivala mapiranje događaja, 2 koreografije savremenog plesa vodili smo publiku do instalacije TRUTH/ Istina, gde smo svi zajedno izveli fuzioni performans uz pesmu koju smo otpevali.

Puni utisaka vratili smo se u Beograd, gde smo odmah nastavili pripremu plana aktivnosti za TCFT razmenu Srbija/Velika Britanija do kraja 2016. godine. Već u septembru grupa od novih četvoro mladih iz Srbije ide u Bridport u Veliku Britaniju, a krajem oktobra u Beograd dolazi četvoro mladih iz Velike Britanije. Planiramo aktivnosti za sledeći susret od 31. marta do 14. aprila 2017. godine, koji je u Sarteanu, u Italiji.

Nela Antonović

*Foto: Performans ZID, Lidija Antonović

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r