Vesti

U slavu heroja, Vlade Divljana

27. novembar 2016.
SEEcult.org
U slavu heroja
U slavu heroja

Ustanova kulture Palilula svečano je proglašena 26. novembra Centrom za kulturu “Vlada Divljan”, u znak sećanja na velikog rok muzičara i kompozitora, a uoči premijere dokumentarnog filma Džima Džarmuša o Igiju Popu i grupi Studžis, u okviru 22. Festivala autorskog filma, publika je imala ekskluzivnu priliku da pogleda i snimak izvođenja naslovne muzičke numere iz budućeg dokumentarca “Nebeska tema” Mladena Matičevića o Divljanovom (1958-2015) životu i delu.

U prisustvu Divljanove supruge Dine Divljan, koja je za tu priliku doputovala iz Beča, kao i mnogobrojnih prijatelja, saradnika, kolega i poštovalaca, sećanje na Divljanovu ličnost i delo evocirali su Zdenko Kolar, sa kojim se družio od detinjstva i nastavio saradnju i posle raspada grupe VIS Idoli, te reditelj Darko Bajić, sa kojim je takođe sarađivao, a koji je i doprineo ostvarenju ideje o novom gradskom bioskopu u novoimenovanom Centru za kulturu “Vlada Divljan”.

Svečanost je obeležena i protestom dela publike zbog kašnjenja protokola i ulaska zvanica, zbog čega se i izvinio šef kabineta predsednika opštine Palilula Đorđe Aleksić, ali su povici: “Ua!” posebno pojačani kada je najavio obraćanje gradskog menadžera Gorana Vesića. “Dajemo onda reč Mladenu Matičeviću”, rekao je Aleksić nakon glasnog negodovanja publike, koja je emotivno i snažnim aplauzom reagovala na muzičku numeru “Nebeska tema” koju u filmu o Divljanu izvode pijanista Aleksandar Šandorov i Dušan Strajnić iz grupe Stray Dog.

UK Palilula, kako je istakao Aleksić, menja ime na osnovu odluke opštinske skupštine, u znak sećanja na rok legendu i jednog od najpoznatijih Palilulaca, koji je u tom centru, nekadašnjem Narodnom univerzitetu “Braća Stamenković”, i počeo muzičko obrazovanje kod profesora gitare Branka Perišića.

Uoči projekcije izvođenja “Nebeske teme”, reditelj Mladen Matičević zahvalio je Divljanovoj porodici na pomoći u snimanju filma, koji očekuje da će završiti do leta. Istakao je i podršku opštinskih i gradskih vlasti, kao i značaj odluke o novom imenu UK Palilula, jer “grad mora da čuva uspomene na svoje heroje”.

U filmu o Divljanu, čije je snimanje počeo u aprilu ove godine, učestvuju mnogobrojni muzičari sa prostora bivše Jugoslavije, a u njihovom izvođenju, kako je istakao Matičević, biće i “mnogo dobre muzike” koju je napisao Divljan.

Među njima je i Zdenko Kolar, koji je nakon projekcije muzičke numere “Nebeska tema”, rekao da mu je teško da govori posle te pesme koju je “odsvirao milion puta sa Vladom”, ali je istakao i da je veoma srećan zbog odluke o novom imenu palilulskog centra za kulturu.

“Srećan sam, jer kada ulazim u ovu zgradu, pod ovaj krov, vraćaju mi se stara vremena kada smo Vlada i ja bili tinejdžeri, kada smo sa 13-14 godina pronalazili put do tih zvezdanih trenutaka koje smo doživeli u karijeri”, rekao je Kolar, prisećajući se i prvog časa gitare na koji su došli kod nastavnika gitare Branka Perišića.

“Nisam mogao da ne pustim suzu”, rekao je Kolar u emotivnom govoru i zahvalio opštini Palilula. “Centar za kulturu ‘Vlada Divljan’ lepo zvuči. I Vlada bi bio zahvalan”, dodao je Kolar.

Reditelj Darko Bajić takođe je podsetio na saradnju sa Divljanom, koji je početkom 90-ih napisao muziku za njegov film “Crni bombarder”, nakon čega je otputovao za Australiju, gde je živeo do 1997. Potom se vratio u Beograd, ali je početkom NATO bombardovanja, napustio rodni grad i preselio se u Beč, gde je i preminuo 5. marta 2015.

“Bio je izvanredan kompozitor i sjajan čovek, bio je baš prijatelj i, kako je lepo rekao Mladen Matičević – heroj grada”, istakao je Bajić, izražavajući nadu da će sala u Centru za kulturu “Vlada Divljan”, u kojoj će redovan filmski program početi od januara 2017. godine, biti dobar bioskop koji će negovati ono za šta se i sam Divljan zalagao, a to su sloboda izbora i sloboda reči.

Uoči svečane ceremonije, predstavnici opštinskih i gradskih vlasti obećali su da će Centar za kulturu “Vlada Divljan” opravdati Divljanovo ime, dodeljeno u dogovoru sa njegovom porodicom, a na inicijativu predsednika opštine Palilula Aleksandra Jovičića.

Jovičić je rekao novinarima da je Divljan mnogim generacijama idol i izrazio nadu da će opštinski centar za kulturu u budućnosti postati pandan Domu omladine, Studentskom kulturnom centru i drugim ustanovama kulture.

Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je da će ta ustanova kulture biti upravo ono što je Divljan bio u domaćoj muzici i kulturi – “avangarda i donosiće i uspostavljati nove trendove”.

Plan je i da mnoge gradske kulturne manifestacije budu delom održavane u Centru za kulturu “Vlada Divljan”, što je, kako je istakao Vesić, u skladu sa politikom decentralizacije kulture u Beogradu kako bi se kulturni događaji dešavali u svih 17 opština.

U Centru za kulturu “Vlada Divljan” do 3. decembra biće prikazano 17 od ukupno oko 80 filmova iz programa 22. Festivala autorskog filma.

Premijerna projekcija dokumentarca Džima Džarmuša  “Gimme Danger o Igiju Popu i Studžis (The Stooges) ispraćena je snažnim aplauzom publike, koja je imala priliku da vidi priču o jednoj od najvećih rok grupa današnjice, prijateljstvu, upornosti, uspesima i padovima, kao i beskompromisnosti u odnosu na surove zahteve muzičke industrije i njene trke za zaradom.

Svečanom otvaranju Centra za kulturu "Vlada Divljan" i premijeri filma "Gimme Danger" prisustvovale su brojne ličnosti iz sveta rok muzike i filma, među kojima su bili i Koja, frontmen grupe Disciplin A Kitschme, scenarista i dramaturg Nebojša Pajkić, glumice Svetlana Bojković, Tanja Bošković, reditelj Srdan Golubović, koji je i predsednik Saveta FAF-a, i mnogi drugi.

(SEEcult.org)

Tagovi