Vesti

U slavu Kovača u Beogradu

18. oktobar 2016.
SEEcult.org
U slavu Kovača u Beogradu
U slavu Kovača u Beogradu

Dan posvećen Mirku Kovaču, velikom književniku i jednom od najistaknutijih boraca protiv nacionalizama u regionu, biće održan 21. oktobra u Ustanovi kulture Parobrod u Beogradu, nakon nedavnog omaža koji mu je tradicionalno priređen u Rovinju.

Program u Parobrodu obuhvata projekciju filma “Ti mene nosišIvone Juke, koji je na nedavnim trećim Danima Mirka Kovača u Rovinju dobio nagradu za scenario nazvanu imenom tog pisca.

Nakon projekcije najavljena je tribina “Zašto volimo Mirka Kovača”, na kojoj će učestvovati pisac Filip David, predsednik žirija za dodelu nagrade “Mirko Kovač” Vlaho Bogišić iz Zagreba, pisac Saša Ilić, pisac i kritičar Marjan Čakarević, kao i pisac Vladimir Tabašević, dobitnik ovogodišnje nagrade “Mirko Kovač” za roman “Tiho teče Misisipi” u kategoriji za mladog autora.

Tokom tribine, koju će moderirati urednica u Parobrodu Katarina Lazić, gosti iz Beograda i Zagreba podsetiće na Kovačevu borbu protiv nacionalizama na ovim prostorima i predstaviti moguće iščitavanje istorije Beograda kroz njegov roman “Vrijeme koje se udaljava”, promovisan prošle godine u Parobrodu.

Program u čast Kovača u Beogradu održan je prvi put 2015. godine, takođe u Parobrodu, po ugledu na manifestaciju koja je pre tri godine pokrenta u Rovinju, gde je taj pisac i živeo posle odlaska iz Beograda početkom 90-ih zbog sukoba sa tadašnjim vlastima, ali i zbog pretnji nacionalista.

U okviru trećih rovinjskih Dana Mirka Kovača, dodeljene su nagrade nazvane njegovim imenom, a uz Ivonu Juku i Tabaševića, dobitnici su i Ivan Lovrenović, nagrađen za najbolju knjigu eseja "Isus u Ahmićima", te Slobodan Šnajder za roman "Doba mjedi".

Kovač je napustio Beograd početkom 90-ih, a preselivši se u Hrvatsku, postao je stalni saradnik splitskog nedeljnika “Feral Tribune”, nastavljajući da piše i protiv hrvatskog nacionalizma.

Kada je 2011. godine posetio Beograd, prvi put posle dve decenije, izjavio je u jednom intervjuu da je u Beogradu formirao liberalne poglede na svet i naučio da bude u otporu prema dogmaticima, prema svakom obliku totalitarizma. Taj instinkt da se odupre rulji ili bilo kakvim kolektivnim euforijama okrenuo se, kako je naveo, protiv onih koji su svojim uskogrudim nacionalizmom pobedili taj liberalni kosmopolitski Beograd. "Ja sam tada priznao poraz i otišao", rekao je Kovač, dobitnik nekih od najznačajnijih nagrada na prostoru bivše Jugoslavije i uglednih stranih priznanja.

Kovač je preminuo u avgustu 2013. u Zagrebu u 75. godini, a sahranjen je u Rovinju.

(SEEcult.org)

Tagovi