Vesti

U slavu žena i filmskih festivala

2. avgust 2019.
SEEcult.org
33. FFHN
33. FFHN

Proslavljena srpska glumica Mira Banjac poručila je da su filmski festivali nasušno potrebni, a 33. Filmski festival Herceg Novi – Montenegro film festival (FFHN), na kojem joj je uručena nagrada “Milan Žmukić”, otvorila je 1. avgusta sa svim prisutnim ženama iz sveta filma koje je pozvala da joj se pridruže na sceni na Kanli kuli.

Uoči svetske premijere filma “Grudi” crnogorske rediteljke Marije Perović, Mira Banjac je, povodom nagrade “Milan Žmukić” za izuzetan doprinos afirmaciji FFHN-a, poručila da to priznanje zaslužuje da mu se čuva čast i dostojanstvo.

“Časna nagrada jednog časnog čoveka koji je stub ovog festivala – Milana Žmukića. Zato, ova nagrada zaslužuje da joj čuvamo čast i dostojanstvo i ja se nadam da će tako i biti”, rekla je Mira Banjac i, kako su saopštili organizatori, naglasila da je Herceg Novi zaslužio festival kao što je FFHN-MFF.

“Festivali traju, a mi opstajemo. Pitaju se da li nam trebaju festivali? Da, nasušno nam trebaju! Želim vam dobro zdravlje. Hvala vam što ste odvoliji vreme da provedete ove divne trenutke u ovom divnom gradu od onih potrebnih, ali svakidašnjih briga koje svi mi imamo. Počastite se jednom lepom kulturom, lepim trenucima, koji nisu baš svakidašnji. Moram da kažem da mi je čast što sam deo filma koji će otvoriti ovaj festival. Bilo mi je lepo, hvala Marija! A sada za mene i izuzetno zadovoljstvo. Marija Škaričić iz Zagreba i crnogorska Melina Merkuri - velika glumica Dubravka Drakić”, poručila je Banjac, kojoj je nagradu uručio poslovni direktor FFHN-a Zoran Živković.

Mira Banjac

Mira Banjac zatim je pozvala na scenu koleginice Mariju Škaričić i Dubravku Drakić, rediteljku Mariju Perović i sve žene u filmskoj industriji koje su došle na otvaranje 33. FFHN-a - glumice, rediteljke, producentkinje, scenografkinje, scenaristkinje, kostimografkinje… Tako su sve one zvanično otvorile 33. FFHN-MFF koji je počeo filmom “Grudi” Marije Perović, za koji je scenario napisala Vladislava Vojnović, a zasnovan je na istoimenoj TV seriji, čija se radnja dešava u Nikšiću, a koprodukcija je Crne Gore, Hrvatske i Srbije.

Glavne junakinje su tri žene koje žive u tri države nastale raspadom Jugoslavije i sve imaju različite, ali važne probleme sa grudima.

Predsednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić podsetio je da FFHN više od tri decenije promoviše regionalnu i svetsku kinematografiju, autore i autorke koji svojim umećem, talentom i hrabrošću kroz umetnički iskaz ukazuju na ono što je problematično i jasno vidljivo, ali i ono što je, kako je rekao, sakriveno od nas - ničijom krivicom do naše sopstvene.

“Zato mi je posebna čast što večeras, na otvaranju 33. izdanja Festivala imamo svetske premijere dva crnogorska filma. To pokazuje da razvoj kinematografije u Crnoj Gori ima podršku, ali i da hercegnovski festival filma ostaje najznačajnije mesto promocije i afirmacije naših stvaralaca”, istakao je Katić i naglasio da film, kao umetnička sila, sam po sebi nameće napredak – ne samo umetnosti, već i individualne misli, te utiče na širok krug onih koji ne pripadaju grupi filmskih stvaralaca, glumaca i drugih profesionalaca.

Ekipa filma Grudi

Ministar kulture Crne Gore Aleksandar Bogdanović rekao je da je osobeni ambijent Herceg Novog, stvaran viševekovnim kulturnim prožimanjem na toj živopisnoj kapiji najlepšeg jadranskog zaliva, dobio pre 33 godine filmski festival koji slovi za jednu od najznačajnijih manifestacija ove vrste u regionu.

“Zato bi se moglo reći da je Montenegro film festival postao svojevrsni savremeni odraz same filmičnosti ovog grada i njegove kulturne tradicije, ali i jedna funkcionalna platforma za ostvarivanje međukulturalnog dijaloga i saradnje. Projekcije u amblematičnom istorijskom ambijentu Kanli kule i tvrđave Forte mare, do onih na otvorenim i zatvorenim scenama modernog Herceg Novog, učinile su da ceo grad tokom održavanja FFHN-a živi u znaku umetnosti pokretnih slika, što za brojnu publiku i stručnu javnost predstavlja jedno posebno iskustvo”, istakao je Bogdanović.

Tradicionalni vatromet nad Kanli kulom

Bogdanović je naglasio da je realizacijom programskih sadržaja od javnog interesa za domaću kinematografiju, afirmacijom kulturne raznolikosti i interkulturnog dijaloga, stimulisanjem međuregionalnog i međunarodnog partnerstva i komunikacije, FFHN-MFF jedna od tri manifestacije koja je zavredila status od posebnog značaja za kulturu Crne Gore.

“Zahvaljujući umetničkim dometima i produkcionim kapacitetima, uz kontinuiranu podršku Ministarstva kulture i Opštine Herceg Novi, najveći filmski festival u Crnoj Gori prepoznat je i izvan granica naše države, postavši nezaobilazna adresa ukrštanja stvaralačke sinergije sedme umetnosti, te prezentacije i promocije recentnog domaćeg, ali i inostranog filmskog stvaralaštva”, rekao je Bogdanović i ocenio da mnogo toga na 33. FFHN-u pokazuje pozitivne pomake u crnogorskoj i regionalnoj kinematografiji, kao i u njihovom sve boljem međusobnom i internacionalnom uvezivanju.

Ističući da okosnicu glavnog programa na Kanli kuli čine najnovija ostvarenja crnogorskih autora, kao i koprodukcije u kojima učestvuje i Crna Gora, Bogdanović je istakao da revitalizacija kinematografije predstavlja jedan od prioriteta razvoja crnogorske kulture na kojem se “s posebnom pažnjom radilo u poslednjoj deceniji”.

Uz film “Grudi” Marije Perović, svetsku premijeru na otvaranju 33. FFHN-a imao je i film “Dohvati nebo” crngoorskog reditelja i scenariste Milutina Dake Darića.

U glavnom takmičarskom programu je i “Ajvar” rediteljke Ane Marije Rossi iz Srbije, koji će posle 26. Palića, imati internacionalnu premijeru, te “Mamonga” reditelja Stefana Maleševića iz Srbije, koji će imati regionalnu premijeru, dok će filmovi “Ti imaš noć” Ivana Salatića iz Crne Gore i “Sam samcat” Boba Jelčića iz Hrvatske imati  crnogorsku. Biće prikazani i filmovi iz Crne Gore “Između dana i noći” u režiji Andra Martinovića i “Granice kiše” Vlastimira Sudara i Nikole Mijovića.

Hercegnovska publika videće i film iz Rumunije “Monstrumi” (Marius Olteanu), te bugarski “Otac” (Kristina Grozeva, Petar Valchanov) i turski “Predivna ravnodušnost” (Kıvanç Sezer), koji takođe imaju regionalnu premijeru. Crnogorske premijere u takmičarskoj selekciji imaće i filmovi “Bog postoji, ime mu je Petrunija” Teone Strugar Mitevske iz Severne Makedonije, “Šavovi” Miroslava Terzića iz Srbije i “Posledice” Darka Štantea iz Slovenije.

Ovogodišnji kanski pobednik, film “Parazit” Bonga Džun-hoa, svečano će 7. avgusta zatvoriti 33. FFHN, nakon uručenja nagrada koje će dodeliti žiri koji čine reditelj Vinko Brešan (Hrvatska), glumac Nikola Ristanovski (Severna Makedonija), producentkinje Dunja Klemenc (Slovenija) i Jelena Mišeljić (Crna Gora), te reditelj Nikola Ljuca (Srbija).

Žiri filmskih kritičara zemalja Evrope i Mediterana – FEDEORA čine Dragan Jovićević (Srbija), Dževdet Tuzlić (Bosna i Hercegovina) i Vuk Perović (Crna Gora).

Grudi

Studentski filmovi, čiji je selektor ponovo reditelj Dušan Kasalica, biće prikazani u amfiteatru Dvorane “Park”, a odabrano je 16 kratkih ostvarenja iz filmskih škola regiona - sa Cetinja, iz Beograda, Zagreba, Skoplja, Sarajeva…. U pitanju su igrani, dokumentarni i jedan animirani film koji dolazi iz Rumunije. Žiri za tu selekciju čine producentkinja Bojana Radulović (Crna Gora), reditelj Dušan Grubin (Srbija) i scenaristkinja i rediteljka Eleonora Veninova (Severna Makedonija).  

Selekcija Kino Evropa sačinjena je od naslova koji su u proteklih godinu dana bili izuzetno uspešni na renomiranim festivalima, pa će biti prikazani filmovi “Bol i slava”, “Žao nam je što smo vas propustili”, “Mladi Ahmed”, “Izdajnik”, “To je ljubav”, “Portret devojke na vatri”, ‘Alisa i gradonačelnik”, “Lara”, “Sinonimi”, “Ljubav na mrežama”, “Moje neverovatno leto sa Tes” i “Pad kralja”.  

U okviru selekcije Ponoćne projekcije, najavljeni su filmovi koji su prikazani na najvećim festivalima - u Kanu (Sloboda i Mala zombi), Berlinu (Deca mrtvih i Antologija gradova koji nestaju) i Torontu (Život među zvezdama)…

Pod sloganom Ceo dan na filmu, festivalski program biće prikazan do 7. avgusta na nekoliko lokacija u Herceg Novom (Kanli kula, Forte Mare, Dvorana Park, amfiteatar Dvorane Park i Institut “Dr Simo Milošević”).

Prošle godine, na 32. FFHN-MFF-u najboljim dugometražnim igranim filmom proglašen je “Sažaljenje” reditelja Babisa Makridisa iz Grčke, a u dokumentarnoj selekciji pobedio je film “IstiDejana Petrovića iz Srbije, dok je najbolji studentski film bio “Doma za Božić Tomislava Đurineca iz Hrvatske.

Izvršni producent FFHN-a je JUK “Herceg Fest”, a glavni pokrovitelji Ministarstvo kulture Crne Gore i Opština Herceg Novi.

Festivalski sajt je filmfestival.me, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: FFHN-MFF

(SEEcult.org)

Tagovi