Vesti

U trci za NIN-ovu nagradu

30. decembar 2011.
SEEcult.org
U trci za NIN-ovu nagradu
U trci za NIN-ovu nagradu

U najužem izboru za NIN-ovu nagradu za 2011. godinu našli su se romani šestorice pisaca, među kojima su trojica ranijih dobitnika - David Albahari, Svetislav Basara i Voja Čolanović.

Za ostanak u trci odabrani su romani "Almaški kružoci lečenih mesečara" Frane Petrinovića (Akademska knjiga), "Bernardijeva soba" Slobodana Tišme (Kulturni centar Novog Sada), "Kontrolni punkt" Davida Albaharija (Stubovi kulture), dobitnika NIN-ove nagrade 1996. godine za "Mamac", "Mein Kampf" Svetislava Basare (Laguna), nagrađenog 2006. za roman “Uspon i pad Parkinsonove bolesti”, "Oda manjem zlu" Voje Čolanovića (Mono i Manjana), dobitnika NIN-ove nagrade 1987. za roman “Zebnja na rasklapanje” i "Sasvim skromni darovi" Uglješe Šajtinca (Arhipelag).

Lista je sačinjena izborom od 17 naslova u užem izboru, a žiri, kojim predsedava Vasa Pavković, ukupno je imao ove godine posla sa 102 knjige, objavio je NIN u novogodišnjem broju.

Budući da je rok za dostavljanje romana sam kraj kalendarske godine, nije sasvim isključeno da neki u njih bude uvršćen u izbor, a o tome će odlučiti 10. januara, dok će proglašenje dobitnika biti 16. januara.

Najviše romana u užem izboru imale su izdavačke kuće “Laguna” i “Mono i Manjana”, a potom “Stubovi kulture”.

U žiriju su, osim Pavkovića, i Ljiljana Šop, Vladislava Gordić Petković, Mileta Aćimović Ivkov i Mića Vujčić.

NIN-ovu nagradu za 2010. godinu dobila je Gordana Ćirjanić za roman “Ono što oduvek želiš”, u izdanju “Narodne knjige”.

Gordana Ćirjanić bila je tek četvrta žena koja je dobila NIN-ovu nagradu u njenoj više od pola vekla dugoj istoriji.

NIN-ova nagrada je do raspada bivše Jugoslavije dodeljivana piscima sa celog tog prostora, a trostruki laureat je Oskar Davičo, dok su dvostruki bili Dobrica Ćosić i Živojin Pavlović.

*Spisak dobitnika NIN-ove nagrade od 1954. do 2010. nalazi se OVDE

(SEEcult.org)

Tagovi