• Search form

09.07.2020 | 15:05

Uhapšen filmski kritičar i selektor Beldocsa Igor Stanojević

Uhapšen filmski kritičar i selektor Beldocsa Igor Stanojević

Filmski kritičar Igor Stanojević, selektor festivala Beldocs, uhapšen je u noći između 8. i 9. jula na demonstracijama u Beogradu, iako je imao novinarsku legitimaciju. Beldocs traži od nadležnih da omoguće Stanojeviću kontakt s porodicom i advokatom, kao i da ga oslobode svih sumnji i mogućih optužbi.

Prema navodima Beldocsa, policija je uhapsila Stanojevića oko ponoći ispred Pravnog fakulteta, a iako je imao novinarsku legitimaciju, držala ga pod prisilom više od sat vremena da leži na asfaltu. Potom ga je odvezla sa grupom uhapšenih građana u nepoznatom pravcu, saopštio je Beldocs, napominjući da je Stanojević filmski kritičar i saradnik Politike i član Nezavisniog udruženja novinara Srbije.

Beograd, 8. jul 2020. screenshot, N1

“Porodica je angažovala advokata kome nije dozvoljeno da vidi Igora i posavetuje se sa svojim klijentom, kao ni da se uveri u njegovo trenutno zdravstveno stanje”, saopštio je Beldocs, koji nezvanično saznaje da će Stanojević biti izveden pred Prekršajni sud.

Beldocs traži stoga od nadležnih da obelodane informaciju gde se Stanojević nalazi, kao i da mu omoguće kontakt sa porodicom i advokatom. Takođe, Beldocs festival apeluje na nadležne da oslobode Stanojevića svih sumnji i mogućih optužbi, imajući u vidu da je reč o novinaru koji je, bežeći od suzavca, presretnut i savladan od policije, a potom i bezrazložno priveden. Stanojević do sada nije hapšen i nema kriminalni dosije.

Tokom višečasovnih demonstracija u Beogradu, Novom Sadu i Nišu nekoliko novinara je povređeno u napadima i policije i demonstranata, a prema informacijama NUNS-a, najteže je povređen izveštač Bete Žikica Stevanović koji je zbog povreda glave zadržan u hitnoj pomoći do jutra. Lakše su povređeni i kamermani agencije Beta Luka Pređa i Relja Pekić, a fizički su napadnute od policije i novinarke portala Nova S Milica Božinović i Nataša Latković. Novinare RTS-a Milan Srdić i Lazar Vukadinović u Novom Sadu fizički su napali demonstranti, a u Nišu je novinarska ekipa RTS-a doživela fizičke nasrtaje i verbalne uvrede takođe od učesnika protesta.

NUNS je najoštrije osudio sve brutalne napade na novinare koji izveštavali sa protesta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, podsetivši da je osnovni zadatak organa javne vlasti da štiti građane kao i da se napadi na novinare tretiraju kao pokušaj gušenja medijskih sloboda i prava. NUNS je ujedno pozvao građane da ne napadaju novinare i medijske radnike koji izveštavaju sa događaja i da ih zaštite ako su u mogućnosti. Takođe, apelovao je na kolege da i dalje na vidnim mestima ističu obeležja koja bi policiji i demonstrantima stavila do znanja da su novinari ili članovi novinarske ekipe.

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je tokom protekle noći prekršajno i krivičnopravno procesuirano 25 lica, od kojih više njih zbog postojanja sumnje da su izvršili krivična dela izazivanja opšte opasnosti i nasilničkog ponašanja, zbog kojih im je određeno zadržavanje u trajanju od 48 časova. Podaci o broju procesuiranih nisu pritom konačni, jer se očekuju rezultati identifikacije više lica za koja takođe postoje osnovi sumnje da su izvršila krivična dela protiv javnog reda i mira u protekla dva dana.

Zaštitnik građana utvrdio je direktnim uvidom na terenu tokom javnog okupljanja građana u centru Beograda 8. jula da policija nije koristila prekomernu silu, osim u pojedinačnim slučajevima zbog kojih je pokrenuo postupke kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Prema informacijama koje su sakupila tri tima zaštitnika građana na više lokacija u centru Beograda, policijski službenici nisu prekoračili ovlašćenja i reagovali su tek nakon što su ih određene grupe građana zasule kamenim kockama, staklenim flašama i suzavcem. Predstavnici tih timova bili su očevici prekoračenja ovlašćenja policijskih službenika u nekoliko slučajeva koji će biti ispitani, ali su, kako je navedeno u saopštenju, i svedoci da su pripadnici policije bili tučeni i napadani, te da su reagovali uzdržano na napade do krajnjih granica. U jednom od napada kamenicama i staklenim flašama na policijske službenike lakše je povređena i članica tima zaštitnika građana. Takođe, jedan od timova zaštitnika građana svedočio je situaciji da je kod nekolicine privedenih učesnika u džepovima pronađen suzavac.

Breograd, 8.7.2020, foto: zaštitnik građana

Zaštitnik građana naveo je u saopštenju i da nije dobio pritužbe građana na neadekvatno postupanje policije tokom javnog okupljanja 8. jula u Beogradu, a prisustvo njegovih timova je u nekim situacijama preventivno uticalo na postupanje policije prilikom intervencije. Zaštitnik građana pozvao je nadležne organe na suzdržanost i poštovanje prava na psihički i fizički integritet svih učesnika javnih okupljanja, a posebno je apelovao i na građane da se suzdrže od napada na službena lica i od uništavanja društvene imovine.

Brojne organizacije civilnog društva i opozicione stranke osudile su nasilje tokom demonstracija u Beogradu, a mnoge su ocenile i da je bilo ubačenih grupa huligana koji su namerno izazivali incidente.

Nasilje na demonstracijama u Beogradu izazvalo je i burne reakcije na društvenim mrežama, kao i akciju solidarnosti organizacija civilnog društva u Hrvatskoj ispred amabasade Srbije u Zagrebu.

Istovremeno, grupa nevladinih organizacija u Novom Sadu zatražila je oslobađanje aktiviste Mirana Pogačara iz Združene akcija Krov nad glavom, kome je određeno zadržavanje u pritvoru od 48 sati zbog sumnje da je "pozivao ljude na nasilje i sam to radio".

Navodeći da ni tokom protesnog skupa, niti sa čela protesne kolone, Pogačar nijednom nije pozvao na nasilje, već je kolonu demonstranata usmeravao na drugu stranu kako bi mirno nastavila šetnju, nevladine organizacije ukazale su i da su se na samom početku protesta, što pokazuju i snimci, pojavile grupe pripadnika desničarskih organizacija, koji su pokušali u nekoliko navrata da preuzmu protest. U jednom trenutku pojavila se i treća grupa, nepoznata svima, koja je, kako je navedeno, instruisana od vlasti i poslata da izazove nerede, nakon čega se nasilje razbuktalo.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r