Ulaj i Marina pred sudom
Umetnici Marina Abramović i Ulaj naći će se uskoro pred sudom u Amsterdamu, na osnovu tužbe koju je on podneo protiv bivše životne i umetničke partnerke, smatrajući da je prekršila njegova autorska prava i da je zaradila mnogo više od njihovih zajedničkih radova.
Svega par godina posle emotivne scene na performansu Marine Abramović “Umetnik je prisutan” u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku, koja je zabeležena i u istoimenom dokumentarnom filmu, Ulaj je izneo tvrdnju da je Abramovićeva prekršila ugovor iz 1999. godine koji predviđa da dele zasluge za zajedničke radove, kao i prihod od prodaje reprodukcija.
Ulaj je izjavio “Gardijanu” da nisu na odgovarajući način poštovana ni njegova autorska prava na te radove, niti je dobio adekvatnu kompenzaciju za performanse koji su ušli u istoriju. “To je sada u školskim knjigama. Ali, ona namerno pogrešno predstavlja stvari, ili izostavlja moje ime”, naveo je Ulaj (Frank Uwe Laysiepen), partner Marine Abramović od njenog odlaska iz Beograda sredinom 70-ih do 1988.
Prema navodima Ulaja, Marina Abramović tražila je od galerija da ga ne potpisuju kao koautora zajedničkih radova i, suprotno ugovoru, nije mu dala odgovarajući deo novca od njihove prodaje. U tužbi je navedeno da je Ulaj imao samo četiri uplate za 16 godina.
Advokat Marine Abramović odbacio je te optužbe kao neosnovane, navodeći da se ona sa Ulajevim tvrdnjama “totalno ne slaže” i da je uverena da će dobiti proces.
“Moj klijent ne želi da komentariše te navode, koji su klevetnički. Moj klijent smatra da je ova tužba uvredljiva i da joj je cilj da nanese štetu njenoj reputaciji u javnosti”, naveo je advokat Abramovićeve, ističući da je ona “veoma sigurna u svoju poziciju pred sudom” i da će “braniti svoja prava i reputaciju svim sredstvima”.
Ulaj i Marina Abramović bi trebalo da se pojave pred sudom u Amsterdamu krajem meseca.
Od kada su raskinuli, Marina Abramović je postala svetska zvezda performansa, a njenoj popularnosti posebno je doprinela retrospektiva u MoMA 2010. godine i dokumentarac u produkciji HBO.
Veliki deo dokumentarnog filma Metjua Ejkersa (Matthew Akers) “Umetnik je prisutan” posvećen je odnosu Abramovićeve i Ulaja, sa kojim se posle dužeg vremena ponovo videla za vreme priprema izložbe u MoMA kako bi “oprostili jedno drugom”. Ulaj je bio jedan od prvih učesnika performansa i jedini posetilac sa kojim je imala fizički dodir. “Volela sam ga više od sebe. Bili smo kao blizanci”, navodi Abramovićeva u filmu.
Film "Umetnik je prisutan" koji daje presek i njihove 12-godišnje intenzivne, snažne i teške veze, tokom koje je nastao ciklus “Relacionih radova”, zaključno sa čuvenom šetnjom jedno drugome u susret Kineskim zidom (Ljubavnici), nakon koje su raskinuli 1988.
Snimak scene sa performansa u MoMA, kada su oboje zaplakali, privukao je milione gledalaca na YouTube-u, posebno što su muzika i prateći tekst sugeriš da je na neki način reč o ponovnom ujedinjenju nekadašnjih ljubavnika.
Ulaj danas živi u Amsterdamu i Ljubljani, gde je svojevremeno došao radi izložbe svojih radova, a potom i ostao i oženio se. Slovenački reditelj Damjan Kozole snimio je dokumentarni film o njegovoj borbi sa kancerom “Project Cancer” (2013), koju je uspešno okončao. Snimanju tog filma u više navrata prisustvovala je i Marina Abramović.
Prema navodima Ulaja, on i Marina Abramović nisu razgovarali godinama posle raskida, a uz posredovanje galeriste Šona Kelija (Sean Kelly) u Njujorku, koji zastupa Abramovićevu, došli su 1999. do ugovora o načinu korišćenja zajedničkog opusa. Ulaj je prodao svoju fizičku arhivu, uključujući negative i slajdove, Abramovićevoj koja je, prema odredbama ugovora, imala pravo da ih koristi za reprodukcije, ali i obavezu da ga obaveštava o njima i prodaji.
Ugovorom je, prema navodima Ulaja, utvrđeno da 20 odsto od prodaje zajedničkih radova dobija on, dok 30 odsto ostaje njoj, a 50 odsto dobija galerija.
Ulaj sada tvrdi da je Marina Abramović kršila ugovor i da je dobio bar upola manje novca od onoga što je trebalo da dobije. Svaki od njihovih radova prodavan je za petocifrene ili šestocifrene sume, a prema njegovim navodima, dobio je do sada ukupno 31.000 evra.
Prema tvrdnji Ulaja, četiri uplate koje je dobio obračunate su tako da predstavljaju 20 odsto od 30 odsto profita Marine Abramović, odnosno 6 odsto od ukupnog iznosa.
Ulaj tužbom, kako je naveo, želi da obezbedi da svakih šest meseci dobija obaveštenja o prodaji i odgovarajući iznos od autorskih prava.
Ulaj traži i pristup računima Marine Abramović unazad sedam godina kako bi njegove računovođe mogle da utvrde da li mu ona i koliko duguje novca.
Takođe, želi da se njegovo ime na odgovarajući način navodi, jer ima osećaj da Marina Abramović pokušava da ga izbaci iz istorije umetnosti.
Ulaj tvrdi i da je Marina Abramović sprečila da se u knjizi o njegovom radu “Whispers: Ulay on Ulay” (2014) pojave fotografije njihovih zajedničkih radova, zbog čega su na mesta koja su bila za to predviđena stavljeni ružičasti kvadrati.
Slovenački kustos Tevž Logar, koji je organizovao Ulajevu prvu izložbu u Ljubljani, izjavio je “Gardijanu” da Ulaj godinama nije bio zainteresovan za održavanje svoje pozicije na umetničkoj sceni. Sada je situacija drugačija, a imaće i samostalnu izložbu u Londonu krajem godine.
“Počeo je da ulazi u Marinino simboličko polje, prostor kojim je do sada ona vladala”, naveo je Logar, dodajući da svi u svetu umetnosti znaju da su “Relacioni radovi” – njihov najpoznatiji zajedničkih serijal performansa – uspeli upravo zbog balansa između njih dvoje, i jednakih i zajedničkih napora. “Tako su ti radovi i ušli u istoriju umetnosti i performansa”, dodao je Logar.
(SEEcult.org)