Predstava “Ulica Vandenbranden broj 32.”, nov naslov sa repertoara poznate belgijske plesne trupe Peeping Tom, jedna je od atrakcija sedmog Beogradskog festivala igre (BDF), a na programu je 13. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu.
Taj nesvakidašnji projekat govori o ličnom izboru, trenutku i sposobnosti donošenja odluke, koji mogu odrediti čitav ljudski život. Delo je zanimljivog umetničkog tima, predvođenog Gabrijelom Karizo (Gabriela Carrizo) i Frenkom Šartijeom (Franck Chartier), koji je prisutan već duži niz godina na svim značajnim scenama, plesnim i pozorišnim festivalima u svetu.
Reč je o internacionalnoj koprodukciji Belgije sa Holandijom, Švajcarskom, Francuskom, Slovenijom.., koja objedinjuje pozorišnu igru, vizuelni performans, pa čak i operu, a premijerno je izvedena 2009. u Briselu.
Rodom iz Argentine, Gabrijela Karizo je počela da se bavi igrom u desetoj godini. Do 12. godine je, igrajući u Univerzitetskom baletu Kordobe, ostvarila i prve koreografije, a potom se preselila u Brisel da radi sa Karolin Markade. Sa Šartijeom je 2000. godine osnovala trupu Peeping Tom za koju je kreirala predstave “Karavana” i “Uzaludni život”. Karizo je sarađivala i sa Needcompany na predstavi “Slike nežnosti, a s Platelom je uradila koreografiju za operu “Vuk”. U periodu od 2002. do 2007. kreirala je za Peeping Tom čuvenu trilogiju “Bašta“, Salon“ i “Suteren“.
Šartije je rođen u Francuskoj, a poceo je da se bavi igrom u 11. godini, a u 19. se pridružio Bežarovom Baletu XX veka u Briselu i potom preselio u Švajcarsku, gde je ostao do 1989. Sa Alenom Platelom kreirao je predstavu “Komadi Baha”, što mu je dalo podstrek da nastavi sa samostalnim radom i osnuje kompaniju Peeping Tom sa karizovom.
BDF predstavlja u sedmom izdanju, pod sloganom “Pokret beskonačan”, ukupno 11 naslova celovečernjih produkcija nacionalnih baletskih kompanija i plesnih trupa iz Italije, Belgije, Velike Britanije, Kine, Francuske, Izraela, Portugala, Holandije i Švajcarske.
Izraelski koreograf Rami Ber (Be’er) i Kibuc dens kompanija (Kibbutz Dance Company) iz Tel Aviva ponovo gostuje u Beogradu - 15. aprila u Sava centru izvešće predstavu “Na pojavu sunca”, inspirisanu tekstovima iz “Vojceka”, a dan kasnije u Narodnom pozorištu u Somboru znatno vedrije delo “Kef-Kafim”, čiji naziv znači “dobar provod”.
Kompanija Blanke Li (Blanca), koja je otvorila nedavno Festival u Monpeljeu i sezonu Teatra Champs-Elysees u Parizu predstavom “Vrt uživanja”, nastupiće 17. aprila u Madlenianumu.
Na BDF-u prvi put gostuje i Kompanija Jasmin Vardimon, jedne od najtalentovanijih predstavnica mladih umetničkih i plesnih snaga Sadlers Velsa i britanske scene uopšte, koja će predstaviti delo “Justicija” (rimska boginja pravde i pravednosti) - prvu plesnu krimi priču. Reč je o delu koje kombinuje plesni teatar i filmsku dinamiku, u koreografiji i scenografiji koje su odnele najprestižnije nagrade u Velikoj Britaniji, a biće izvedeno 19. aprila u Sava centru za smanjen kapacitet gledališta.
“Pakao” je naziv jedne od najnovijih postavki čuvenog holandskog dvojca Emio Greko - Piter Šolten, a biće izveden 21. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.
Predstava amsterdamskog AC-a prikaz je savremenog sveta, nametnute estetike, preživljavanja života iz pozicije različitih i do tragične karikature dovedenih likova, uz muziku 80-ih i nagli skok do Betovena i nazad.
Za završnicu BDF-a 23. aprila u Sava centru najavljeno je prvo gostovanje Baleta Ženeve u Srbiji, jedne od vodećih evropskih kompanija koja je osnovana još u 19. veku, a predstaviće program koji se sastoji od tri svetske premijere.
Publika će moći da pronikne u veze između vazdušastog univerzuma Sabura Tešigavare (Teshigawara) “Raj” (Para-Dice), barokni trans Adonisa Foniadakisa “Prema želji” (Selon Desir) i kulturalni unakrsni front koji zastupa Sidi Larbi Šerkauji (Cherkaoui) “Daleko” (Loin). Sva tri koreografa dele estetiku u okviru koje spiritualnost ima važnu ulogu, a zajedničko im je i što postavljaju ljudskost na centralno mesto u kreativnom procesu.
Sajt BDF-a je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)