Ulica Vandenbranden broj 32
Predstava “Ulica Vandenbranden broj 32.”, nov naslov sa repertoara poznate belgijske plesne trupe Peeping Tom, jedna je od atrakcija sedmog Beogradskog festivala igre (BDF), a na programu je 13. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu. Taj nesvakidašnji projekat govori o ličnom izboru, trenutku i sposobnosti donošenja odluke, koji mogu odrediti čitav ljudski život,
Predstava “Ulica Vandenbranden broj 32.”, nov naslov sa repertoara poznate belgijske plesne trupe Peeping Tom, jedna je od atrakcija sedmog Beogradskog festivala igre (BDF), a na programu je 13. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu.
Taj nesvakidašnji projekat govori o ličnom izboru, trenutku i sposobnosti donošenja odluke, koji mogu odrediti čitav ljudski život. Delo je zanimljivog umetničkog tima, predvođenog Gabrijelom Karizo (Gabriela Carrizo) i Frenkom Šartijeom (Franck Chartier), koji je prisutan već duži niz godina na svim značajnim scenama, plesnim i pozorišnim festivalima u svetu.
Reč je o internacionalnoj koprodukciji Belgije sa Holandijom, Švajcarskom, Francuskom, Slovenijom.., koja objedinjuje pozorišnu igru, vizuelni performans, pa čak i operu, a premijerno je izvedena 2009. u Briselu.
Rodom iz Argentine, Gabrijela Karizo je počela da se bavi igrom u desetoj godini. Do 12. godine je, igrajući u Univerzitetskom baletu Kordobe, ostvarila i prve koreografije, a potom se preselila u Brisel da radi sa Karolin Markade. Sa Šartijeom je 2000. godine osnovala trupu Peeping Tom za koju je kreirala predstave “Karavana” i “Uzaludni život”. Karizo je sarađivala i sa Needcompany na predstavi “Slike nežnosti, a s Platelom je uradila koreografiju za operu “Vuk”. U periodu od 2002. do 2007. kreirala je za Peeping Tom čuvenu trilogiju “Bašta“, Salon“ i “Suteren“.
Šartije je rođen u Francuskoj, a poceo je da se bavi igrom u 11. godini, a u 19. se pridružio Bežarovom Baletu XX veka u Briselu i potom preselio u Švajcarsku, gde je ostao do 1989. Sa Alenom Platelom kreirao je predstavu “Komadi Baha”, što mu je dalo podstrek da nastavi sa samostalnim radom i osnuje kompaniju Peeping Tom sa karizovom.
BDF predstavlja u sedmom izdanju, pod sloganom “Pokret beskonačan”, ukupno 11 naslova celovečernjih produkcija nacionalnih baletskih kompanija i plesnih trupa iz Italije, Belgije, Velike Britanije, Kine, Francuske, Izraela, Portugala, Holandije i Švajcarske.
Izraelski koreograf Rami Ber (Be’er) i Kibuc dens kompanija (Kibbutz Dance Company) iz Tel Aviva ponovo gostuje u Beogradu - 15. aprila u Sava centru izvešće predstavu “Na pojavu sunca”, inspirisanu tekstovima iz “Vojceka”, a dan kasnije u Narodnom pozorištu u Somboru znatno vedrije delo “Kef-Kafim”, čiji naziv znači “dobar provod”.
Kompanija Blanke Li (Blanca), koja je otvorila nedavno Festival u Monpeljeu i sezonu Teatra Champs-Elysees u Parizu predstavom “Vrt uživanja”, nastupiće 17. aprila u Madlenianumu.
Na BDF-u prvi put gostuje i Kompanija Jasmin Vardimon, jedne od najtalentovanijih predstavnica mladih umetničkih i plesnih snaga Sadlers Velsa i britanske scene uopšte, koja će predstaviti delo “Justicija” (rimska boginja pravde i pravednosti) - prvu plesnu krimi priču. Reč je o delu koje kombinuje plesni teatar i filmsku dinamiku, u koreografiji i scenografiji koje su odnele najprestižnije nagrade u Velikoj Britaniji, a biće izvedeno 19. aprila u Sava centru za smanjen kapacitet gledališta.
“Pakao” je naziv jedne od najnovijih postavki čuvenog holandskog dvojca Emio Greko - Piter Šolten, a biće izveden 21. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.
Predstava amsterdamskog AC-a prikaz je savremenog sveta, nametnute estetike, preživljavanja života iz pozicije različitih i do tragične karikature dovedenih likova, uz muziku 80-ih i nagli skok do Betovena i nazad.
Za završnicu BDF-a 23. aprila u Sava centru najavljeno je prvo gostovanje Baleta Ženeve u Srbiji, jedne od vodećih evropskih kompanija koja je osnovana još u 19. veku, a predstaviće program koji se sastoji od tri svetske premijere.
Publika će moći da pronikne u veze između vazdušastog univerzuma Sabura Tešigavare (Teshigawara) “Raj” (Para-Dice), barokni trans Adonisa Foniadakisa “Prema želji” (Selon Desir) i kulturalni unakrsni front koji zastupa Sidi Larbi Šerkauji (Cherkaoui) “Daleko” (Loin). Sva tri koreografa dele estetiku u okviru koje spiritualnost ima važnu ulogu, a zajedničko im je i što postavljaju ljudskost na centralno mesto u kreativnom procesu.
Sajt BDF-a je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)