Muzej savremene umetnosti u Beogradu, u saradnji sa onlajn magazinom za savremenu umetnost Supervizuelna, organizuje seriju razgovora i prezentacija o umetničkim i kustoskim iskustvima u oblasti internacionalnog delovanja, u okviru izložbe “Preokreti”, koja je rezultat saradnje MSUB-a i Tejt Modern iz Londona.
Prvi razgovor o iskustvima međunarodne saradnje biće održan 11. septembra u 17 časova u Salonu MSUB, a učestvuju Milica Pekić, urednica i kustoskinja Galerije 12HUB, nezavisna kustoskinja Maja Ćirić i Miroslav Karić, kustos iz nezavisne umetničke asocijacije Remont), te istoričarka umetnosti Ana Bogdanović, kao moderatorka.
Za 12. septembar u 18 časova u Salonu MSUB najavljena je prezentacija umetnika i razgovor o iskustvima sa rezidencijalnih umetničkih boravaka, a učestvovaće Aleksandrija Ajduković, Ivana Ivković, Vladimir Nikolić i Slobodan Stošić, takođe uz moderaciju Bogdanovićeve.
U nastavku tog ciklusa krajem septembra biće reči o domaćim rezidencijalnim boravcima (kolonijama), kao osobenih načina organizovanih struktura na lokalnom nivou sa specifičnim ciljem delovanja.
Autorke koncepcije tog programa su kustoskinja izložbe “Preokreti” Una Popović iz MSUB i Ana Bogdanović, koja je članica uredničkog tima Supervizualne.
Izložba “Preokreti”, inače, produžena je do 5. oktobra, a predstavlja drugi deo saradnje Tejt Modern iz Londona i MSUB-a,
Umetnicima Siniši Iliću iz Beograda i Tini Gverović iz Zagreba, koji su se predstavili na prvoj izložbi u Londonu, pridružio se u Beogradu engleski umetnik Ben Kejn.
Izložbom “Preokreti” pokrenuta su, između ostalog, i razmišljanja o značaju i ulozi umetničkih rezidencijalnih ili studijskih boravaka u drugim sredinama, koji predstavljaju važno mesto profesionalnog uključivanja u globalni svet umetnosti i regionalnih mreža umetničke saradnje.
Studijski profesionalni boravci blisko su povezani sa namerom izmeštanja, podrazumevaju rad i delovanje unutar osobenog okruženja u određenom vremenskom periodu. Specifični prostorni i vremenski parametri mogu biti kako sputavajući, tako i oslobađajući, kao što i prilike koje oni formiraju za rad u novom kontekstu mogu biti jednako uznemirujuće i suštinski otkrivajuće. Raznovrsno strukturirani programi kratkotrajnih i dužih boravaka postavljaju različite okvire za umetničko, kustosko i istraživačko delovanje, istovremeno se razvijajući i kao zasebno polje prakse u komleksnom domenu savremene umetnosti.
U okviru serije razgovora sa akterima savremene umetničke scene u Srbiji, koji su sa različitih pozicija aktivni u mreži internacionalne razmene, posebna pažnja posvećena je različitim modelima umetničkih i istraživačkih rezidencijalnih boravaka, okvirima i uslovima delovanja koji se promovišu, te odnosu koji grade sa korisnicima, umetnicima i istraživačima kojima su posvećeni.
Razgovori i rezimei prezentacija biće po završetku programa dostupni na sajtu Supervizuelne i sajtu MSUB-a.
(SEEcult.org)