• Search form

14.09.2010 | 22:31

Umetnička zbirka Šumatovačka

Centar za likovno obrazovanje - Šumatovačka predstavio je 14. septembra u galeriji opštine Vračar prve sakupljene radove svoje umetničke zbirke, koja je u razvoju, a čine je dela bivših učenika, sada etabliranih umetnika.

Umetnička zbirka Šumatovačka

Centar za likovno obrazovanje - Šumatovačka predstavio je 14. septembra u galeriji opštine Vračar prve sakupljene radove svoje umetničke zbirke, koja je u razvoju, a čine je dela bivših učenika, sada etabliranih umetnika.

Umetnici koji su donirali radove pripadaju različitim generacijama - Kosta Bogdanović, Marija Dragojlović, Kosta Bunuševac, Uroš Đurić, Mihael Milunović, Gabriel Glid, Jovanka Stanojević, Snežana Arnautović, Dragoljub Raša Todosijević, Zoran Popović, Neša Paripović, Selena Vicković, Kemal Ramujkić, Dušan Otašević, Cile Marinković, Jovan Čekić, Asja i Marija Vasiljev i Jugoslav Vlahović.

Reč je o prvim doniranim radovima za kolekciju Šumatovačke, koja je u razvoju, a na izložbi su predstavljeni gotovo svi, osim Čekićevog i Paripovićevog.

Donirani radovi nastali su u različitim periodima stvaralaštva autora, uključujući one koji su nastali u samoj Šumatovačkoj, poput tri grafike Zorana Popovića.

Predsednik opštine Vračar Branimir Kuzmanović istakao je na otvaranju izložbe dobru saradnju sa umetnicima i naglasio da umetnost treba da komunicira sa građanima.

“Ovo stvaralaštvo je ono što čini Vračar srcem Beograda”, rekao je Kuzmanović.

Prema rečima direktorke Šumatovačke Vesne Bogunović, projekat razvoja umetničke zbirke te škole “krenuo je iz srca”.

Izložba je deo programa Dana evropske baštine koji je organizovan ove godine u Beogradu na temu “Nasleđe - prošlost, sadašnjost, budućnost - održivi razvoj”.

Umetnička škola Šumatovačka, zaslužna za prve umetničke korake nekih od najznačajnijih umetnika u Beogradu, pripremila je i raznovrstan i opširan program za školsku 2010/11. godinu, koji obuhvata savremenu profesionalnu edukaciju u oblasti slikanja (vodi Nikola Grulović), crtanja i grafike (Rajko Kovačević), vajanja (Miodrag Vargić), primenjene umetnosti (Jelena Stojanović), fotografije (Aleksandar Radoš), arhitekture (Romana Bošković), restauracije antikvarnih predmeta (Milan Kovačević), istorije umetnosti i teorije forme (Ksenija Marinković), kao i raznovrstan program radionica i srodnih projekata, namenjen različitim generacijama polaznika.

Kroz Šumatovačku je proteklih decenija steklo praktična i teoretska znanja i napravilo prve korake u svetu umetnosti više od 10.000 eminentnih slikara, vajara, grafičara i arhitekata.

Osnovana 1948. godine kao Kurs za crtanje i vajanje (ili poznatije ULUS-ov kurs), Šumatovačka, odnosno Centar za likovno obrazovanje, bila je jedna od prvih ustanova od značaja za kulturu Beograda (Jugoslovensko dramsko pozorište je jedina ustanova od značaja koja je osnovana ranije).

Prvi upravnik je bio vajar Radivoj Subotički Lala, koji je bio i predavač, a prvu generaciju predavača činili su Đorđe Bosan, Dragoljub Kažić, Danica Antić, Milan Četić, Slobodan Petrović, Milan Vergović...

U Šumatovačkoj su prve korake u svetu umetnosti napravili, između ostalih, i Miodrag Rogić, Vida Jocić, Ljuba Popović, Lazar Vujaklija, Jugoslav Vlahović, Marina Abramović, Milovan DeStil Marković, Uroš Đurić, Dragoslav Krnajski, Velizar Krstić, Branko Miljuš, Petar i Marko Omčikus, Zoran Graovac, Rastko Ćirić , Dušan Otašević, Mileta Prodanović, Mrđan Bajić, Tanja Ostojić, Jovan Čekić, Slobodan Šijan...

Sajt Šumatovačke je www.sumatovacka.rs, a detalji o upisnom roku i programima nalaze se i u rubrici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav