Vesti

Umetnički filmovi na Beldocsu

4. maj 2019.
SEEcult.org
Sanjajuci secanja
Sanjajuci secanja

Među više od sto dokumentarnih filmova, koje premijerno predstavlja od 8. do 15. maja u Beogradu, 12. Međunarodni festival Beldocs nudi i izbor umetničkih filmova, odnosno filmova o umetnicima.

Prvi od njih je dokumentarac “Sanjajući sećanja na danas” (Dreaming the memories of now) vizuelnih umetnika Geske Brečević i Roberta Brečevića, koji je na programu 11. maja u 17.30 sati u Jugoslovenskoj kinoteci, a prikazuje njihov put sa petogodišnjom ćerkom u mitski prostor spoljnjih delova južnog Meksika, gde otkrivaju složene priče u kojima se vreme, sećanje i nostalgija kontinuirano obnavljaju.

Sanjajući sećanja na danas” vodi gledaoce kroz zapanjujuće i duboko istraživanje umetničkog procesa stvaranja i eterične izjave ljubavi prema jednom mestu. Kako su naveli organizatori Beldocsa, to je eksperimentalni esej-film, rastežući žanr dokumentarnog filma, komponovan od dalekosežnih misli, suncem obasjanih slika i prizora misterije, vođen pesničkim glasom pripovedača i uzbudljivim, visceralnim zvukom. Pokušaj zaustavljanja vremena snimanjem uspomena na potomstvo pokazuje se kao istinska taština.

Geska Helena Brečević (1975) i Robert Brečević (1971) međunarodno su priznati umetnički duo Performing Pictures, čija se dela odnose na memoriju i pokret, povezujući jezik i pokretne slike na način koji progoni misli i koji često zahteva odgovor gledaoca. Njihov sve veći opus video animacija, filmskih ukazanja i usputnih zabeleški zamagljuje linije između medijskih formi, između nepomičnih i pokretnih slika, te između prolaznosti i trajnosti. Njihove slike su opipljive, često postavljene kao objekti izvan kruga likovnih umetnosti.

Film “Sanjajući sećanja na danas”, nastao u koprodukciji Meksika, Hrvatske, Islanda i Švedske, a nakon projekcije u Jugoslovenskoj kinoteci, sledi Q&A.

Beldocs premijerno predstavlja i film “Suma” (Summa) Andreja Kutsile, proglašen najboljim srednjemetražnim dokumentarcem na prestižnom IDFA u Amsterdamu 2018. godine, a biće prikazan 13. maja u 16.30 sati u Muzeju Jugoslovenske kinoteke.

To je priča o mladoj beloruskoj umetnici koja odlazi iz porodičnog doma u Minsku kako bi posetila prijatelja, starijeg slikara Andrzeja Strumillu u njegovoj idiličnoj kući u Poljskoj. Za nju je putovanje dobrodošlo skretanje misli s gradskog života, a za njega je prekid usamljenog postojanja obeleženog starošću. Prijatnu rutinu crtanja, razgovora, jahanja i poslova oko kuće prekidaju samo pozivi supruga umetnice, koji želi da se ona vrati kući. Ali ona želi da još ostane tu…

Reditelj Andrei Kutsila (1983) diplomirao je 2007. novinarstvo na državnom univerzitetu u Belorusiji, a 2009. završio je Belorusku državnu akademiju umetnosti. Trenutno radi kao frilenser za producentske kuće i TV. Snimio je više od deset kratkih i srednjemetražnih filmova. Bio je učesnik mnogih međunarodnih obrazovnih projekata (IDFAkademija, Berlinale talenti…).

Sa prošlogodišnjeg IDFA dolazi i film “Kraj radnog vremena” (Closing time) švajcarske rediteljke Nicole Vogele, koji je prikazan i u Lokarnu, a predstavlja filmsku meditaciju nad onim trenucima "između" - kaleidoskopsko putovanje koje se oslanja na boje, senzacije, životinje, tajfune i tamno nebo boje jorgovana - materijale života.

Gospodin Kuo i njegova supruga gospođa Lin kuvaju za besane njihovog grada. Oni rade celu noć i spavaju tokom dana, kao i mnogi drugi u uvek užurbanom Taipeiju. Sve dok jednog jutra, vraćajući se sa pijace, gospodin Kuo ne izađe sa autoputa na neki drugi izlaz... “Kraj radnog vremena” je pokušaj beleženja vremena, vežba posmatranja…

Rediteljka Nicole Vogele (1983) studirala je dokumentarni film na Filmskoj akademiji u Baden Virtembergu, a za prvi kratki dokumentarni film “Frau Loosli” osvojila je nagradu za postprodukciju za najbolji švajcarski film na festivalu Visions du Reel 2013. Njen drugi kratki film “In die Innereien” premijerno je prikazan na DOK Lajpcigu, a “Nebel” na Berlinalu 2014, na kojem je dobila počasno priznanje.

Film “Kraj radnog vremena” biće prikazan 14. maja u 21 sat u Dvorani Kulturnog centra Beograda, nakon čega sledi i razgovor sa publikom.

Beldocs će biti održan u više bioskopskih dvorana, a pored domaćeg i takmičarskog programa, nudi i muzičke, biografske i pejzažne dokumentarce, izbor savremenog portugalskog dokumentarnog filma, kao i u retrospektive japanskog autora Kazua Hare i Gorana Devića iz Hrvatske.

Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi