Umetnička istraživanja u oblasti vizuelnih umetnosti tema su nove onlajn tribine koju organizuje Kulturpunkt u saradnji sa portalom SEEcult.org, u nastavku višegodišnjih aktivnosti posvećenih kritici savremene umetnosti u regionu. Tribina “Umetničko istraživanje: kritika i praksa” biće održana 1. aprila u 18 sati na Fejsbuk stranicama portala Kulturpunkt i SEEcult, a pružiće kustosku, kritičarsku i umetničku vizuru na datu temu.
U razgovoru će učestvovati umetnica Katerina Duda, kritičarka Miona Muštra i kustoskinja i kritičarka Maja Ćirić, a vodiće ga kustoskinja Lea Vene.
Umetničko istraživanje je široka i fluidna kategorija koja u praksi poprima različita značenja. Ipak, kada govorimo o umetničkom istraživanju, najčešće govorimo o praksama koje spajaju umetničke pristupe s metodama rada koje se preuzimaju iz drugih područja, kao što je naučno istraživanje. Drugim rečima, radi se o procesima za koje se vežu odrednice kao što su inter- ili transdisciplinarnost, hibridnost i procesualnost.
Upravo zbog svoje otvorenosti, takve prakse se suočavaju sa izazovima na više nivoa - od osmišljavanja, preko sprovođenja i produkcije, pa sve do interpretacije i recepcije. Polazeći od tih izazova, tribina će rastvoriti kompleksno i živo polje umetničkih istraživanja. Prepoznavanje i definisanje specifičnosti ovakvih radnih procesa, (ne)mogućnost njihove realizacije koju uslovljavaju spoljni faktori, prisutnost i uloga umetničkih istraživanja u akademskom kontekstu, te izazovi koje umetnička istraživanja postavljaju kustoskom radu i kritičarskom pristupu / neka su od pitanja koja će ova tribina postaviti.
Multimedijalna umetnica Katerina Duda diplomirala je animirani film i nove medije na Akademiji likovnih umetnosti i sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. U radovima koristi medij društvene prakse, akcije i intervencije u javnom prostoru, kao i dokumentarni film i video. Izlagala je na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inozemstvu.
Kustoskinja i kritičarka Maja Ćirić doktorirala je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, a magistrirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na kojem je i diplomirala istoriju umetnosti. Aktivna je na međunarodnoj sceni duže od 15 godina. Između ostalog, bila je kustoskinja i komesarka srpskog paviljona na Bijenalu umetnosti u Veneciji, te umetnička direktorka 18. Bijenala mladih umetnika Evrope i Mediterana u Tirani. Dobitnica je više nagrada, među kojima su “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku, CEC ArtsLink Independent Projects Award, ISCP Curator Award i Dedalus Foundation and Independent Curators International Curatorial Research Award.
Istoričarka umetnosti i anglistkinja Miona Muštra iz Zagreba diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a od 2011. do 2015. pohađala je doktorske studije Ranog novog veka. Studijski je boravila na Centralnoevropskom univerzitetu (CEU) u Budimpešti. Na zagrebačkoj Akademiji likovnih umetnosti predaje Engleski jezik 1 i 2, te Art & Culture in Croatia. Piše i prevodi tekstove iz područja vizuelnih umetnosti i kulture. Članica je Društva istoričara umetnosti Hrvatske, prati umetničku scenu, te sarađuje s portalom Kulturpunkt.hr na različitim projektima.
Lea Vene je istoričarka umetnosti, kulturna antropološkinja i teoretičarka mode. Završila je poslediplomske studije Critical Images i R-Lab na Kraljevskom institutu za umetnost u Stokholmu. Radila je kao kustoskinja u Fotogaleriji Kic i Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu, te kao deo tima ETNOFILm festivala. Trenutno je deo kustoskog tima festivala fotografije Organ vida, s Lovrom Japundžićem kurira godišnji program Galerije Močvara i radi kao istraživačica u Centru za istraživanje mode i odevanja – CIMO. Predaje kao spoljna saradnica na Tekstilno-tehnološkom fakultetu.
Tribina je organizovana uz finansijsku podršku Zaklade "Kultura nova", u sklopu projekta "Svet oko nas – Očuvanje prostora kritike". Tribina je deo programa "Kritika – jučer, danas, sutra" koji se realizuje uz podršku Ministarstva kulture i medija Hrvatske i Grada Zagreba.
*Vizual: Zoran Đukić
(SEEcult.org)