• Search form

16.10.2013 | 11:11

Umetnost i politika

Umetnost i politika

Galerija Kapsula u Ljubljani ugostiće 16. oktobra profesora Miška Šuvakovića iz Beograda, teoretičara, predavača i umetnika, povodom njegove knjige “Umetnost i politika - savremena estetika, filozofija, teorija i umetnost u vremenu globalne tranzicije” u kojoj interpretira i predstavlja ključne probleme savremene postmedijske umetnosti.

Šuvaković će održati i predavanje povodom promocije te knjige, objavljene u izdanju “Službenog glasnika” iz Beograda (2012).

Šuvaković u knjizi govori o odnosima savremene umetnost, estetike, filozofije, teorije umetnosti i kulture.

Pojmom savremene umetnosti ukazuje na umetničke pojave posle moderne i postmoderne, odnosno o umetničkim praksama koje su razvijane posle pada Berlinskog zida.

Globalna tranzicija, prema Šuvakoviću, ukazuje na svet u kome ne postoji stabilan društveni, kulturalni ili umetnički poredak, već, pre svega, mnogostrukost nestabilnih, otvorenih, nomadskih, kriznih i fleksibilnih događaja koji se mogu prepoznati kao trenutni odnosi umetnosti i društva.

U 16 poglavlja su prezentovani i interpretirani ključni problemi savremene postmedijske umetnosti: pojam savremene umetnosti, kritika autonomije umetnosti, kritika autentičnosti stvaranja umetničkog dela, karakter ljudskog rada u umetnosti, odnosi umetnosti i moći. Naročito su tumačena sećanja na holokaust, građanski rat u Libanu, komunizam.

Prezentovane su prakse savremenih umetničkih produkcija u domenu instalacija, performansa, predavačkog ili teorijskog performansa, plesa, novih medija, filma, fotografije, videa. Interpretirane su pojave umetničkog aktivizma, prezentovanja fenomenologije nasilja i terorizma u savremenom svetu, te funkcije samoorganizovanja i samoobrazovanja u savremenoj umetnosti.

Miško Šuvaković objavio je od 1989. godine čak 35 knjiga na srpskom, hrvatskom, slovenačkom i engleskom jeziku.

Doktorirao je na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu 1993. godine, a predaje estetiku na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, kao i predmet Teorija umetnosti na Interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Bio je član konceptualne Grupe 143 (1975-80) i neformalne teorijske grupe Zajednica za istraživanje prostora (1982-89).

Aktivan je i u okviru teorijske platforme Teorija koja Hoda (TkH) od 2000.

Učestvovao je u uređivanju časopisova kao što su “Katalog 143” (Beograd, 1976-1978), "Mentalni prostor" (Beograd, 1982-87), "TransKatalog" (Novi Sad, 1995-1998), “Teorija koja hoda” (Beograd, od 2001), ”AM Časopis za studije umetnosti i medija” (Beograd, od 2012).

Galerija Kapsula deluje u okviru Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E. u Ljubljani.

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, performans, 1973, SKC Beograd
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav