Dojče banka, koja ima jednu od najvećih umetničkih kolekcija, otvara 24. februara renovirane kule svog sedišta u Frankfurtu (Deutsche Bank Towers), a na ukupno 60 spratova predstaviće radove umetnika iz celog sveta, uključujući dvadesetak iz Evrope, među kojima su i Ivan Grubanov iz Srbije i Jane Čalovski iz Makedonije.
Svaki sprat posvećen je jednom umetniku, a ukupno će biti predstavljeno oko 1.500 radova iz više od 900 eksozitura Dojče banke iz celog sveta.
Mladi nemački umetnici i evropska avangarda su u prvom tornju, a u drugom su umetnici iz Azije, Severne i Južne Amerike, Bliskog Istoka i Afrike.
Evropski deo kolekcije posvećen je “otkrivanju novih regiona”, posebno iz južnih i jugoistočnih delova Evrope, koji daju novi impuls starom kontinentu. Nakon pada komunizma, pojavila se živa umetnička scena koja još nije sasvim otkrivena, a odlikuje je kombinovanje izraza represivne istorije i novih formi izražavanja i društvenog kriticizma.
Evropu predstavljaju umetnici različitih generacija, među kojima su, pored Grubanova i Čalovskog, i Nedko Solakov iz Bugarske, albanski umetnici Adrian Paci i Anri Sala, kao i Jakub Julian Ziólkowski iz Poljske.
Grubanov se nakon studija u Beogradu usavršavao u Amsterdamu, Londonu i Madridu, a skrenuo je na sebe pažnju najpre crtežima koje je radio za vreme suđenja Slobodanu Miloševiću pred Haškim tribunalom.
Samostalno je izlagao i učestvovao na grupnim izložbama širom Evrope, kao i u Njujorku i Torontu, a prema njegovim rečima, uprkos izostanku bilo kakve institucionalne podrške, nastavlja da radi izložbe prestižnih referenci gotovo svakog meseca i nikada neće odustati.
Dojče banka u obnovljenim kulama, koje su prvi put otvorene 60-ih godina 20. veka, i predstavlja najviše umetnika iz Evrope, uključujući nemačku selekciju. Dok je ranije fokus bio na nemačkim “klasicima”, kao što su Jozef Bojs (Joseph Beuys) i Gerhard Rihter (Richter), sada dominira mlađa generacija umetnika.
Spratovi posvećeni bliskoistočnoj i afričkoj umetnosti koncipirani su kao preispitivanje klišea. Stavovima o Africi i Bliskom Istoku kao mestima za egzotičan odmor, najsiromašnijim delovima sveta ili ratnim teritorijama, suprotstavljeni su radovi umetnika koji govore drugačijim jezikom, izražavajući rastuće samopouzdanje, osetljiva pitanja aktuelnih društvenih odnosa i nadu u bolju budućnosti tih regiona.
Umetnicima iz Severne i Južne Amerike - od Vankuvera do Buenos Airesa, posvećeno je 15-ak spratova, a prema navodima Dojče banke, iako se Njujork i dalje smatra najznačajnijom svetskom umetničkom metropolom, više nema monopol. Kanada i Latinska Amerika, sa svojim uzbudljivim scenama, privlače sve veću međunarodnu pažnju.
Azijsko-pacifički region, tematski fokusiran na globalizaciju, takođe predstavlja petnaestak umetnika, među kojima je i Takaši Murakami.
Prema navodima Dojče banke, savremeni umetnici u Aziji bave se problemom globalizacije intenzivnije nego umetnici u ostalim delovima sveta. Posebno u Kini mnogi umetnici reflektuju enormne kulturne i socijalne promene koje su se dogodile poslednjih godina. Interakcija različitih kultura, pitanja identiteta i rapidnih promena u društvu, smanjuju pritom jaz između tradicionalnog i modernog.
Nova izložba u oblakoderima Dojče banke u Frankfurtu moći će da se obiđe uz stručno vođenje, a predviđene su i tematske ture
Dojče banka ukupno poseduje više od 56.000 umetničkih dela, raspoređenih na više od 900 lokacija u 48 zemalja.
Stvaranje kolekcije započeto je još krajem 70-ih godina, a u međuvremenu je postala najveća korporativna zbirka umetnosti u svetu.
Više o kolekciji Dojče banke i izložbi u njenom sedištu u Frankfurtu moguće je naći na http://dbcollection.db.com/kunst-in-den-tuermen/en/index.html#/europe
(SEEcult.org)