Umetnica Marica Radojčić, poznata po eksperimentalnim i višemedijskim radovima, zasnovanim na matematičkim, filozofskim i metafizičkim idejama, predstavlja se 13. marta u Matematičkoj gimnaziji u Beogradu izložbom “Univerzalne mašine” koja se sastoji od ambijentalnog prostora nastalog projekcijama kompjuterskih animacija i ambijentalnog zvuka.
Projekat “Univerzalne mašine” datira iz 2006. godine i pravljen je po porudžbini za Berlin, za proslavu 150 godina rođenja slavog naučnika Nikole Tesle, održanu u tamošnjem centru Tesla. Premijeru u Beogradu imao je pre dve godine na eksperimentalnom festivalu Eho u Kazamatima Vojnog muzeja, a prošle godine prikazan je u Muzeju Nikole Tesle, kao i u okviru izložbe “Algebra” u umetničkom centru ITS-Z1 u Ritopeku.
Projekcije kompjuterskih animacija (softver Autodesk Maya 8.0, postprodukcija Adobe Premiere Pro 7.0), uz ambijentalni zvuk, praćeni su na izložbi ciklusom kompjuterskih grafika rađenih specijalno za izložbu (takođe softver Maya 8.0) u Matematičkoj gimnaziji.
Projekat je zasnovan na matematičko-umetničkoj spekulaciji Marice Radojčić o mogućnosti približavanja analognog digitalnim reprezentacijma, o mogućnosti ukidanja pikselskih “rupa”, kao i o mogućnosti konstrukcije ternarnih ili čak neprekidnih univerzalnih mašina - ternarnih zbog Tesline opsesije brojem tri, a neprekidnih zato što je neprekidnost bliža suštini elektriciteta, i što ona karakteriše naše misli, opažaje, osećaje, intuiciju, emocije …
U tekstu za katalog izložbe “Univerzalne mašine” Aleksandar Jerkov kaže da, osim istine ispisane matematičkim jezikom, postoji i umetnički zapis istine sveta. Zato su kreativni prostori Marice Radojčić “krcati tragovima dvostruke imaginacije, jedne koja umetnički otelotvoruje matematičke simbole i druge koja umetničkom bitku koji se ne sastoji ni od čega osim samoga sebe hoće da podari polifukcionalan simbolički jezik: misao, znak, osećaj i duboku, opredmećenu spoznaju. Umetnost i koncept, matematički simboli i prostor su se sjedinili”, naveo je Jerkov.
Matematičarka i umetnica Marica Radojčić godinama je bila profesorka na Matematičkom fakultetu, a kao gostujući profesor i istraživač, boravila je na univerzitetima u Moskvi, Hamburgu, Bonu, Filadelfiji, Berkliju, Stanfordu, Njujorku...
Njena eksperimentalna i višemedijska umetnost zasnovana je na matematičkim, filozofskim i metafizičkim idejama (semantički slojevi jezika, paradoksi, beskonačnost, granice naše datosti, mogućnost iskoraka...).
Dobitnica je Fulbrajtove nagrade za matematiku za školsku godinu 1985-86. godinu koju je provela u Njujorku, na Njujorškom univerzitetu, kao direktor američko-jugoslovenskog projekta iz matematičke lingvistike. Njeni matematički radovi pripadaju univerzalnim algebrama, matematičkoj lingvistici i numeričkoj matematici.
Od 1985. godine izlaže u Njujorku, gde je imala četiti samostalne i 20 grupnih izložbi.
Učestvovala je u više međunarodnih projekata u Evropi, Americi, Africi.
Članica je Udruženja likovnih umetika Srbije i međunarodnog IKG - internationales Künstler Gremium .
Marica Radojčić se bavi i organizacijom i produkcijom, kako umetničkih, tako naučnih i interdisciplinarnih projekata - osnivačica je i predsednica organizacije UMNA - Umetnost & Nauka.
Autorka je i oganizatorka više velikih međunarodnih interdisciplinarnih projekata i jedan je od osnivača Grupe za digitalnu umetnost na Interdisciplinarnim postiplomskim studijama Univerziteta umetnosti u Beogadu, gde je nekoliko godina rukovodila smerom Totalno digitalno stvaralaštvo.
U Galeriji Matice srpske u Novom Sadu osnovan je 2009. godine legat Marice Radojčić koji broji 87 radova iz svih perioda njenog stvaralaštva.
Radovi Marice Radojčić predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)