• Search form

19.12.2021 | 19:07

Uručena nagrada Niko Garone, Narcis/e u čast nagrađenih

Uručena nagrada Niko Garone, Narcis/e u čast nagrađenih

Nagrada “Niko Garone” za 2020. i 2021. godinu svečano je uručena 18. decembra u Centru za kulturu Smederevo novinarki Zorici Dimitrijević iz Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno Tatjani Nježić u ime redakcije pozorišnih novina Ludus, a u čast dobitnica tog priznanja za posebno medijsko angažovanje u oblasti kulture, izvedena je nova predstava Pozorišta Patos i Hleb teatra “Narcis/e”, u režiji Sanje Krsmanović Tasić.

Zorica Dimitrijević, kojoj zbog pandemije nagrada nije mogla biti uručena 2020. godine, i Tatjana Nježić, urednica Ludusa, istakle su tom prilikom značaj kulture i umetnosti, posebno u kriznom vremenu, ali i važnost postavljanja pitanja i kritičkog sagledavanja stvarnosti.
 
Opisujući sebe kao novinara – izveštača, dakle posmatrača, Zorica Dimitrijević, koja već godinama prati pozorište i film, istakla je važnost tačne i potpune informacije, jer samo kompletna vest predstavlja osnovu na kojoj mogu da se grade ispravni stavovi, donesu odluke o akciji, izjasni za ili protiv.

“U obrazloženju nagrade pominje se kako na konferencijama često postavljam pitanja. Da. Smatram da je radoznalost pozitivna osobina. I svakako potrebna da se naši tekstovi ne bi sveli na PR reklame. Dugo sam bila agencijski novinar, u kulturnoj rubrici, a u poslednjih šest godina imam sreću da radim za ugledni Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org. Uvek sam se trudila da moji tekstovi budu korisni u smislu da onaj ko ih čita ima tačnu sliku šta je i kako je bilo, kao da je prisustvovao događaju”, rekla je Zorica Dimitrijević, napominjući i da joj  praćenje događaja u kulturi, najviše u oblasti pozorišta i filma, predstavlja ne samo posao nego i zadovoljstvo, te da želi da i drugima prenese taj osećaj i doprinese jačanju svesti o važnosti bavljenja kulturom, koja pokreće suštinske teme – ko smo, gde smo i šta nam je činiti – i kao pojedinci i kao društvo.

U tom kontekstu istakla je i značaj osnivanja nagrade “Niko Garone” Pozorišta Patos, kao i ukupnog rada tog nezavisnog teatra u nastojanju da, uprkos svim teškoćama, neguje i širi prave vrednosti u današnje – u najmanju ruku čudno vreme.

Tatjana Nježić, koja je primila nagradu “Niko Garone” za 2021. godinu kao glavna urednica Ludusa, pozorišnih novina Udruženja dramskih umetnika Srbije, takođe je istakla značaj kulture i umetnosti kao same srži života, i to u svakom smislu – od svakodnevice pa dalje.

Slikovito govoreći, kako je navela, kada čovek umre, svi kilogrami i santimetri su tu, ali života nema. Nedostaje, izračunali su medicinari, tek neki gram – gram duše. E to je kultura, istakla je Tatjana Nježić. Upravo je kultura, prožimajući u sebi i etiku i estetiku, i u širem i u užem smislu, omogućila čoveku – koji je biološki najneotpornije živo biće među svim toplokrvnim stvorenjima – da se popne na vrh piramide. Upravo ga ona opominje kako mu valja bivstvovati na tom vrhu da se nebi sve survalo u ništavilo, naglasila je ona, ističući da je vreme pokazalo i da je kultura ne samo žilava, nego i da je blistavo, precizno ogledalo koje dubinski skenira.

Kako je dodala, oni koji kroje današnje doba - precenjujući zapravo svoju političku i finasijsku moć, i prečesto umišljajući da su bogovi - dali su sve od sebe da kulturu marginalizuju, potcene je, zloupotrebe, i što je možda najstrašnije da joj zamene identitet, nastojeći da je pretvore u entrtejment, selebriti... što pre svega govori o njima.

Sa društvene i političke tačke gledišta, naglasila je Tatjana Nježić, ako nas išta bude spasilo – biće to kultura. Samo će ona sačuvati i život i identitet. To su pokazali i nedavno glumci odlaskom u Gornje Nedeljice da pruže podršku tamošnjim građanima (a time i svima nama) u ekološkoj borbi za zdravu životnu sredinu, a protiv Rio Tinta. Iskoračujući iz svojih profesija, zapravo su doslovce stali na branik života i zdravlja.

Podsetivši na reči Dejana Mijača, Tatjana Nježić istakla je da je pozorište jedina umetnost koja je i dovoljno velika da bi bila populistička i dovoljno mala da bi bila elitistička u najboljem smislu tih reči. Ono je i medij koji nam, između ostalog, pokazuje danas gde smo se obreli batrgajući se po realnosti, tačnije dokle nas je dovela građanska nedovoljna budnost, kako smo se pristajanjem i nečinjenjem našli oči u oči sa ništavilom, navela je Tatjana Nježić, dodajući da lično, radeći u Ludusu i u kulturnoj rubrici „Blica“, kao i u svakoj drugoj prilici, nastoji da se suoči, da ne zatvara oči, da sagledav stvari, pa i da se izbori sa sopstvenim stidom pre svega zbog pitanja – kako smo dozvolili da naša deca rastu u toliko goroj klimi i atmosferi nego što smo mi.

Kultura je u svemu tome, kako je istakla, i pomoć, i reper, i uporište, i ishodište. “Ona osnažuje ljudskost, pobunu i otpor kao suštinski deo smisla, bez kojih čoveku ostaje samo pristajanje i strah... Uz sve to kultura je otelotvorenje lepote, i veoma, veoma zabavna, a nije zabava. Naprotiv!”, naglasila je Tatjana Nježić.

Sličnu poruku šalje i predstava “Narcis/e”, izvedena u čast dobitnica nagrade “Niko Garone”, koja je nastavak saradnje Pozorišta Patos i Hleb teatra iz Beograda nakon predstave “2100: Skaksa o Aski”, takođe u režiji Sanje Krsmanović Tasić.

Uz tri mlade glumice Isidoru Đorđević, Anđelu Mladenović i Anu Ivanković, kroz kreativni dramski proces priređeno je autentično scensko istraživanje o narcisoidnim ličnostima u društvu, državi, okolini i na društvenim mrežama, o prihvatanju toga da nismo savršeni, već ljudski ranjivi, nepotpuni, u neprestanoj izgradnji i ponovnom otkrivanju sebe.

Originalnu muziku za predstavu “Narcis/e” komponovao je Jugoslav Hadžić, a plakat je oslikala i priredila mlada slikarka Ljubica Kokotović, čija je nedavna izložba “Aspekti selfa” i poslužila kao inspiracija tokom procesa kreiranja te predstave.

Predstava “Narcis/e” nastala je u okviru festivala “Na sopstveni pogon” Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, uz podršku Centra za kulturu Smederevo.

Nagrada “Niko Garone” za posebno angažovanje novinara, novinskih redakcija i medijskih kuća u oblasti kulture ustanovljena je na međunarodnom multimedijalnom festivalu Patosoffiranje 2014. godine.

Komisiju za izbor dobitnika za 2021. godinu činili su dosadašnji dobitnici te nagrade - redakcija Kulturnog dnevnika RTS-a, Portal za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org, novinari smederevskih medija Snežana Glišić i Dragan Pavlović, Kulturni dodatak lista Politika, teatrološkinja i pozorišna kritičarka dnevnog lista Politika Ana Tasić, novinarka nedeljnika Vreme Sonja Ćirić, novinarka i urednica Drugog programa Radio Beograda Miška Knežević i novinarka portala SEEcult.org Zorica Dimitrijević.

Niko Garone, čijim je imenom nazvana nagrada, bio je novinar i pozorišni kritičar italijanskog lista Republika, koji je posvećeno pratio i afirmisao savremenu italijansku i evropsku pozorišnu i plesnu scenu, a od 2005. godine, kroz aktivnosti omladinskog pozorišta PATOS i njihovog festivala Patosoffiranje, i nezavisnu kulturu u Srbiji i regionu. Autor je publikacije Nova lica Srbije i dokumentarnog filma o inkluzivnom pozorišnom projektu Nomad scena. Njegov sin je danas svetski priznati reditelj Mateo Garone.

Niko Garone preminuo je u Rimu 2009. godine.

*Foto: Aleksandra Manojlović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r