Vesti

Uslovi zajedničkog razmišlјanja

6. oktobar 2017.
SEEcult.org
Uslovi zajedničkog razmišlјanja
DasArts Open Lab Presentations to round off the Block "Current Events in the Past Tense". Together with mentors Lina Saneh and Rabih Mroué the participants have been investigating actuality and its mediated manifestations . They will present some of the material that evolved out of this investigation. Participents: Margo van de Linde, Sonja Jokiniemi, Emke Idema, Bojan Djordjev, Laila Soliman.

Umetnička galerija “Nadežda Petrović” u Čačku predstavlja od 6. oktobra izložbu “Uslovi zajedničkog razmišlјanja – trilogija o kapitalizmu, marksizmu i revolucijiBojana Đorđeva, dobitnika nagrade publike na 28. Memorijalu Nadežde Petrović, koji je tu postavku zamislio kao otvoren proces u kojem nastaje u etapama kroz prostorne i performativne intervencije, odnosno kao aktivna umetnička praksa u konstantnom dijalogu i pokretu.

Izložba se tematski osvrće na poslednjih pet godina umetničke prakse Đorđeva koja je vezana za izvođačke umetnosti i koja se zasniva na aktivnom radu sa publikom, kroz istraživanje potencijala korišćenja institucije umetnosti kao mesta i okolnosti učenja, refleksije i isprobavanja novih modela organizacije društva.

U žiži interesovanja su, prema rečima Đorđeva, politička i društvena pitanja sadašnjice: kriza kapitalizma, odnos prema nasleđu levice, formiranje i politička težina kolektiva kao i (materijalni) uslovi za zajedničko razmišlјanje.

Uslovi zajedničkog razmišlјanja se realizuje kroz tri performansa.

Šta sam naučio o kapitalizmu” je monolog u kojem Đorđev otvara i deli sopstveni proces učenja sa publikom. Zidovi galerije tretirani su kao beležnica i kako se koji pojam obradi i usvoji, pređe sa zida u zajednički prostor znanja, on se i prekreči. “Diskretni šarm marksizma” spaja scenu, trpezu i agoru u jedinstveni dispozitiv i servira marksističke tekstove o klasnoj borbi i revoluciji kao večeru od šest jela. Specijalno za izložbu u Čačku proizveden je i novi rad u saradnji sa likovnim umetnikom Sinišom IlićemOrijentacija u 100 revolucija”, koji hronologiju i sistematizaciju pokušanih i uspelih revolucija od 1917. do 2017. i njihove političke artikulacije, nastojeći da materijalizuje i izvede kao specifičnu mapu sveta od 100 kvadratnih metara.

Diskretni šarm marksizma, 49. Bitef, 2015, foto: Jelena Janković

Izložba će biti otvorena 6. oktobra performansom “Šta sam naučio o kapitalizmu”, dok će dan kasnije biti izvedena performans večera u šest sledova “Diskretni šarm marksizma”, a za 14. oktobar najavljena je akcija “Orijentacija u 100 revolucija”.

Performans “Diskretni šarm marksizma”, izveden na 49. Bitefu u Beogradu 2015. godine, koprodukcija je DasArts iz Amsterdama i Teorije koja Hoda (TkH) iz Beograda. Grafički dizajn potpisuje Katarina Popović, dizajn prostora Siniša Ilić, prevod na srpsko-hrvatski Vera Konjović, a muzičari su Petar Glјeb i Katarina Jovković.

Akcija “Orijentacija u 100 revolucija” koprodukcija je UG “Nadežda Petrović” i TkH, uz podršku programa Kultura Evropske unije kroz projekat Create to Connect. Performans je koncipiran i probno izveden 2016. na programu umetničke rezidencije Bundeskanzleramt i KulturKontakt u Austriji.

Siniša Ilić, kolaž, 2016.

Bojan Đorđev (1977), pozorišni i performans umetnik obrazovan u polјu pozorišta i teorije umetnosti u Beogradu i Amsterdamu, član je uredničkog kolektiva i su-osnivač platforme Teorija koja Hoda i TkH časopisa za teoriju izvođačkih umetnosti. Pored Beograda, njegovi radovi su prikazivani u Berlinu, Briselu, Amsterdamu, Nјujorku, Beču, Cirihu, Zagrebu, Rijeci, Ljublјani… Nјegova recentna umetnička praksa istražuje performativne formate marksističke misli i nasleđa levice. U proleće 2016. putovao do Buenos Aires teretnim brodom da bi proučavao zapetlјanu koreografiju svetske trgovine, što je rezultiralo performansom Said to contain, koji je izveden i na nedavnoj 18. Bitef Polifoniji u Beogradu.

Đorđev je na 28. Memorijalu Nadežde Petrović “Pred sudom predstavio rad “Slučaj Bares – javno čitanje transkripta dadaističkog suđenja” (u saradnji sa Tanjom Šlјivar i Sinišom Ilićem).

Šta sam naučio o kapitalizmu, 2012, foto: Thomas Lenden

Za performans 7. oktobra i akciju 14. oktobra organizovan je besplatan prevoz za zainteresovane iz Beograda (rezervacija mesta na ana.anakijev@gmail.com).

Izložba u UG “Nadežda Petrović” biće otvorena do 20. oktobra.

(SEEcult.org)

Tagovi