Vesti

Ustajte ugnjetene na svetu!

6. mart 2017.
SEEcult.org
Ustajte ugnjetene na svetu!
Ustajte ugnjetene na svetu!

Ženske organizacije širom Srbije obeležiće 8. mart, Međunarodni dan žena, nizom akcija kojima se priključuju globalnoj kampanji protiv klasnog i kolonijalnog iskorišćavanja žena, sa zahtevima za slobodu i socijalnu pravdu. Osmomartovski protestni marš u centru Beograda biće održan pod sloganom “Ustajte ugnjetene na svetu!”, a niz programa najavljeno je i u Pančevu, Novom Bečeju, Leskovcu, Kruševcu, Pirotu, Užicu, Prijepolju, Tutinu…

Protestni marš u Beogradu, koji organizuju Mreža Žene protiv nasilja, Romska ženska mreža, Žene u crnom, Levi samit Srbije i Rekonstrukcija Ženski fond, počinje 8. marta u podne na Trgu republike, a proći će Kolarčevom, Terazijama, ulicama Kralja Milana, Kneza Miloša, Nemanjinom, Balkanskom i Gavrila Principa do Magacina u Kraljevića Marka, gde se završava izložbom “Internacionalistička solidarnost” sa
posterima i plakatima iz celog sveta u vezi sa 8. martom.

Na inicijativu žena iz Argentine i Italije, ove godine se širom sveta organizuju štrajkovi žena kojima se obelodanjuje: da kapital eksploatiše svet rada – prekarijat; da nacionalne države i tržište eksploatišu žene jer se zadužuju u njihovo ime; da države kriminalizuju migrante i izbeglice; da se ne priznaje neplaćeni i nevidljivi kućni rad žena i briga o drugima i da ekonomsko nasilje pojačava muško nasilje prema ženama, čiji je najbrutalniji vid femicid.

U Srbiji, kao i u ostatku sveta, među ženama ima više nezaposlenih, socijalno i zdravstveno ugroženih, više žrtava zlostavljanja na radnom mestu i žrtava porodičnog i partnerskog nasilja i ubistava, te više žrtava seksualnog nasilja u celini. Vlast je, kako poručuju organizatorke protesta,  nesposobna da ponudi izlaz iz strukturne krize i poboljša život stanovništva, pa potpiruje međuetničke tenzije i stvara atmosferu straha, koja posledično utiče na jačanje nacionalizma, patrijarhata i retradicionalizaciju na svim nivoima.

“Stoga ćemo ovog 8. marta marširati za sve žene: radnice, nezaposlene, žene izbeglice, žene žrtve muškog nasilja i femicida, lezbejke, Romkinje, žene sa invaliditetom, za drugarice i reći ćemo glasno: NE privatizacijama, lošim uslovima rada, mizernim platama, eksploataciji, samovolji poslodavaca, ćutanju inspekcija rada; NE nesigurnosti radnog mesta, visokoj stopi nezaposlenosti, progonu najsiromašnijih koji pokušavaju da prežive u sivoj ekonomiji; NE prećutkivanom i odobravanom rasizmu prema Romkinjama i Romima; NE nevidljivom i nepriznatom ženskom radu; NE svim podelama kojima nas zamajavaju vlasnici kapitala i državi koja služi njihovim interesima;  NE ponovnom zveckanju oružja na prostoru bivše Jugoslavije; NE zatvaranju granica za sve izbeglice”, poručile su ženske organizacije.

RŽF je tradicionalno objavila i Mapu dešavanja, koja je i jedan od načina da se zabeleži i arhivira istorija organizovanja feminističkih i ženskih organizacija povodom 8. marta, koji feminističke aktivistkinje, neposlušne građanke, buntovne žene, solidarne drugarice… obeležavaju zbog njegovog emancipatorskog i buntovnog karaktera, internacionalističke solidarnosti, antifašističkog kontinuiteta, uzajamne podrške žena i zajedničkih akcija protiv patrijarhata…

U Beogradu će, osim protestnog marša, biti održano još niz programa na različitim lokacijama, pa je u Kulturnom centru Grad najavljena BeFemova osmomartovska žurka “Bring the Noize!”, uz feminističku dodelu nagrada sa specijalnim gostima, DJ Battle i DJ Mečkicu.

U Rexu će biti održan osmomartovski koncert Ane Ćurčin i Ane Avramov, kantautorki alternativne muzičke scene, koje u nastavku serijala “Bez buke” sviraju bez pratnje benda, u svedenoj, intimnoj atmosferi “tihe muzike”. Publika može da očekuje goste i gošće: Ivana Smolović (Ika), Stefan Pejatović (Peja), Una Gašić (Bitipatibi), Marina Milošević (truba)…

Centar za ženske studije organizuje tribinu povodom 25 godina postojanja, na temu “Ženske studije i/ili studije roda”.

Uporedo sa akcijama u Beogradu, Ženska mirovna grupa u Pančevu (ŽMIG) organizuje javnu akciju “Mogu da neću”.

Ženski centar Užice organizuje uličnu akciju na Trgu partizana “2017. = 0 nasilja nad ženama”. Učenice i učenici Srednje medicinske škole izvešće performans tokom kojeg će deliti ruže od papira sa podržavajućim porukama za žene, a aktivistkinje Ženskog centra sakupljaće potpise građana za izgradnju sigurne kuće i deliti promotivne materijale.

U Kruševcu će mlade aktivistkinje Alternativnog centra za devojke izvesti performans na Trgu kosovskih junaka, a Udruženje žena Peščanik uličnu akciju za ženska radna prava na Trgu mladih.

Udruženje Žene juga u Pirotu organizuje “Ženski vašar” na centralnom gradskom trgu, Forum žena Prijepolja Sajam ženskog stvaralaštva, a Impuls u Tutinu feminističku javnu akciju stajanja sa transparentima na Gradskom trgu, te posetu lokalnom Centru za azil.

Osmomartovskim maršom tradicionalno počinje i kampanja “Mesec romskog ženskog aktivizma”, koja će biti završena 8. aprila, na Međunarodni dan Roma i Romkinja.

Romsku žensku mrežu čini 30 organizacija i inicijativa u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Bujanovacu, Vranju, Kuršumliji, Lebanu, Leskovcu, Prokuplju, Aleksincu, Pirotu, Babušnici, Dimitrovgradu, Beloj Palanci, Kruševcu, Lazarevcu, Šapcu, Ljuboviji, Pančevu, Zrenjaninu, Novom Bečeju i Žablju.

Nakon Srbije, gde je prvi put održan 2010. godine, “Mesec romskog ženskog aktivizma” počele su da obeležavaju i aktivistkinje u Bosni, Crnoj Gori, Nemačkoj, Rumuniji i Italiji.

Aktivistkinje slave romski ženski aktivizam kroz radionice, ulične akcije, tribine, javne projekcije filma “Ja hoću da imam izbor”… Uličnim akcijama biće obeležen i 21. mart, Međunarodni dan borbe protiv rasizma.

*U prilogu: Mapa dešavanja povodom 8. marta

(SEEcult.org)

Tagovi