• Search form

16.09.2013 | 20:09

Uvod u problem zvani prošlost

Uvod u problem zvani prošlost

Knjiga “Uvod u prošlost” Borisa Budena, novo izdanje Centra _kuda.org iz Novog Sada, bavi se kulturnom povešću bivše Jugoslavije koju ne tretira kao posebnu disciplinu istoriografije, već kao samu formu u kojoj se danas ukazuje prošlost. Buden napominje da to nije knjiga o prošlosti, već “uvod u problem zvan prošlost”.

Knjigu su realizovali Boris Buden, koji je napisao tekstove i vodio razgovor sa filmskim režiserom Želimirom Žilnikom iz Novog Sada, Žilnik koji je odgovarao na Budenova pitanja usmeno i pisano, tim kuda.org, koji je inicirao to izdanje, uredio ga, redigovao i koordinisao ceo proces, te Žiga Testen, koji je grafički oblikovao knjigu.

Knjiga “Uvod u prošlost”, kako je napomenuo Buden u predgovoru, polazi od sumnje u disciplinarnu kompetentnost profesionalnih istoričara, odnosno, u današnju relevantnost njihovog predmeta, istorije same.

“Ono što je za njih neupitna pretpostavka pouzdanog razumevanja prošlosti, takozvano jedinstvo istorijskog vremena, za ovu knjigu više ne postoji. Ona, naprotiv, polazi upravo od raspada tog jedinstva i nestanka tog istorijskog vremena. Za nju je prošlost postistorijska kategorija”, naveo je Buden.

Za knjigu “Uvod u prošlost” kulturna povest je sama forma u kojoj nam se danas ukazuje prošlost. “U meri u kojoj smo svesni prošlosti, svesni smo je kao kulture”, naveo je Buden u predgovoru.

“Konkretno, kada se u ovoj knjizi govori o kulturnoj proizvodnji bivše Jugoslavije, o filmovima, odnosno o takozvanom filmskom jeziku reditelja Želimira Žilnika, kada se u njoj raspravlja o sukobima u kulturi, njihovim akterima, odnosu politike i umetnosti, o ekonomskim pretpostavkama filmske produkcije i njenim društvenim efektima, onda se o tome ne govori u disciplinarnom smislu jedne, recimo, povesti jugoslovenskog filma, odnosno, individualnog filmskog dela određenog reditelja, pri čemu kategorije društva, politike i ekonomije služe kontekstualizaciji jednog po sebi čisto kulturnog narativa. Kultura se ne zbiva u nekakvom unapred zadanom ekonomskom, političkom i društvenom kontekstu; ona je kao takva uvek već i ekonomska činjenica i politički faktor i društveni proizvod. Ona nam ne govori o tome kakva je prošlost doista bila, nego jeste ta prošlost u njenoj prisutnosti, aktuelnosti, neizvesnosti, otvorenosti. Ona je prošlost sa one strane njene razlike spram sadašnjosti i budućnosti...”, naveo je Buden.

Jedna od od glavnih intencija knjige “Uvod u prošlost” jeste pružiti otpor autoritarnoj kanonizaciji kao bogomdanom pravu institucionalizovane kulturne prakse, sabotirati projekt nacionalne baštine, ukazati na njegova imanentna protivurečja, falsifikacije i manipulacije kulturnim i društvenim vrednostima, na njegovu ideološku funkciju i političku zloupotrebu.

“Ne samo filmsko delo Želimira Žilnika, nego upravo socijalna, politička i moralna dimenzija tog dela, navlastito se opiru svakoj kanonizaciji, posebno onoj nacionalne kulture...”, naveo je Buden.

Knjiga “Uvod u prošlost” deo je istraživanja Centra_kuda.org i saradnika kroz koje se vrši analiza društvenog, kulturnog i intelektualnog nasleđa bivše Jugoslavije, Vojvodine i Novog Sada - kroz projekte “Trajni čas umetnosti”, “Medijska ontologija” i “Političke prakse (post-) jugoslovenske umetnosti”. Tim projektima se uspostavlja novo čitanje progresivnih praksi neoavangarde danas i otvara novi put komunikacije tih praksi i savremene umetničke produkcije.

Publikacija je objavljena u okviru projekta “Individualne utopije nekad i sad - Diskontinuitet generacijskog dijaloga ili šta nam je zajedničko?”. Projekat je podržan od Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu, a objavljivanje publikacije dodatno je podržao i Sekretarijat za kulturu i javno informisanje Pokrajine Vojvodine.

Knjiga je objavljena u izdavačkoj ediciji kuda.read, koja je posvećena istraživanju kritičkog pristupa novim medijima, politici, novim odnosima u kulturi i u umetničkoj teoriji i praksi.

Knjigu je u elektronskoj formi (pdf) moguće besplatno preuzeti sa sajta kuda.org, a u štampanoj se može naći u knjižarama u Beogradu (Beopolis) i Novom Sadu (Gradska knjižara, Bulevar books, Lemijeva knjižara, Prostorija - Materra, CK13, Solaris i u prostoru Centra_kuda.org).

Krajem novembra je planirana promocija u Novom Sadu, a očekuje se i učešće Budena.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i