Među šestoro pisaca u užem izboru za ovogodišnju nagradu Buker su američka autorka En Tajler (Anne Tyler), dobitnica Pulicera, te britanski pisac Tom Makarti (McCarthy), jedini koji je bio i ranije nominovan za to književno priznanje vredno čak 50.000 funti.
Uz Tajlerovu, nominovanu za roman “A Spool of Blue Thread”, te Makartija (Satin Island), u užem izboru su i Marlon Džejms (James) sa Jamajke (A Brief History of Seven Killings), Čigozi Obioma (Chigozie) iz Nigerije (The Fishermen), te Hanja Yanagiara (Hanya Yanagihara) iz SAD (A Little Life) i Sundžev Sahota (Sunjeev) iz Velike Britanije (The Year of the Runaways).
Obioma (28) je najmlađi kandidat za Bukera, a nominovan je za debitantski roman, dok je Džejms prvi autor sa Jamajke koji je u trci za tu nagradu koja se od 2014. godine dodeljuje piscima koji pišu na engleskom, bez obzira na njihovu nacionalnost.
Predsedavajući žirija Majkl Vud (Michael Wood) izrazio je oduševljenje raznolikošću knjiga u užem izboru, koja je sticaj okolnosti, jer se, kako je rekao, to nije posebno tražilo. To ujedno, dodao je, znači da je roman živ i da se dobro razvija na različitim prostorima u svetu.
Žiri je ove godine uzeo u obzir 156 knjiga, a u širem izboru bilo ih je 13.
Autori u užem izboru dobijaju po 2.500 funti, uz novo izdanje i promociju nominovane knjige. Pobednik će dobiti ček na 50.000 funti, a kome će to poći za rukom biće poznato 13. oktobra na ceremoniji u Londonu koju će prenositi BiBiSi.
Nagrada Buker, ustanovljena 1969. godine, bila je ranije namenjena samo autorima iz Velike Britanije i zemalja Komonvelta, Irske i Zimbabvea. Njeno otvaranje i za američke pisce dovelo je 2014. godine do situacije da su već u širem izboru izostala bila imena pisaca iz većine zemalja Komonvelta.
Prošle godine nagradu Buker dobio je australijski pisac Ričard Flanagan (Richard) za roman “The Narrow Road to the Deep North” o ljubavi i ratu, kao i o ljudskoj patnji i prijateljstvu. Flanagan govori u tom romanu o Australijancima koji su, kao japanski ratni zarobljenici, bili primorani da grade železnicu u Burmi. Roman je posvetio svom pokojnom ocu, koji je preživeo prinudni rad, za razliku od više hiljada sunarodnika.
(SEEcult.org)