U uži izbor za NIN-ovu nagradu za najbolji roman 2012. godine, vrednu milion dinara (oko 8.700 evra), ušlo je 11 knjiga, odabranih među više od 150 pristiglih.
Među potencijalnim dobitnicima NIN-ove nagrade su i dvojica ranijih laureata - Svetislav Basara, nominovan za roman “Dugovečnost”, a dobitnik NIN-ove nagrade 2006. godine za “Uspon i pad Parkinsonove bolesti”, te Dragan Velikić, nominovan za roman “Bonavia”, a dobitnik NIN-ove nagrade 2007. za “Ruski prozor”.
U užem izboru su i romani “Veliki rat” Aleksandra Gatalice, “Štampar i Veronika” Katarine Brajović, “Posmrtna maska” Lasla Blaškovića, “Ep o vodi” Enesa Halilovića, “Šlustrik” Milena Alempijevića, “Zoja” Mire Otašević, “Moving day” Ratka Dangubića, “Veprovo srce” Draga Kekanovića i “Nesreća i stvarne potrebe” Ivančice Đerić.
Žiri NIN-ove nagrade, kojim predsedava Vasa Pavković, sačiniće 8. januara najuži izbor, a dobitnik će biti poznat 14. januara, preneo je “Blic”. U žiriju su i Ljiljana Šop, Vladislava Gordić Petković, Mileta Aćimović Ivkov i Mića Vujičić.
Prema rečima Pavkovića, među 150 romana, koliko je žiri dobio na čitanje, ima i onih koje je moguće nazvati nepotrebnim, ali se i izdvojilo nekoliko romana koji čine čast savremenoj srpskoj književnosti.
Pavković je u tom smislu izdvojio romane Aleksandra Gatalice, Lasla Blaškovića, Draga Kekanovića, Katarine Brajović, Ivančice Đerić i dvojice dosadašnjih laureata NIN-ove nagrade, Basare i Velikića.
Vladislava Gordić Petković ocenila je da je ovogodišnja produkcija donela interesantnu tematsku slike srpske književnosti koja je, pre svega, prilično disperzivna - piše se o istoriji i pojedincu, o porodici, o egzilu i povratništvu... Piše se u maniru žanra, romana reke, tradicionalnog realističnog romana...
“Romani čiji su autori žene su, istina, malobrojni, ali su, moram reći, vrlo suvereni. Pomenimo ‘Štampar i Veronika’ Katarine Brajović, ‘Nesreća i stvarne potrebe’ Ivančice Đerić, ‘Zoja’ Mire Otašević...”, navela je Vladislava Gordić Petković.
NIN-ova nagrada biće svečano uručena 21. januara u Skupštini grada Beograda, a dobitnik će biti proglašen 14. januara u prostorijama kompanije “Riniger Axel Springer”, koja je izdavač “NIN-a”.
Prošle godine NIN-ova nagrada dodeljena je Slobodanu Tišmi za "Bernardijevu sobu", u izdanju Kulturnog centra Novi Sad, a nagrađeni autor, koji je stekao opšte simpatije skromnošću i iskrenošću, održao je besedu koju je nazvao “Radost za stvaraoca, patnja za stvorenog”.
Pisac, pesnik i konceptualni umetnik, Tišma je dobio plaketu i novčani iznos od milion dinara (oko 10.000 evra), koji je obezbedio Telekom Srbije kao sponzor.
Zahvaljujući na nagradi, Tišma je rekao, između ostalog, da su političari i umetnici kao braća, jer su i politika i umetnost područja volje za moć koja podrazumeva i stvaranje i kreaciju, kao nešto pozitivno, ali i nadvladavanje i poništavanje.
Žiri NIN-ove nagrade ukupno je imao prošle godine posla sa 102 knjige.
Prema pravilima koje je žiri NIN-ove nagrade ustanovio 2011. godine, u konkurenciji mogu biti samo romani objavljeni na srpskom jeziku, bez obzira na mesto izdavanja.
NIN-ova nagrada je od 1954. godine do raspada bivše Jugoslavije dodeljivana piscima sa celog tog prostora, a trostruki laureat je Oskar Davičo, dok su dvostruki bili Dobrica Ćosić i Živojin Pavlović.
*Spisak dobitnika NIN-ove nagrade nalazi se OVDE
(SEEcult.org)