Žiri za dodelu NIN-ove nagrade za najbolji roman 2019. godine uvrstio je u uži izbor deset naslova, među kojima su dela dva dosadašnja dobitnika tog priznanja i nekoliko autora koji su prethodnih godina već bili u konkurenciji, ali su tu i dva romana-prvenca.
U užem izboru su romani: Ništa lakše od umiranja Elvedina Nezirovića (Laguna), Mulat albino komarac Steva Grabovca (Imprimatur), Paučina Vidosava Stevanovića (Službeni glasnik), dobitnika NIN-ove nagrade za Testament (1986), Grozota ili… Slobodana Tišme (Čarobna knjiga), koji je takođe već nagrađen - za Bernardijevu sobu (2011), te Čvor na omči Draška Sikimića (Lom), Yugoslav Ane Vučković (Partizanska knjiga), Biblija Nenada Rackovića (Laguna), Po šumama i gorama Milenka Bodirogića (Orfelin), Pas i kontrabas Saše Ilića (Orfelin), Rudi Nemanje Jovanovića (Partizanska knjiga).
Od ukupno 200 romana pristiglih na konkurs, žiri NIN-ove nagrade kritike, koji čine: Branko Kukić, Ivan Milenković, Marjan Čakarević, Marija Nenezić i Teofil Pančić (predsednik), odabrao je bio u širi izbor 32 naslova. Među njima su bila dela autora različitih generacija, uključujući romane Lanac slobode Zorana Ćirića (Dereta), dobitnika NIN-ove nagrade za Hobo (2001), i Adresa Dragana Velikića (Laguna), koji je dvostruki laureat - za Ruski prozor (2007) i Islednik (2015).
Imena finalista biće objavljena u broju NIN-a od 16. januara, a ime 66. laureata NIN-ove nagrade biće saopšteno 20. januara oko podneva.
I za NIN-ovu nagradu za 2018. godinu bilo je prijavljeno oko 200 romana, a dobio ju je Vladimir Tabašević za roman “Zabluda Svetog Sebastijana”, u izdanju Lagune.
NIN-ova nagrada prvi put je dodeljena 1954. godine, a do raspada Jugoslavije dodeljivana je piscima sa celog prostora bivše države. Prvi dobitnik bio je Dobrica Ćosić za “Korene”, a nagrađen je i 1961. godine za Deobe. Uz Velikića, dvostruki dobitnik je i Živojin Pavlović (Zid smrti, 1985; Lapot, 1992), a jedini trostruki je Oskar Davičo (Beton i svici, 1956; Gladi, 1963. i Tajne, 1964).
*Dobitnici NIN-ove nagrade 1954-2018
(SEEcult.org)