• Search form

12.07.2019 | 13:28

Vajanje promena iznutra

Vajanje promena iznutra

Izložba “Vajari/vajarke Srbije” Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), tradicionalna godišnja manifestacija revijalnog tipa, organizovana je ove godine uz niz noviteta, pa su prvi put dodeljene novčane nagrade, doduše simboličnog iznosa, ali kao važan vid kolegijalnog prepoznavanja rada kolega.

Skromnim budžetom od ukupno 100.000 dinara, dobijenim na godišnjem konkursu Sekretarijata za kulturu Beograda, Vajarska sekcija ULUS-a uspela je da priredi izložbu recentnih radova 72 umetnika i umetnica u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, odštampa katalog i dodeli nagrade, koje su svečano uručene 11. jula, uz performans umetnika Josipa Pina Ivančića iz Hrvatske Rekvijem za… performans.

Na osnovu odluke stručnog žirija, koji su činili profesorka Visoke škole likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu dr Milica Ružičić, koja je i predsednica Odbora Vajarske sekcije, te istoričarka i teoretičarka umetnosti, članica Kontekst kolektiva i urednica portala Mašina dr Vida Knežević, kao i istoričarka umetnosti i članica Remonta – nezavisne umetničke asocijacije Marija Radoš, dve ravnopravne novčane nagrade dobili su Vesna Vesić Crnobrnja za prostornu instalaciju Untitled i Ivan Bon za zvučnu skulpturu Radio teleskop no.1 iz opusa Zvuci kosmosa.

Žiri je odlučio da odluku o trećoj nagradi, predviđenu za mladog umetnika/cu do 35 godina, vrati na odlučivanje Organizacionom odboru (Milica Ružičić, Nevena Popović, Gordana Belić, Rade Marković i Sanja Tomašević), koji je nagradio Dunju Trutin za rad Van formata. Iako je plan Odbora bio da dodeli tri nagrade, dodelio je još jednu ravnopravnu nagradu za rad koji je privukao pažnju i njegovih članova i stručnog žirija, a dobitnica je Vida Stanisavac Vujčić za rad Lepa li si, Stojanović Olga!

Iz odlučivanja i žirija i Odbora o nagradama bili su izuzeti već afirmisani umetnici, jer su nagrade još uvek suviše simbolične da bi mogle doprineti njihovom već dokazanom statusu. Izražena im je zahvalnost za spremnost da pruže podršku kolegama i svojim prisustvom uvećaju značaj same manifestacije.

Četvoro nagrađenih autora dobilo je, pored diploma i simboličnog novčanog iznosa, i poklon privatnog kolekcionara Nenada Kostića, koji je odlučio da čitavu inicijativu takođe podrži simboličnim novčanim prilogom.

Galerija opštine Vračar će, kako je najavljeno, dodeliti jedan ili dva termina za organizaciju izložbe nagrađenih autora, a podršku manifestaciji pružilo je i Udruženje “Kamena kolonija” (Zoran Đajić i Tatjana Karavelić), koje je dodelilo tri nagrade umetnicima Katarini Ivić, Bogdanu Đukanoviću i Ani Baša. Na osnovu skica koje dostave, oni će dobiti odgovarajući kamen, prostor i alat za izradu skulptura koje će biti izložene 2020. godine na izložbi “Kamena kolonija”, kao na narednom izdanju manifestacije “Vajar/ke Srbije – Letnji salon skulpture”.

Stručni žiri je, inače, imao i ulogu da, u saradnji sa organizatorima, uspostavi kriterijume i artikuliše ideje o mogućnosti daljeg razvoja te manifestacije, na kojoj su predstavljeni recentni radovi 35 umetnika i 37 umetnica – vajara, ali i slikara i grafičara koji se bave skulpturom.

Novina u organizovanju izložbe je ukidanje kotizacije, jer je, kako je rekla na promociji kataloga i dodeli nagrada Nevena Popović, položaj umetnika najblaže rečeno ugrožen i “zaista je sramota da plaćaju (učešće), a prave kulturni program grada”.

Takođe, kako je naglašeno, prilikom selekcije umetnika zanemarena je “politika nezameranja”. Odbor je izabrao učesnike na osnovu prijava na konkurs, poštujući pravila struke i bez pretenzija da formuliše jedinstvenu koncepciju izložbe.

Prema rečima Milice Ružičić, veliki broj stvaralaca različitih generacija i umetničkih izraza koji učestvuje na izložbi stao je iza jedinstvene ideje da struku i profesionalizam treba da brane oni kojima je do njih stalo.

“To smo svi mi, uključujući publiku koja je, sudeći po reakcijama i poseti, takođe osetila posebnu auru ove izložbe”, rekla je Milica Ružičić uoči uručenja nagrada, napominjući da je i stanje samog Paviljona “Cvijeta Zuzorić” takođe deo postavke, jer predstavlja “stanje onoga što smatramo vrednostima po kojima se u životu i profesiji upravljamo”.

Budući da je ovo prvi u nizu organizacionih napora Odbora da Vajarskoj sekciji ULUS-a da podsticaj za čvršće povezivanje sa savremenim vajarskim tendencijama u lokalnom i međunarodnom kontekstu, stručni žiri je odlučio da podrži umetničke napore koji u svim svojim aspektima te tendencije umetnički anticipiraju. U tom smislu je, kako je naveo u obrazloženju, želeo da posebno pohvali i podrži umetničke radove koji pokazuju napor da se na progresivan i inovativan način bave skulptorskim formama u njihovom proširenom značenju, u kojem je naglasak na savremenom tretiranju različitih likovnih materijala, kombinovanju tehnika i njihovoj konceptualnoj razradi.

Vesna Vesić Crnobrnja nagrađena je tako za “svežinu i hrabrost autorskog pristupa, otvorenost ka eksperimentisanju sa različitim teksturama i materijalima i njihovom ekspresivnom prostornom oblikovanju, razvijeno konceptualno promišljanje savremenog umetničkog jezika i angažovan stav u umetnosti kroz vizuelni i estetski snažan doživljaj”. Kako je istaknuto, nagrađena je pre svega zbog aktivnog pristupa kojim se suočava sa pasivnim stanjem zdanja “Cvijete Zuzorić” i samog umetničkog udruživanja danas, kao i zbog implicitnog aktivističkog tona koji novi njena prostorna instalacija, nastala na licu mesta.

Ivan Bon, kako je istakao žiri, spada u autore koji se u javnom prostoru umetničke scene pojavljuju u ličnom ritmu, pri čemu je njegova  produkcija uvek konzistentna i utemeljena u iskustvu iz različitih oblasti koje u svakodnevici proživljava, praktikuje i koje ga inspirišu, kao što su zvuk, muzika i astronomija u slučaju nagrađenog rada. Njegov jezik, kako je istakao žiri, na liniji je savremene tendencije prevazilaženja okvira, granica, balasta i medijskih podela u umetničkom izražavanju.

Organizacioni odbor se, prilikom odlučivanja o nagradama, rukovodio ispunjenošću nekoliko kriterijuma, a pre svega da je reč o zaokruženom, originalnom i umetnički artikulisanom delu, koje oslikava poznavanje korišćenja kako tradicionalnih materijala i tehnika, tako i savremenih medija. Takođe, kako je navela Sanja Tomašević, portfolio umetnika trebalo je da pokaže da se u kontinuitetu bar nekoliko godina unazad bavi vajarstvom, što je izraz potrebe da se podrži opredeljenost mladih umetnika za vajarsko stvaralaštvo.

U užem izboru bilo je desetak autora, a na osnovu glasanja članova Odbora nagrađena je Dunja Trutin za konceptualni pristup kojim pokušava da sprovede prožimanje formata rada i prostora rada, koji je  prilagođen Paviljonu “Cvijeta Zuzorić” i svojevrsna je reakcija na odnose prostornih perspektiva. Četvrta nagrada dodeljena je Vidi Stanisavac Vujčić za rad koji karakterišu suptilna vajarska forma od krhkog materijala i svedena kombinacija sa video projekcijom koja nosi emocionalni koncept.

Izložba vajara/ki Srbije otvorena je u “Cvijeti” do 21. jula, a potom će biti predstavljena u Narodnom muzeju u Pančevu.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.