Multimedijalna izložba “San” Čedomira Vasića, dugogodišnjeg profesora Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, koja je inspirisana obeležavanjem 1700-godišnjice Milanskog edikta, biće otvorena 4. oktobra u Galeriji “Srbija” u Nišu.
Izložbu čine tri celine: “Konstantinov san”, “U ovom znaku” i “Ruka”, a ambijentalna postavka, prema navodima kustoskinje Milice Todorović, osmišljena je tako da prostor galerije objedinjuje, ali i deli na javni/svetovni i duhovni/intimni, što ima simboličnu paralelu u samoj arhitekturi hrišćanskih crkava.
Primena principa citatnosti sa razlikama koja obeležava dosadašnji opus Vasića karakteriše i ovaj ciklus. Reintepretirajući dela izabrana iz riznice kulturno-umetničkog nasleđa primenom savremenih tehničkih mogućnosti, Vasić originalu menja kontekst i likovnost, razvijajući složeni sistem likovnog govora. Tako je “Konstantinov san” kopija istoimene freska Pjetra dela Franceske iz crkve Sv. Franje u Arecu izvedena u lentikularnoj tehnici.
Celina “U ovom znaku” je svojevrsna sala bitaka sa brojnim zastavama i scenama od starog Egipta do danas, koje su primenom kompjuterskih programa modifikovane, svedene na odnos belo-sivo-crno sa fragmentovanom crvenom, i prezentovane u vidu printa. Relativitet odnosa pobede i poraza tokom istorije posebno je naglašen odlukom umetnika da na zastavama, parafrazirajući deo Konstantinove vizije krsta sa natpisom "U ovom znaku ćeš pobediti" izostavi reč "pobediti".
Treći segment izložbe “Ruka” predviđen za pojedinačni ulaz posetilaca je manji, potpuno taman prostor sa neonskom instalacijom u vidu ruke, što je intepretacija jednog od fragmenata nekadašnje Konstantinove statue (Kapitolski muzej u Rimu). Vasić time daje posetiocu aktivnu ulogu - mogućnost "prosvetljenja" i "nebeskih insignija" - simbolično u vidu iznenadnog senzorskog svetlosnog snopa.
Baveći se pitanjem preispitivanja istorijijskih događaja na ličan način, a sa stanovišta uzroka i posledica, Vasić izložbom "San" kao da konstatuje da je jedini mogući izlaz iz civilizacijskog laviritna u imaginarnim mentalnim kategorijama kao što su san i duhovnost, navela je Milica Todorović.
Rođen u Beogradu 1948. godine, Vasić je diplomirao i magistrirao na slikarskom odseku Akademije likovnih umetnosti u Beogradu. Kao stipendista Fulbrajtovog programa proveo je 1975/76. godinu na usavršavanju na Kalifornijskom univerzitetu u Santa Barbari i Los Anđelesu, gde je studirao video i kompjutersku umetnost.
Izlaže od 1969. godine, na mnogim izložbama u zemlji i inostranstvu, a u dva mandata bio je rektor Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Objavljuje stručne i teorijske radove iz oblasti likovnih umetnosti od 1973. godine.
Pokrenuo je slikanje murala u Beogradu 1983. i ostvario veći broj dela na javnim mestima.
Dobitnik je više nagrada, među kojima su nagrada na Međunarodnom umetničkom takmičenju u Njujorku (1988), Nagrada 20. Memorijala Nadežde Petrović, Nagrada 4. Bijenala savremenog pejzaža (2004), Nagrada na Jesenjoj izložbi ULUS-a (2010)… Dobitnik je i Ordena Ministarstva kulture Francuske za umetnost i književnost u rangu viteza.
Izložba “San” u Galeriji “Srbija” u Nišu biće otvorena do 1. novembra.
(SEEcult.org)