Vesti

Veče YU vinila i fanka

21. avgust 2018.
SEEcult.org
YU fank
YU fank

Muzej Jugoslavije završava 25. avgusta program “Leto u Muzeju” nastupom Dr. Smeđeg Šećera iz Rijeke i Tetkinih radosti iz Ljubljane, uz berzu ploča jugoslovenske produkcije i premijerno predstavljanje interaktivne skulpture “Uvežbavanje” beogradskog Karkatag kolektiva.

Dr. Smeđi Šećer i DJ trio Tetkine radosti jedni su od vodećih istraživača jugoslovenskog fank zvuka u regionu, koji je kao žanrovski pojam temeljno analiziran tek nakon prestanka delovanja diskografskih kuća bivše zajedničke države i to najviše zahvaljujući pojavi zajednice “kopača ploča”.

Oni su opsesivni sakupljači ploča i DJ-evi koji pretražuju buvljake i second-hand prodavnice ploča u potrazi za zaboravljenim, a vrednim komadima lokalne muzičke prošlosti. Filtrirajući stara vinilna izdanja, stvaraju unikatne setove i mikseve koji ispisuju nova poglavlja istorije jugoslovenske pop muzike, menjajući pritom postojeće žanrovske kanone.

Za sve ljubitelje i kolekcionare vinila, Paralel – Beogradski festival subkulture organizuje berzu ploča ispred MJ kako bi posetioci mogli da razgledaju i pazare zaboravljene jugoslovenske vinile.

U okviru završnice “Leta u Muzeju”, posebno iznenađenje sačekaće posetioce kod fontane, gde će Karkatag kolektiv postaviti rad “Uvežbavanje, monumentalnu interaktivnu skulpturu, koja funkcioniše kao simulacija pokreta sinhronog plivanja. Performans i događaj koji nastaju kroz interakciju publike sa mehaničkom kompozicijom “Uvežbavanja” postaju kinetički spomenik nedovršenosti, nepredvidljivosti i potencijalu.

Uvežbavanje” čine tri para pneumatski pokretanih mehaničkih nogu koje orkestriraju tri osobe sa kontrolne table. Svakoj osobi omogućen je izbor od devet predefinisanih figura sinhronog plivanja koje će uključiti u koreografiju pritiskajući dugmiće. Učesnik postaje odgovoran za svoj par nogu, koje se ponašaju kao njegove telesne ekstenzije i odražavaju njegov lični osećaj za ritam i timski duh. To nastale koreografije čini uvek drugačijim - mogu da variraju od haotičnog nesinhronizovanog pokreta do harmoničnog ujednačenog baleta na vodi.

Taj rad, premijerno predstavljen na festivalu Ars elektronika u Lincu 2016. godine, nije potraga za savršenim trenutkom koji treba zamrznuti u vremenu, već omaž lepoti ljudske nesavršenosti i težnji ka usavršavanju. Pred domaćom publikom, instalacija će premijerno biti postavljena ispred Muzeja Jugoslavije do 5. septembra.

Program je besplatan, a počinje u 19 časova.

(SEEcult.org)

Tagovi